• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Pretoria

  Przeczytaj także...
  Bulls - południowoafrykański klub rugby union występujący w lidze Super Rugby. Zespół, znany obecnie pod nazwą Vodacom Bulls, jest aktualnym mistrzem Super 14 - w 2009 roku zwyciężył z nowozelandzką drużyną Chiefs. Drużyna występuje na stadionie Loftusa Versfelda w Pretorii. Franczyza Bulls rozciąga się na Prowincję Gauteng i Prowincję Limpopo. Z tego powodu zespołu nie należy mylić z drużyną Blue Bulls występującą w rodzimej lidze Currie Cup. Co prawda większość zawodników Bulls jest na co dzień graczami Blue Bulls, ale zespół z Super Rugby zasilają również gracze z Falcons z Gauteng.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.
  Republika Południowej Afryki (RPA, afr. Republiek van Suid-Afrika, ang. Republic of South Africa) – państwo na południowym krańcu Afryki.

  Pretoria – miasto w Republice Południowej Afryki i administracyjna stolica państwa. Większość (52,5%) mieszkańców miasta stanowią ludzie rasy białej, a oprócz nich 2,5% to Koloredzi, czarni Afrykanie (42%) oraz Hindusi (1,9%).

  Położenie[]

  Miasto położone jest w północno-wschodniej części kraju na wyżynie Niski Weld (1360 m n.p.m.), w prowincji Gauteng, 50 km na północ od Johannesburga.

  Mamelodi Sundowns – drużyna piłkarska z Republiki Południowej Afryki z siedzibą w Pretorii. Klub ten nosi pseudonim The Brazilians.Republika Południowoafrykańska (niderl. Zuid-Afrikaansche Republiek, ZAR), potocznie Transwal (Transvaal Republiek; dosłownie "Republika za rzeką Vaal") – historyczne państwo burskie na terenie obecnej Republiki Południowej Afryki istniejące z przerwami w latach 1852-1902.

  Nazwa[]

  7 marca 2005 roku rada miejska Pretorii podjęła decyzję o zmianie nazwy miasta na Tshwane. Dotychczasowa nazwa oddawała cześć burskiemu generałowi Andiusowi Pretoriusowi, który stał się bohaterem po pokonaniu Zulusów w bitwie nad Blood River, natomiast Tshwane to imię wodza plemienia, zamieszkującego te tereny przed przybyciem białych osadników. "Tshwane" w jednym z dialektów znaczy także "wszyscy jesteśmy równi".

  Rugby (ang. rugby football) – popularne określenie grupy sportów drużynowych o wspólnym pochodzeniu. Istnieją trzy główne rodzaje rozgrywek:Iran (pers. ايران – Irān), (dawniej znany powszechnie na Zachodzie jako Persja) pełna nazwa: Islamska Republika Iranu (pers. جمهوری اسلامی ايران – Dżomhuri-je Eslāmi-je Irān) – państwo na Bliskim Wschodzie, leżące nad Morzem Kaspijskim, Zatoką Perską i Zatoką Omańską.

  Zmianę zaakceptował południowoafrykański Komitet Nazw Geograficznych. Jednak aby nazwa ta oficjalnie uległa zmianie, musi na nią wyrazić zgodę jeszcze rząd RPA, który przez kilka kolejnych lat tego nie uczynił.

  Historia[]

   Ta sekcja jest niekompletna. Jeśli możesz, rozbuduj ją.

  Pretoria została założona w roku 1855 przez Marthinusa Pretoriusa, a w 1860 roku została stolicą Transwalu.

  W czasie drugiej wojny burskiej Pretoria została opanowana przez Brytyjczyków. Od 1910 roku pełniła funkcję stolicy Związku Południowej Afryki (od 1961 roku RPA).

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Supersport United Football Club - południowoafrykański klub piłkarski grający obecnie w Premier Soccer League, mający siedzibę w mieście Pretoria, stolicy kraju.

  Zabytki i atrakcje turystyczne[]

 • Miejska Galeria Sztuki
 • Muzeum Transwalu
 • Muzeum Wojskowe znajdujące się w XIX-wiecznym forcie
 • Voortrekker Monument
 • Melrose House
 • National Zoological Gardens of South Africa
 • Sport[]

  W Pretorii znajduje się Loftus Versfeld Stadium, na którym mecze rozgrywają rugbyści zespołów Blue Bulls i Bulls. Odbywały się na nim niektóre mecze podczas Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2010.

  Koloredzi (afr. Kleurlinge, ang. Coloureds) – grupa ludności zamieszkująca Republikę Południowej Afryki i Namibię o mieszanym pochodzeniu rasowym, powstała ze zmieszania się ludów Khoisan, Burów oraz Malajów w Kolonii Przylądkowej, mówiąca afrikaans, wyznająca kalwinizm, w mniejszym stopniu islam.Uniwersytet w Pretorii (ang. University of Pretoria, UP) – uniwersytet działający w administracyjnej stolicy Republiki Południowej Afryki (Pretoria). Został powołany w 1930 roku przez przekształcenie Transvaal University College (TUC), szkoły utworzonej w 1908 roku. UP zajmuje drugie miejsce na rankingowych listach uniwersytetów Afryki. Kształci ponad 50 tys. studentów z około 60. krajów.

  Siedzibę w Pretorii mają m.in. kluby piłkarskie Mamelodi Sundowns i Supersport United.

  Miasta partnerskie[]

 • Jordania Amman
 • Azerbejdżan Baku
 • Palestyna (państwo) Betlejem
 • Rumunia Bukareszt
 • Holandia Delft
 • Południowa Afryka Johannesburg
 • Ukraina Kijów
 • Republika Chińska Tajpej
 • Iran Teheran
 • Stany Zjednoczone Waszyngton
 • Zobacz też[]

 • Uniwersytet w Pretorii
 • Pretoria (stacja kolejowa)
 • Przypisy

  1. Spis ludności RPA 2011.
  2. Ninth United Nations Conference on the Standardization of Geographical Names: Pretoria/Tshwane city name change
  3. Przykładowo w urzędowej Government Gazette z 2012 r. nadal jako miejsce wydania podawana jest Pretoria: [1]
  XIX Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej były rozgrywane w Republice Południowej Afryki w dniach od 11 czerwca do 11 lipca 2010 roku. Mistrzem świata została Hiszpania, która w finale pokonała Holandię po dogrywce. Organizatorzy turnieju zajęli 3 miejsce w grupie i zostali pierwszymi w historii gospodarzami, którzy zakończyli udział w turnieju na pierwszej fazie rozgrywek.Kijów (ukr. Київ, Kyjiw, ros. Киев, Kijew) – stolica i największe miasto Ukrainy, nad rzeką Dniepr. Był miastem królewskim Rzeczypospolitej Obojga Narodów.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Amman (arab. عمان) – stolica Jordanii, położona na płaskowyżu w północnej części kraju na wysokości około 850 m n.p.m., na wschód od Rowu Jordanu. Ośrodek administracyjny muhafazy Amman. Ludność: 2 125 400 mieszkańców (2005), w tym duża liczba uchodźców palestyńskich.
  Delft – miasto i gmina w zachodniej Holandii w prowincji Holandia Południowa, nad rzeką Schie, na południe od Hagi. Od końca XVI wieku jeden z głównych europejskich ośrodków produkcji fajansu, a później porcelany. Ośrodek przemysłu metalowego (produkcja kabli), chemicznego (farmaceutyki), optycznego i elektronicznego, niegdyś również skórzanego i tytoniowego.
  Bukareszt (rum. București) – stolica i centrum przemysłowo-usługowe Rumunii. Leży w południowo-wschodniej części kraju (44°25′N 26°06′E), nad rzeką Dymbowicą.
  Jordania (الأردن Al-Urdunn, pełna nazwa: Haszymidzkie Królestwo Jordanii, المملكة الأردنية الهاشمية Al-Mamlaka al-Urdunnijja al-Haszimijja) – arabska monarchia konstytucyjna na Bliskim Wschodzie.
  Narodowy ogród zoologiczny Republiki Południowej Afryki – ogród zoologiczny usytuowany w Pretorii. Został założony w 1899 roku. Atrakcjami są m.in. koala, przejażdżka "samochodem linowym" po mieście oraz, znajdujący się na zewnątrz, bazar rzemieślniczy.
  Marthinus Wessel Pretorius (ur. 17 września 1819 – zm. 19 maja 1881) – transwalski polityk, prezydent Transwalu w latach 1857–1860 oraz 1864–1871.
  Gauteng (sotho: złoże złota) – prowincja w Republice Południowej Afryki, utworzona w 1994 roku z prowincji Pretoria-Witwatersrand-Vereeniging.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.029 sek.