• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Prezydenci Irlandii

  Przeczytaj także...
  Dominium brytyjskie – forma ustrojowa istniejąca w ramach imperium brytyjskiego, stanowiąca formę pośrednią między samorządną kolonią a suwerennym państwem, jednak z czasem ewoluująca zdecydowanie w stronę tego ostatniego. Pierwszym dominium brytyjskim była Kanada, która otrzymała taki status w 1867 roku. Kolejnymi były Australia (1901), Nowa Zelandia (1907), Nowa Fundlandia (1907), Związek Południowej Afryki (1910) i Wolne Państwo Irlandzkie (1922).Wybory w Irlandii odbywają się na poziomie krajowym, w których wybierana jest głowa państwa - prezydent oraz 166 posłów (Teachta Dála) do Dáil Éireann.
  Konstytucja Irlandii (irl.: Bunreacht na hÉireann) – jest podstawowym prawem państwa irlandzkiego, które weszło w życie 29 grudnia 1937 roku, po referendum z 1 lipca. Jest to druga konstytucja państwa od czasu uzyskania niepodległości, zastępująca wcześniejszą z 1922.
  Oficjalna flaga prezydencka, przyjęta w 1945 roku
  Sala św. Patryka na Zamku Dublińskim, w której odbywa się ceremonia zaprzysiężenia prezydenta Irlandii

  Prezydent Irlandii (irl. Uachtarán na hÉireann) jest głową państwa w Irlandii. Prezydent jest wybierany w wyborach bezpośrednich. Kadencja trwa siedem lat, a ta sama osoba może piastować stanowisko przez maksimum dwie kadencje. Funkcje prezydenta Irlandii są ograniczone głównie do reprezentacyjnych.

  Kadencja (łac. cadentia – upadek) – określony przez prawo okres pełnienia danej funkcji (urzędu) przez urzędnika lub organ pochodzący z wyboru. Na przykład określona w konstytucji kadencja prezydenta w Polsce trwa 5 lat, a Sejmu i Senatu - 4.Michael Daniel Higgins (irl. Mícheál D. Ó hUiginn) (ur. 18 kwietnia 1941 w Limerick) – irlandzki polityk, senator w latach 1973-1977 oraz 1983-1987, deputowany do Dáil Éireann z ramienia Partii Pracy w latach 1981-1982 oraz 1987-2011. Minister sztuki, kultury i Gaeltachtu od 1993 do 1994 oraz od 1994 do 1997. Dziewiąty prezydent Irlandii od 11 listopada 2011.

  Urząd ten został ustanowiony Konstytucją Irlandii w 1937 roku (jednakże oficjalnie republikę ustanowiono dopiero w 1947 - do tego czasu, formalnie, Irlandia pozostawała dominium, połączone unią personalną z Wielką Brytanią). Zaprzysiężenie prezydentów odbywa się w sali św. Patryka na Zamku Dublińskim, a ich oficjalną siedzibą jest Áras an Uachtaráin (Pałac Prezydencki) w Dublinie.

  Zamek Dubliński (ang. Dublin Castle, irl. Caisleán Bhaile Átha Cliath) – zamek królewski w Dublinie. Pierwsza warownia została zbudowana w latach 1204–1224 przez Anglo-Normanów. W roku 1684 pożar zniszczył budowlę. Po odbudowie kierowanej przez generalnego mierniczego Williama Robinsona z pierwotnej warowni zachowała się jedynie Record Tower. W 1746 roku został wykonany remont apartamentów użytkowanych przez administrację państwowa. 16 stycznia 1922 roku Michael Collins objął zamek w imieniu nowego, demokratycznego rządu Irlandii.Prezydent (od łac. praesidens – zasiadający na czele) – najwyższy urząd w państwie będącym republiką, zwykle jednoznaczny z pełnieniem funkcji głowy państwa. W systemie prezydenckim prezydent jest również szefem rządu (np. w USA).

  Od 2011 stanowisko piastuje Michael D. Higgins.

  Chronologiczna lista prezydentów Irlandii[]

  Zobacz też[]

 • Wybory w Irlandii
 • Bibliografia[]

 • Rulers.org • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Język irlandzki, język iryjski (Gaeilge) – język z grupy goidelskiej (q-celtyckiej) języków celtyckich. Język narodowy Irlandczyków uznany został za język urzędowy niepodległej Irlandii (obok angielskiego). W 2011 około 1,77 miliona anglojęzycznych mieszkańców Irlandii zadeklarowało, że posiada jakąkolwiek znajomość swojego języka narodowego, wyniesioną głównie ze szkolnych lekcji. Na co dzień jako języka narodowego i ojczystego używa ok. 77 tys. osób, z czego ponad 66 tysięcy w regionach Gaeltacht, zaś liczba osób deklarujących używanie języka rzadziej niż codziennie wynosi ponad 700 tysięcy.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.01 sek.