• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Preston

  Przeczytaj także...
  Anglicy (ang. English people) – naród germański zamieszkujący głównie Wielką Brytanię, zwłaszcza Anglię (ok. 45 mln), posługujący się językiem angielskim z grupy języków germańskich. Poza Zjednoczonym Królestwem mieszkają głównie w Republice Południowej Afryki, Związku Australijskim, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Anglicy wyznają głównie anglikanizm. Ich kultura zaczęła się kształtować w średniowieczu pod wpływami celtyckimi, romańskimi (gł. francuskimi) oraz skandynawskimi (głównie normańskimi i nordyckimi). Od czasów nowożytnych zaczęła wpływać na kulturę reszty świata. Za pierwszego Anglika uważa się człowieka z Boxgrove, którego szczątki znaleziono w hrabstwie West Sussex.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.
  Forest of Bowland – wyżynna kraina w północno-zachodniej Anglii, położona na zachód od Gór Pennińskich, w północno-wschodniej części hrabstwa Lancashire oraz na zachodnim skraju North Yorkshire.

  Preston – miasto o statusie city w Wielkiej Brytanii (Anglia), w dystrykcie Preston, ośrodek administracyjny (stolica) hrabstwa Lancashire, port nad estuarium rzeki Ribble (Morze Irlandzkie). W 2001 roku liczyło 184 836 mieszkańców. Jet siedzibą Uniwersytetu Centralnego Lancashire i dwóch kolegiów. Na północny wschód od miasta znajduje się Forest of Bowland.

  Kościół katolicki – największa na świecie chrześcijańska wspólnota wyznaniowa, głosząca zasady wiary i życia określane mianem katolicyzmu. Kościół katolicki jest jednym z trzech głównych nurtów chrześcijaństwa, obok Cerkwi prawosławnej i Kościołów protestanckich.Oliver Cromwell (ur. 25 kwietnia 1599 w Huntingdon, zm. 3 września 1658 w pałacu Whitehall w Londynie) – polityk angielski, główna postać angielskiej wojny domowej, lord protektor Anglii, Szkocji i Irlandii 1653–1658. Cromwell uważany jest za dziesiątego spośród 100 najwybitniejszych Brytyjczyków wszech czasów.

  Historia[ | edytuj kod]

  W 705 w okolicach rzeki Ribble na terenie Preston prawdopodobnie został wybudowany kościół z otaczającą go parafią. Następnie ziemie, na których leży Preston, zostały przekazane przez Edwarda Starszego na rzecz katedry w Yorku. Miasto pierwotnie zwało się Priest Town dopiero później zyskało swą obecną nazwę. Strategiczne położenie Preston, niemal w połowie drogi między Glasgow a Londynem zadecydowało o roli tego miasta. Preston jest wspomniana w Domesday Book (1086) jako Prestune. To w okolicach Preston miała miejsce wielka bitwa wojny domowej w 1643 podczas rewolty Cromwella. Jednakże prawdziwy rozwój miasta przypada na okres rewolucji przemysłowej w XIX wieku. Rewolucja ta zdecydowała również o robotniczym wyglądzie i składzie ludności miasta. Preston było m.in. jednym z pierwszych miast, które oświetlano gazem. W sobotę, 13 sierpnia 1842 miał tu miejsce krwawo stłumiony, w okolicach Lune Street, strajk robotników przemysłu bawełnianego. W XIX wieku zbudowano również okazałą bibliotekę w środku miasta oraz ratusz miejski (spalił się w 1947). W Preston znajduje się drugi pod względem wielkości w Europie dworzec autobusowy.

  Nîmes (prow. Nimes, łac. Colonia Augusta Nemausus) – miasto i gmina w południowo-wschodniej Francji, w regionie Langwedocja-Roussillon, na Nizinie Langwedockiej, na zachód od doliny dolnego Rodanu.Kalisz (gr. Καλισία, łac. Calisia, jid. קאַליש) – miasto na prawach powiatu w środkowo-zachodniej Polsce, położone na Wysoczyźnie Kaliskiej, nad Prosną, u ujścia Swędrni; historyczna stolica Wielkopolski, stolica Kaliskiego, drugi co do wielkości ośrodek województwa wielkopolskiego, siedziba powiatu kaliskiego, główny ośrodek aglomeracji kalisko-ostrowskiej i Kalisko-Ostrowskiego Okręgu Przemysłowego; stolica diecezji kaliskiej.

  W 2002 miasto otrzymało status city.

  Ludność[ | edytuj kod]

  Miasto zamieszkuje głównie ludność pochodzenia angielskiego, ale dużą część społeczeństwa stanowią mieszkańcy narodowości irlandzkiej i szkockiej, która przybyła tu podczas rewolucji przemysłowej. Bardzo liczna jest również grupa ludności pochodzenia pakistańskiego i hinduskiego. Wysoki odsetek mieszkańców jest wyznania rzymskokatolickiego.

  Bobby Charlton, właśc. Robert Charlton (ur. 11 października 1937 w Ashington) – angielski piłkarz, grający na pozycji pomocnika i napastnika. Mistrz świata z (1966).Miasto (od prasłow. „местьце", „mě́sto"–„miejsce”) – historycznie ukształtowana jednostka osadnicza charakteryzująca się dużą intensywnością zabudowy, małą ilością terenów rolniczych, ludnością pracującą poza rolnictwem (w przemyśle lub w usługach) prowadzącą specyficzny miejski styl życia.

  Sport[ | edytuj kod]

  W Preston znajduje się Narodowe Muzeum Futbolu, oraz zespół piłkarski angielskiej drugiej ligi Preston North End, gdzie grał David Beckham i Robert Bobby Charlton.

  Ciekawostki[ | edytuj kod]

 • Pierwsza restauracja KFC w Wielkiej Brytanii założona została w Preston przy Fishergate,
 • W marcu 2018 rozpoczną się prace związane z budową linii tramwajowej, w ten sposób po blisko 90 latach tramwaje powrócą na ulice miasta.
 • Pierwszy odcinek linii ma mieć długość ok. 1,2 km, docelowo linia będzie liczyła 5,6 km i będzie prowadziła do Guild Line.

  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.City – termin używany w języku angielskim w znaczeniu dużego miasta, a czasami ścisłego centrum miasta. Angielskie słowo wywodzi się z łacińskiego określenia civitas.
  Gmach dworca autobusowego, drugi co do wielkości obiekt tego typu w Europie

  Miasta partnerskie[ | edytuj kod]

 • Holandia Almelo (Holandia)
 • Francja Nîmes (Francja)
 • Niemcy Recklinghausen (Niemcy)
 • Polska Kalisz (Polska)
 • Południowa Afryka Kapsztad (RPA)

 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. KS01 Usual resident population: Census 2001, Key Statistics for urban areas (ang.). Office for National Statistics. [dostęp 2015-12-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2004-07-23)].
  2. The Domesday Book online
  3. Diamond Jubilee: Bolton and Stockport unsuccessful in city bids (ang.). BBC News Manchester, 14 marca 2012. [dostęp 2013-05-10].
  4. About KFC (ang.). [dostęp 2009-11-14].
  5. Tomasz Kościelny "Wielka Brytania. Tramwaje wracają do Preston" Transport Publiczny 18 stycznia 2018


  Recklinghausen - miasto powiatowe w zachodniej części Niemiec, w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia, w rejencji Münster, siedziba powiatu Recklinghausen. Leży w północnej części Zagłębia Ruhry.Ribble, rzeka w Anglii, uchodzi do Morza Irlandzkiego, przepływa przez hrabstwa North Yorkshire i Lancashire. Nad rzeką leży m. in. miasto Preston. Długość 121 km.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Uniwersytet Centralnego Lancashire, Uniwersytet Środkowego Lancashire (ang. University of Central Lancashire) – brytyjski uniwersytet publiczny znajdujący się w Preston. Do stycznia 2007 miał on dodatkowe kampusy w Carlisle i Penrith, przejęte przez powstały w tym samym roku Uniwersytet Kumbrii (University of Cumbria).
  Estuarium (z łaciny aestuarium ‘droga morska’) – poszerzone, lejkowate ujście rzeki, powstałe w wyniku działania pływów morskich.
  Edward I Starszy (ur. ok. 871, zm. 17 lipca 924 w Farndon-on-Dee w Cheshire) – siódmy król Wesseksu od 899, syn Alfreda Wielkiego i Ealhswith, córki Ethelreda Muncila, earla Gaini.
  Domesday Book – napisany po łacinie rodzaj katastru gruntowego sporządzonego na żądanie Wilhelma Zdobywcy w podbitej przez niego Anglii, ukończony w 1086. Księga zawierała spis posiadłości ziemskich należących w każdym hrabstwie do króla oraz duchownych i świeckich feudałów, podawała ilość wasali każdego barona, rozmiary posiadłości, przybliżone dochody w gotówce, rodzaj gleby, liczbę chłopów, wysokość danin, powierzchnię lasów, pastwisk, ilość młynów, bydła + przybliżone dochody z poszczególnych posiadłości.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.025 sek.