• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Prezydencki poker  Podstrony: [1] 2 [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Biały Dom (z ang. White House) – oficjalna rezydencja i miejsce pracy prezydentów USA położona w Waszyngtonie, Dystrykt Kolumbia. Nazwa ta została nadana budynkowi 14 września 1901 r. przez prezydenta Roosevelta. Wcześniej nazywany był Pałacem Prezydenckim, Domem Prezydenckim i Siedzibą Władz Wykonawczych.Matthew Vincente Santos (ur. 1961) – fikcyjna postać, powołana do życia przez twórców popularnego amerykańskiego serialu telewizyjnego The West Wing (w Polsce wyświetlanym pod nazwą Prezydencki poker). Od roku 2007 sprawuje urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych. Jest członkiem Partii Demokratycznej. Przed wyborem na najwyższy urząd w państwie był przez sześć lat kongresmenem ze stanu Teksas. Jest też pierwszym, w filmowej rzeczywistości, prezydentem pochodzenia latynoskiego (meksykańskiego). Jego rolę odtwarza znany aktor pochodzenia portorykańskiego Jimmy Smits.
  Początki[]

  W 1995 roku, amerykański producent Aaron Sorkin napisał scenariusz do romantycznej komedii „Miłość w Białym Domu” (ang. The American President”). W niej, prezydent Andrew Shepard (grany przez Michaela Douglasa), wdowiec i Demokrata, rozpoczyna zażyłą znajomość z atrakcyjną aktywistką ruchu ekologicznego Sydney Ellen Wade (w tej roli Annette Bening), która dopiero co przeprowadziła się do Waszyngtonu. W międzyczasie, polityk stara się znaleźć poparcie w Kongresie dla kilku istotnych ustaw. Praca nad filmem oraz niewykorzystane wątki zainspirowały Sorkina do stworzenia „Prezydenckiego pokera”. Rzeczywistość kinowego hitu została w dużej mierze przeniesiona wprost do serialu. Świadczy o tym dominacja liberalnych poglądów, wymarzona kancelaria prezydenta w utopijnym Białym Domu oraz obecność Martina Sheena, który awansował z postaci doradcy głowy państwa, do samego prezydenta. Podobieństwo obu produkcji widać szczególnie wyraźnie w początkowych odcinkach serialu oraz w wystroju Gabinetu Owalnego, który użyty był wcześniej w filmie. Pierwszy odcinek „Prezydenckiego pokera” został wyemitowany 22 września 1999 roku, przez amerykańską stację NBC.

  Partia Demokratyczna (ang. Democratic Party) – jedna z dwóch głównych sił politycznych w Stanach Zjednoczonych, obok Partii Republikańskiej. Jest to partia łącząca amerykańskie środowiska centrowe i centrolewicowe. W wyborach prezydenckich jej kandydatów popierają małe ugrupowania lewicowe. Jest najstarszą partią amerykańską i drugą najstarszą na świecie.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Tematyka serialu[]

  Serial przedstawia codziennie życie Demokratycznej administracji. Oczywiście najważniejszą postacią jest sam prezydent Josiah Bartlet, ale serial skupia się bardziej na pracy wykonywanej przez jego doradców. Przedstawione są chociażby dyskusje na temat strategii politycznej na najbliższe tygodnie, kuluarowe negocjacje z kongresmenami i lobbystami czy przygotowania do kampanii wyborczej lub nadchodzącego przemówienia prezydenta. On sam pojawia się na ekranie raczej rzadko, występuje w roli prawdziwego szefa, do którego podwładni przychodzą po zatwierdzenie lub odrzucenie ich pomysłów oraz po nowe wytyczne. W scenariusz wplecione są również osobiste historie członków kancelarii i – rzadziej – samego prezydenta. Główne wątki rozciągają się na kilka odcinków lub nawet cały sezon, ale każdy z odcinków przedstawia także kilka krótszych historii.

  John Sidney McCain III (ur. 29 sierpnia 1936 w Coco-Solo w Strefie Kanału Panamskiego) – amerykański senator Partii Republikańskiej z Arizony, kandydat Partii Republikańskiej w wyborach prezydenckich w 2008.Gabinet Owalny – oficjalne miejsce pracy prezydenta Stanów Zjednoczonych. Zaprojektowany przez Nathana C. Wyetha i wybudowany w 1909 roku za czasów prezydentury Williama Tafta. Mieści się w części Zachodniego Skrzydła (West Wing) Białego Domu. W pokoju znajdują się trzy okna za prezydenckim biurkiem Resolute oraz kominek w północnej części gabinetu.

  „Prezydencki poker” posiada szeroką obsadę aby zilustrować mnogość osób biorących udział w codziennej pracy kancelarii prezydenta. Stosując tzw. „grupową obsadę” (ensemble cast) główne postacie występują na ekranie w podobnym wymiarze czasowym. Są więc tak samo istotne, a jednocześnie – żadna z nich nie jest na tyle ważna by jej odejście mogło uniemożliwić dalszy rozwój akcji. W pierwszej serii, oglądamy raczkującą administrację, którą wciąż ma problemy ze znalezieniem się w nowej sytuacji i skutecznością tworzenia prawa. Przez kolejne 6 sezonów, prezydent musi stawić czoło konsekwencjom zatajenia swojej choroby (stwardnienia rozsianego) przed wyborcami w czasie kampanii; walczy o reelekcję; powołuje się na 25. poprawkę do amerykańskiej konstytucji kiedy jego córka zostaje porwana a on jest niezdolny do sprawowania władzy (przekazuje ją ówczesnemu przewodniczącemu Izby Reprezentantów Glenowi Walkenowi); pomaga kandydatowi na prezydenta Mattowi Santosowi, by nadal w Białym Domu mieszkał Demokrata. Ostatnia, siódma seria, zakończyła się 14 maja 2006 roku, odejściem ze stanowiska prezydenta Bartleta i zaprzysiężeniem nowego prezydenta Demokraty.

  Nagroda Emmy (ang. Emmy Award) – amerykańska nagroda przyznawana za produkcję telewizyjną, między innymi dla najlepszego aktora i aktorki dramatycznego, komediowego, drugoplanowego, za najlepszy serial, film telewizyjny, scenariusz itp.Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).


  Podstrony: [1] 2 [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Jimmy Carter, właściwie James Earl Carter, junior (ur. 1 października 1924 w Plains) – amerykański polityk, działacz Partii Demokratycznej, 39. Prezydent USA w latach 1977 do 1981, a także międzynarodowy działacz humanitarny i na rzecz praw człowieka, laureat Pokojowej Nagrody Nobla w 2002, baptysta, Człowiek Roku 1976 według magazynu „Time” oraz autor wielu książek.
  William Jefferson „Bill” Clinton (ur. 19 sierpnia 1946 jako William Jefferson Blythe III) – w latach 1993-2001 42. prezydent USA, baptysta, mąż Hillary Clinton – Sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych w gabinecie Baracka Obamy.
  Carl Bert Albert (ur. 10 maja 1908, zm. 4 lutego 2000) – amerykański prominentny polityk, działacz Partii Demokratycznej. Najbardziej znany z tego, iż w latach 1971-1977 pełnił funkcję spikera Izby Reprezentantów USA. Znany był jako Little Giant from Little Dixie (mały gigant z małego południa). Był najwyżej postawionym, jeżeli chodzi o urząd państwowy, mieszkańcem stanu Oklahoma w historii.
  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
  Edward Moore "Ted" Kennedy (ur. 22 lutego 1932 w Bostonie, zm. 25 sierpnia 2009 w Hyannis Port w Massachusetts) – polityk amerykański, senator ze stanu Massachusetts.
  Michael Kirk Douglas (ur. 25 września 1944 w New Brunswick, w stanie New Jersey) – amerykański aktor i producent filmowy.
  Arnold Vinick (ur. 1940 w Nowym Jorku) – fikcyjna postać powołana do życia przez twórców amerykańskiego serialu Prezydencki poker (The West Wing). W rolę Vinicka wcielił się Alan Alda.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.04 sek.