• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Prezydenci Uzbekistanu

  Przeczytaj także...
  Islom Abdugʻaniyevich Karimov (uzb. cyr.: Ислом Абдуғаниевич Каримов; ros.: Ислам Абдуганиевич Каримов, Isłam Abduganijewicz Karimow; ur. 30 stycznia 1938 w Samarkandzie) – uzbecki polityk, od 23 czerwca 1989 do 29 grudnia 1991 Pierwszy Sekretarz KC Komunistycznej Partii Uzbeckiej SRR, od 24 marca 1990 do 1 września 1991 prezydent Uzbeckiej SRR. Po ogłoszeniu przez Uzbekistan niepodległości, od 1 września 1991 prezydent Uzbekistanu.Uzbecka Socjalistyczna Republika Radziecka, Uzbekistan (ros. Узбекская Советская Социалистическая Республика, uzb. Ўзбекистон Совет Социалистик Республикаси) była jedną z republik ZSRR.
  Uzbekistan (uzb. Oʻzbekiston, Republika Uzbekistanu – Oʻzbekiston Respublikasi) – państwo położone w Azji Środkowej, członek Wspólnoty Niepodległych Państw. Jest krajem podwójnie śródlądowym.

  Lista prezydentów Uzbekistanu obejmuje okres w historii Uzbekistanu od momentu powstania urzędu prezydenta w Uzbeckiej SRR, poprzez moment ogłoszenia niepodległości tego kraju 1 września 1991 roku do dnia dzisiejszego. W rękach prezydenta znajduje się praktycznie cała władza wykonawcza w państwie.

  Prezydent Uzbekistanu jest wybierany w wyborach powszechnych na pięcioletnią kadencję z możliwością jednej reelekcji. Ostatnie wybory odbyły się 29 marca 2015 roku. Wtedy Islom Karimov uzyskał wynik 90,39% głosów.

  ]

  ]
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.