• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Prezydencki poker  Podstrony: [1] [2] 3 [4]
  Przeczytaj także...
  Biały Dom (z ang. White House) – oficjalna rezydencja i miejsce pracy prezydentów USA położona w Waszyngtonie, Dystrykt Kolumbia. Nazwa ta została nadana budynkowi 14 września 1901 r. przez prezydenta Roosevelta. Wcześniej nazywany był Pałacem Prezydenckim, Domem Prezydenckim i Siedzibą Władz Wykonawczych.Matthew Vincente Santos (ur. 1961) – fikcyjna postać, powołana do życia przez twórców popularnego amerykańskiego serialu telewizyjnego The West Wing (w Polsce wyświetlanym pod nazwą Prezydencki poker). Od roku 2007 sprawuje urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych. Jest członkiem Partii Demokratycznej. Przed wyborem na najwyższy urząd w państwie był przez sześć lat kongresmenem ze stanu Teksas. Jest też pierwszym, w filmowej rzeczywistości, prezydentem pochodzenia latynoskiego (meksykańskiego). Jego rolę odtwarza znany aktor pochodzenia portorykańskiego Jimmy Smits.
  Odbiór społeczny[]

  W ciągu siedmiu lat, kiedy serial emitowany był w telewizji, przyjął pozycję pewnej opozycji wobec rzeczywistej administracji prezydenta George’a W. Busha. Twórcy starali się umieszczać w scenariuszu podobne problemy do tych, z którymi zamagał się Bush, pokazując tym samym jak ich zdaniem zachowałby się prezydent Demokrata. Styl Bartleta często nazywano „clintonowskim”. Przykładami wpływu rzeczywistych spraw na serialowe historie było zatajenie choroby prezydenta, porównywane do skandalu z Monicą Levinsky czy wybory, które były jednak przesunięte w czasie o dwa lata w stosunku do rzeczywistych głosowań w Stanach Zjednoczonych. Serial początkowo nazywany „The Left Wing” („lewe skrzydło” – z uwagi na propagowanie lewicowych poglądów) przesunął się nieco do centrum, po odejściu twórcy Aarona Sorkina i jego przyjaciela, głównego reżysera serialu Thomasa Schlamme po czwartym sezonie, w atmosferze konfliktu ze stacją NBC. Choć serial może wydawać się dość trudny w odbiorze (z uwagi na często używany w nim prawniczy slang), zdobył w Stanach dużą popularność i wiele nagród, w tym 26 nagród Emmy, co jest rekordem wszech czasów. W pierwszym sezonie, „Prezydencki poker” wygrał w 9 kategoriach, czego również nie osiągnął żaden inny serial.

  Partia Demokratyczna (ang. Democratic Party) – jedna z dwóch głównych sił politycznych w Stanach Zjednoczonych, obok Partii Republikańskiej. Jest to partia łącząca amerykańskie środowiska centrowe i centrolewicowe. W wyborach prezydenckich jej kandydatów popierają małe ugrupowania lewicowe. Jest najstarszą partią amerykańską i drugą najstarszą na świecie.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  W Polsce, pierwsze cztery sezony pokazywały stacje TVN i TVN Siedem. Nadawany był w późnych godzinach wieczornych. Wskutek niskiej oglądalności nie wyemitowano nigdy dalszych odcinków. Wszystkie serie zostały wydane na płytach DVD, pozbawionych jednakże polskiej wersji językowej. Można je nabyć poprzez strony internetowe zagranicznych sklepów wysyłkowych.

  John Sidney McCain III (ur. 29 sierpnia 1936 w Coco-Solo w Strefie Kanału Panamskiego) – amerykański senator Partii Republikańskiej z Arizony, kandydat Partii Republikańskiej w wyborach prezydenckich w 2008.Gabinet Owalny – oficjalne miejsce pracy prezydenta Stanów Zjednoczonych. Zaprojektowany przez Nathana C. Wyetha i wybudowany w 1909 roku za czasów prezydentury Williama Tafta. Mieści się w części Zachodniego Skrzydła (West Wing) Białego Domu. W pokoju znajdują się trzy okna za prezydenckim biurkiem Resolute oraz kominek w północnej części gabinetu.

  Świat „Prezydenckiego pokera” a świat realny[]

  Prezydenci i wybory[]

  W rzeczywistości serialowej wybory prezydenckie odbywały się z przesunięciem wobec świata realnego. Podczas gdy ostatnie wybory miały miejsce w 2004, w „Prezydenckim pokerze” w 2006.

  Aczkolwiek w serialu przyczyny nie są wyraźnie wyjaśnione, sugeruje się w nim jednocześnie nieco inny przebieg historii. A mianowicie że po rezygnacji (wcześniejszej, niż naprawdę) Richarda Nixona, stanowisko objął spiker Izby Reprezentantów Carl Albert, który rozpisał wybory wcześniej i tak uległo to przesunięciu.

  Nagroda Emmy (ang. Emmy Award) – amerykańska nagroda przyznawana za produkcję telewizyjną, między innymi dla najlepszego aktora i aktorki dramatycznego, komediowego, drugoplanowego, za najlepszy serial, film telewizyjny, scenariusz itp.Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).

  Wedle tych źródeł lista prezydentów amerykańskich w serialu przedstawiała się tak:

  Pierwowzory[]

  Uważa się, że postacie niektórych polityków przedstawionych w serialu były mniej lub bardziej zainspirowane realnymi osobami, np:

 • Prezydent Josiah Bartlet (Bill Clinton/Jimmy Carter/Edward Kennedy/Richard Nixon)
 • Spiker Glen Allen Walken (Dennis Hastert)
 • Spiker Jeff Haffley (Newt Gingrich)
 • Prezydent Matt Santos (Barack Obama)
 • Senator Arnold Vinick (John McCain/Barry Goldwater)
 • Gubernator Eric Baker (Ed Redell)
 • Gubernator Robert Ritchie (George W. Bush)
 • Wiceprezydent John Hoynes (Lyndon B. Johnson)
 • Sekretarz prasowa C. J. Cregg (Dee Dee Myers)
 • Były prezydent D. Wire Newman (Jimmy Carter).
 • Były prezydent Owen Lassiter (Ronald Reagan)
 • Przewodniczący pro tempore Senatu Joseph Furman (Strom Thurmond)
 • Szef Sztabu Białego Domu Joshua Lyman (Rahm Emanuel)
 • Jimmy Carter, właściwie James Earl Carter, junior (ur. 1 października 1924 w Plains) – amerykański polityk, działacz Partii Demokratycznej, 39. Prezydent USA w latach 1977 do 1981, a także międzynarodowy działacz humanitarny i na rzecz praw człowieka, laureat Pokojowej Nagrody Nobla w 2002, baptysta, Człowiek Roku 1976 według magazynu „Time” oraz autor wielu książek.William Jefferson „Bill” Clinton (ur. 19 sierpnia 1946 jako William Jefferson Blythe III) – w latach 1993-2001 42. prezydent USA, baptysta, mąż Hillary Clinton – Sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych w gabinecie Baracka Obamy.


  Podstrony: [1] [2] 3 [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Carl Bert Albert (ur. 10 maja 1908, zm. 4 lutego 2000) – amerykański prominentny polityk, działacz Partii Demokratycznej. Najbardziej znany z tego, iż w latach 1971-1977 pełnił funkcję spikera Izby Reprezentantów USA. Znany był jako Little Giant from Little Dixie (mały gigant z małego południa). Był najwyżej postawionym, jeżeli chodzi o urząd państwowy, mieszkańcem stanu Oklahoma w historii.
  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
  Edward Moore "Ted" Kennedy (ur. 22 lutego 1932 w Bostonie, zm. 25 sierpnia 2009 w Hyannis Port w Massachusetts) – polityk amerykański, senator ze stanu Massachusetts.
  Michael Kirk Douglas (ur. 25 września 1944 w New Brunswick, w stanie New Jersey) – amerykański aktor i producent filmowy.
  Arnold Vinick (ur. 1940 w Nowym Jorku) – fikcyjna postać powołana do życia przez twórców amerykańskiego serialu Prezydencki poker (The West Wing). W rolę Vinicka wcielił się Alan Alda.
  NBC (od National Broadcasting Company) – amerykańska sieć telewizyjna (pierwotnie radiowa) z siedzibą w Rockefeller Center, Nowy Jork. Jest częścią medialnego koncernu NBCUniversal. Dostarcza audycji ponad 200 amerykańskim stacjom telewizyjnym. Właściciel sieci, NBCUniversal, od 2011 roku należy w 51% do firmy Comcast, zaś 49% nadal do GE.
  John Dennis Hastert, znany jako J. Dennis Hastert, lub Dennis Dastert (ur. 2 stycznia 1942) – amerykański polityk, działacz Partii Republikańskiej, który w latach 1987–2007 reprezentował 14. okręg wyborczy stanu Illinois w Izbie Reprezentantów Stanów Zjednoczonych, a od stycznia 1999 do stycznia 2007 był Spikerem tej izby.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.055 sek.