• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Prilep

  Przeczytaj także...
  Egzonim (od gr. ἔξω, éxō, "poza" i ὄνομα, ónoma, "nazwa") – nazwa używana w określonym języku dla obiektu geograficznego znajdującego się poza obszarem, gdzie ten język ma status oficjalny, i różniąca się swoją formą od nazwy używanej w języku lub językach oficjalnych na obszarze, gdzie znajduje się dany obiekt geograficzny.Monaster Treskawec - prawosławny klasztor w Macedonii, w odległości 6 km od Priłepu, pod wezwaniem Zaśnięcia Matki Bożej.
  Język grecki, greka (starogr. dialekt attycki Ἑλληνικὴ γλῶττα, Hellenikè glõtta; nowogr. Ελληνική γλώσσα, Ellinikí glóssa lub Ελληνικά, Elliniká) – język indoeuropejski z grupy helleńskiej, w starożytności ważny język basenu Morza Śródziemnego. W cywilizacji Zachodu zaadaptowany obok łaciny jako język terminologii naukowej, wywarł wpływ na wszystkie współczesne języki europejskie, a także część pozaeuropejskich i starożytnych. Od X wieku p.n.e. zapisywany jest alfabetem greckim. Obecnie, jako język nowogrecki, pełni funkcję języka urzędowego w Grecji i Cyprze. Jest też jednym z języków oficjalnych Unii Europejskiej. Po grecku mówi współcześnie około 15 milionów ludzi. Język grecki jest jedynym językiem z helleńskich naturalnych, który nie wymarł.

  Prilep (maced. Прилеп, gr. Πρίλαπο – Prílapo, tur. Pirlepe) – miasto w południowej Macedonii Północnej, w kotlinie Priłepsko połe, w regionie Pelagonija. Ośrodek administracyjny gminy Prilep. Jugosłowiańskie miasto-bohater. Liczba mieszkańców – 66 246 osób (92% Macedończyków, 6% Cyganów) [2002], współrzędne geograficzne – 41°20'47"N, 21°33'16"E, wysokość – 673 m n.p.m.

  Miasto Bohater (ros. Город-герой) — oficjalny tytuł honorowy nadany dwunastu miastom i jednej twierdzy w ZSRR po II wojnie światowej.Radom – miasto na prawach powiatu w centralno-wschodniej Polsce, w województwie mazowieckim, położone nad rzeką Mleczną.

  W czasach rzymskich miasto nazywało się Ceramia, a w bizantyjskich – Prilapon. W drugiej połowie XIV wieku Prilep był stolicą samodzielnego państewka królów Vulkašina i Marka. Pod koniec tego wieku został opanowany przez Turków. 11 października 1941 grupa macedońskich komunistów zaatakowała posterunek bułgarskiej policji w Prilepie – dzień ten stał się później świętem komunistycznej Macedonii.

  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.Wełes (1946-1991 Titov Veles; maced. Велес, tur. Köprülü, gr. Βελεσά – Welesa) – miasto w centralnej Macedonii, u ujścia Topolki do Wardaru. Ośrodek administracyjny gminy Wełes. Liczba mieszkańców – 43 716 osób (92% Macedończyków, 4% Turków) [2002], wysokość – 206 m n.p.m.

  Prilep słynie z produkcji papierosów ze znakomitego tutejszego tytoniu. Poza tym w mieście są zakłady przemysłu metalowego, elektronicznego, drzewnego, włókienniczego i spożywczego oraz kopalnia marmuru. Przez miasto przebiega droga łącząca dolinę Wardaru z Pelagoniją i linia kolejowa z Wełesu do Floriny przez Bitolę.

  Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej (KSNG) – komisja odpowiedzialna za ustalanie polskich nazw geograficznych świata (egzonimów) oraz za reprezentowanie Polski w kwestiach nazewnictwa geograficznego na arenie międzynarodowej.11 października jest 284. (w latach przestępnych 285.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 81 dni.

  Literacki standard języka macedońskiego powstał właśnie na podstawie dialektów pelagonijskich z okolic Prilepu.

  Co roku w Prilepie odbywa się międzynarodowy festiwal muzyki dziecięcej "Gwiazdki" i krajowy festiwal teatrów zawodowych. Od 1957 istnieje międzynarodowa kolonia malarzy i rzeźbiarzy przy centrum sztuki nowoczesnej. W mieście działa Instytut Dawnej Kultury Słowiańskiej.

  Zabytki[ | edytuj kod]

 • wieża zegarowa z XIX wieku,
 • meczet z XVI wieku,
 • liczne cerkwie z X-XV wieku,
 • Markovi Kuli – twierdza z X / XIV wieku,
 • pozostałości rzymskiej nekropolii.
 • W okolicy znajdują się pozostałości starożytnych miast: Styberra na wzgórzu Bedem koło wsi Cepigowo, Alkomenai koło wsi Beła Crkwa, Kolobaise pod dzisiejszym monasterem Treskawec. W Prilepie znajduje się również monaster św. Michała Archanioła powstały w X w..

  Monaster św. Michała Archanioła - prawosławny męski klasztor w najbliższym sąsiedztwie jednej z dzielnic Prilepu - Waroszu, na jednym ze wzgórz, na którym znajdowała się twierdza prilepska. Jurysdykcyjnie podlega eparchii prespańsko-pelagonijskiej Macedońskiego Kościoła Prawosławnego. Jeden z najważniejszych zabytków architektury sakralnej w Macedonii i centrów kultowych Macedońskiego Kościoła Prawosławnego.Marmur (z stgr. μάρμαρος marmaros) – skała metamorficzna powstała z przeobrażenia wapieni, rzadziej dolomitów. Składa się głównie z krystalicznego kalcytu lub dolomitu (marmur dolomitowy). Niewielka część geologów jako marmur definiuje wyłącznie skały węglanowe, przeobrażone w warunkach głębokiego metamorfizmu strefy kata (temperatury 500-700 °C, wysokie ciśnienie), nazywając skały przeobrażone w strefach niższego metamorfizmu (epi i mezo) wapieniem krystalicznym. Przeważnie jednak terminu „wapień krystaliczny” używa się w przypadku skał metamorficznych, jako synonimu marmuru dla każdej skały węglanowej, poddanej metamorfizmowi.

  Sport[ | edytuj kod]

  W mieście istnieje klub Pobeda Prilep, dwukrotny mistrz Macedonii (2004,2007). W 1997 Pobeda zagrała w Pucharze UEFA z Odrą Wodzisław Śląski, przegrywając z polską drużyną w rundzie przedwstępnej (0-3 i 2-1).

  Urodzeni w Prilepie[ | edytuj kod]

   Z tym tematem związana jest kategoria: Ludzie urodzeni w Prilepie.

  Miasta partnerskie[ | edytuj kod]

 • Ukraina Czernihów
 • Polska Radom
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Polski egzonim, uchwalony na LXXVII posiedzeniu Komisji Standaryzacji Nazw Geograficznych
  2. Narodowi Bohaterowie Jugosławii, tom II, Belgrad: „Narodowa Księga”, 1982
  3. B. Dimitrow, Byłgarskata christijanska ciwilizacija i byłgarskite manastiri, Fondacija KOM, 9789548745024, s. 131.
  4. Міста партнери (ukr.). Oficjalna strona Czernihowa. [dostęp 18-08-2017].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona gminy
 • Macedończycy − naród południowosłowiański, zamieszkujący Republikę Macedonii (ponad 1,3 mln osób, ok. 67% ludności republiki) , leżącą w Grecji Macedonię Egejską (według szacunków Greckiego Komitetu Helsińskiego od 10 do maksymalnie 30 tysięcy), bułgarską Macedonię Pirińską (1946 rok − 190 tys., 1956 — 180 tys., nowszych danych o Macedończykach brak), a także południową Albanię (brak wiarygodnych danych). Liczniejsze skupiska na emigracji w Kanadzie (Toronto), Australii (Perth, Sydney, Melbourne), USA.Bitola (mac. Битола = Bitoła) w starożytności Herakleja Lynkestis, w czasach bizantyjskich Pelagonia – miasto w południowo-zachodniej części Macedonii, położone 15 km od granicy z Grecją. Przez miasto przepływa rzeka Dragor.
  Warto wiedzieć że... beta

  Zegar wieżowy – rodzaj dużego zegara umieszczonego w widocznym miejscu w przestrzeni publicznej w celu podawania czasu wszystkim osobom znajdującym się w jego zasięgu. Najczęściej zegary wieżowe wyposażone są w jedną lub więcej tarcz umieszczonych z czterech stron specjalnej wieży zegarowej lub wysokiego budynku użyteczności publicznej (na przykład wieży ratuszowej lub kościelnej), ale zdarzają się również egzemplarze, w których za wskaźnik upływu czasu służą sygnały dźwiękowe (na przykład dzwony lub kuranty) lub wizualne (kula czasu).
  Florina (gr. Φλώρινα, mac. Лерин, Lerin, bizant. Χλέρινον, Chlérinon) – miasto w północno-zachodniej Grecji w regionie Macedonia Zachodnia, u podnóża gór Baba, w pobliżu granicy z Republiką Macedonii; stolica prefektury Florina. Około 16 771 mieszkańców (2001). Ośrodek handlowy regionu uprawy winorośli; muzeum archeologiczne. Florinę i jej okolice, oprócz Greków, zamieszkuje najliczniejsza w Grecji mniejszość słowiańskojęzycznych Macedończyków.
  Pobeda Prilep (maced. Фудбалски клуб Победа Прилеп) – północnomacedoński klub piłkarski, mający siedzibę w mieście Prilep w środku kraju.
  Wardar (maced. Вардар – Wardar, gr. Αξιός – Aksiós) – rzeka w Republice Macedonii i regionie Macedonia północnej Grecji. Długość – 388 km (301 km w Republice Macedonii, 87 km w Grecji), powierzchnia zlewni – 23 747 km² (20 535 km² w Republice Macedonii, 3.212 km² w Grecji), średni przepływ – 135,96 m³/s (w Gewgeliji), głębokość rzeki sięga 4 metrów.
  Klub Piłkarski Odra 1922 Wodzisław Śląski – polski klub piłkarski założony w 1922 roku. Odra przez wiele lat działała jako klub wielosekcyjny. Od 1996 do 2010 roku klub nieprzerwanie występował w Ekstraklasie. Największym sukcesem w historii klubu było wywalczenie 3. miejsca w Ekstraklasie w 1997 r. Odra w sezonie 1996/1997 była półfinalistą Pucharu Polski zaś w sezonie 2008/2009 finalistą Pucharu Ekstraklasy. Czterokrotnie Odra była najlepszą górnośląską drużyną piłkarską w 1997, 2002, 2006 i 2007 roku. Odra zajmuje 19. miejsce w tabeli wszech czasów ekstraklasy.
  Język macedoński (słowiański) (mac. Македонски јазик) – należy do tzw. grupy bułgarsko-macedońskiej (wschodniej) języków południowosłowiańskich. Nie należy go mylić z helleńskim językiem staromacedońskim używanym w starożytności.
  Ukraina (ukr. Україна, Ukrajina) – państwo położone w Europie Wschodniej. Graniczy od północy z Białorusią, od zachodu z Polską, Słowacją i Węgrami, od południa z Rumunią i Mołdawią oraz Morzem Czarnym i Morzem Azowskim, od północnego wschodu i wschodu z Federacją Rosyjską. Ukraina jest członkiem założycielem ONZ, członkiem Światowej Organizacji Handlu, Rady Europy, Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej oraz organizacji regionalnych i subregionalnych, tj. Wspólnoty Niepodległych Państw, OBWE, GUAM i Organizacji Państw Morza Czarnego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.031 sek.