• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Priemjer-Liga - 2011/12  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.Spartak Moskwa (ros. Футбольный клуб «Спартак» Москвa, Futbolnyj Kłub „Spartak” Moskwa) – rosyjski wielosekcyjny klub sportowy z siedzibą w Moskwie, znany z sukcesów sekcji piłkarskiej. Występuje w rozgrywkach Rosyjskiej Premier Ligi. W swojej historii dwunastokrotnie zdobywał mistrzostwo Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich, dziewięciokrotnie mistrzostwo Rosji. Ponadto dziesięciokrotny triumfator Pucharu ZSRR oraz trzykrotnie Pucharu Rosji.

  Rozgrywki rosyjskiej Premier Ligi w sezonie 2011/12 będą 20. w historii rosyjskiej najwyższej klasy rozgrywkowej. Rozpoczną się 12 marca 2011 roku, a zakończą wiosną 2012 roku. Tytułu mistrzowskiego broni Zenit Petersburg. Amkar Perm, 14. zespół poprzedniej edycji ligi, z powodu problemów finansowych złożył wniosek wycofujący go z rozgrywek, jednak 24 stycznia 2011 prezes klubu poprosił o unieważnienie dokumentu i wyraził chęć uczestniczenia w rozgrywkach. Dodatkowo na nadzwyczajnym walnym zgromadzeniu klubów Priemjer-Ligi, zdecydowano o zastąpieniu drużyny Saturna Ramienskoje, drużyną FK Krasnodar zajmująca w sezonie 2010, piąte miejsce w II lidze rosyjskiej. Zmiana ta została spowodowana ogromnymi długami klubu Saturn Ramienskoje wynoszącymi około 800 mln rubli, który został rozwiązany w styczniu 2011 roku.

  Rosyjska Premier Liga, najwyższa klasa rozgrywkowa dla klubów piłki nożnej w Rosji. Do sezonu 2010 rozgrywana była systemem wiosna-jesień (1 rok - 1 sezon). Nie było krótkiego sezonu przejściowego, a więc mistrz roku 2011 nie został wyłoniony. Natomiast już 12 marca 2011 rozpoczął się pierwszy sezon w systemie jesień-wiosna (Priemjer-Liga (2011/12)), który zakończył się 12 maja 2012. W sezonie 2011/12 występowało w niej 16 zespołów. Po dwóch rundach rozgrywek zespoły z miejsc 1-8 przystąpiły do walki w trzeciej rundzie o mistrzostwo i europejskie puchary. Zespoły z miejsc 9-16 walczyły w trzeciej rudzie o utrzymanie. Zespoły, które na koniec sezonu zajęły miejsca 15-16, zostały degradowane do Pierwszej dywizji. Zespoły z miejsc 13-14 walczyły w barażach o utrzymanie.Rubin Kazań (tat. «Рубин» футбол клубы Казан, ros. Футбольный клуб «Рубин» Казань, Futbolnyj Kłub "Rubin" Kazań) – rosyjski klub piłkarski z siedzibą w Kazaniu, w republice Tatarstan, grający w rozgrywkach Rosyjskiej Premier Ligi.

  Spis treści

 • 1 Zasady rozgrywek
 • 2 Drużyny
 • 3 Tabela
 • 3.1 Pierwsza i druga runda
 • 3.2 Trzecia runda
 • 3.2.1 Grupa mistrzowska
 • 3.2.2 Grupa spadkowa
 • 4 Wyniki
 • 4.1 Pierwsza i druga runda
 • 4.2 Trzecia runda
 • 4.2.1 Grupa mistrzowska
 • 4.2.2 Grupa spadkowa
 • 5 Uwagi
 • 6 Przypisy
 • Krylja Sowietow Samara (ros. Профессиональный футбольный клуб «Крылья Советов» Самара, Profiessionalnyj Futbolnyj Kłub "Krylja Sowietow" Samara) – rosyjski klub piłkarski z siedzibą w mieście Samara. W sezonie 2009 występuje w rozgrywkach Rosyjskiej Premier Ligi.Wołga Niżny Nowogród (ros. Футбольный клуб «Волга» Нижний Новгород, Futbolnyj Kłub "Wołga" Niżnij Nowgorod) – rosyjski klub piłkarski z siedzibą w Niżnym Nowogrodzie.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Tom Tomsk (ros. Футбольный клуб «Томь» Томск, Futbolnyj Kłub "Tom" Tomsk) – rosyjski klub piłkarski z siedzibą w Tomsku na Syberii, występujący w rozgrywkach Rosyjskiej Premier Ligi.
  Terek Grozny (ros. Республиканский футбольный клуб «Терек» Грозный им. А. А. Кадырова, Riespublikanskij Futbolnyj Kłub "Tieriek" Groznyj im. A. A. Kadyrowa) – oficjalnie jako Klub Piłkarski Republiki Czeczeńskiej Terek, rosyjski klub piłkarski z siedzibą w mieście Grozny, stolicy republiki Czeczeńskiej, występujący w rozgrywkach rosyjskiej Priemjer Ligi.
  FK Rostów (ros. Футбольный клуб «Ростов», Futbolnyj Kłub "Rostow") – rosyjski klub piłkarski z siedzibą w mieście Rostów nad Donem, występujący w rozgrywkach Rosyjskiej Premier Ligi.
  Rubel rosyjski (ros. рубль – rubl; biał. рубе́ль – rubiel) – jednostka monetarna używana obecnie w Rosji, we własnych odmianach na Białorusi i Naddniestrzu (oficjalnie część Mołdawii), oraz w nieuznawanych republikach: Abchazji i Osetii Południowej (oficjalnie części Gruzji). Dawniej używany był także w Rosji carskiej i terytoriach zależnych (m.in. w Królestwie Polskim – Kongresówce), a także w ZSRR, Tadżykistanie i na Łotwie.
  Rosyjski Związek Piłki Nożnej (ros. Российский футбольный союз, РФС, Rossijskij futbolnyj sojuz, RFS) – ogólnokrajowy związek sportowy, działający na terenie Federacji Rosyjskiej, będący jedynym prawnym reprezentantem rosyjskiej piłki nożnej, zarówno mężczyzn, jak i kobiet, we wszystkich kategoriach wiekowych w kraju i za granicą. Siedziba związku mieści się w stolicy kraju Moskwie. Związek powstał jeszcze w Imperium Rosyjskim w 1912, od tego też roku jest jest członkiem FIFA. Członkiem UEFA stał się w 1954. W latach 1917-1992 Rosyjska piłka nożna była podporządkowana Związkowi Piłki Nożnej ZSRR (ros. Федерация Футбола СССР, Fiedieracyja futboła SSSR). Po rozpadzie ZSRR Rosyjski Związek Piłki Nożnej, który został założony w 1992, został spadkobiercą byłego Związku Piłki Nożnej ZSRR. Prezesem od 3 lutego 2010 jest Siergiej Fursienko.
  Amkar Perm (ros. Футбольный клуб «Амкар» Пермь, Futbolnyj Kłub "Amkar" Pierm) - rosyjski klub piłkarski z siedzibą w mieście Perm, położonym w górach Ural.
  FK Krasnodar (ros. Футбольный клуб «Краснодар», Futbolnyj Kłub "Krasnodar") – rosyjski klub piłkarski z siedzibą w Krasnodarze.

  Reklama