• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Prequel

  Przeczytaj także...
  Resident Evil Zero (znany również pod tytułem Resident Evil Ø, w Japonii jako Biohazard Ø (バイオハザード0)) to gra z gatunku survival horror, stworzona przez japońskie studio Capcom jako exclusive na konsolę GameCube. Gra jest prequelem wydarzeń z pierwszych części serii, głównie opierając się na wydarzeniach z Resident Evil REmake. Gra doczekała się specjalnego wydania na konsolę Nintendo - Wii.Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć (ang. Fantastic Beasts and Where to Find Them) – książka napisana przez Joanne Kathleen Rowling po stworzeniu przez nią czwartej części Harry’ego Pottera, Czary Ognia. Książka ma być jakoby kopią egzemplarza należącego do Harry’ego Pottera i napisanego przez Newta Skamandera.
  Resident Evil, w Japonii znana pod tytułem Biohazard (jap. バイオハザード, Baiohazādo) – seria popularnych japońskich gier komputerowych z gatunku survival horror zapoczątkowana w 1996 roku, wydawana przez firmę Capcom. Na podstawie gier powstało dotychczas m.in. siedem filmów (pięć amerykańskich filmów aktorskich i dwa anime), kilka nowelizacji oraz seria komiksów. Gry z serii sprzedały się w liczbie ponad 50 mln egzemplarzy.

  Prequel – utwór literacki lub filmowy opowiadający wydarzenia wcześniejsze niż opisane w pierwowzorze. Prequele powstają zazwyczaj później niż oryginalne dzieła i często wyjaśniają wątki oraz zdarzenia, o których opowiadała główna część.

  Versus (łac. kontra) w skrócie vs, vs. lub v. – określenie konfrontacji dwóch bohaterów; słowo zapożyczone z sądownictwa, obecnie używane jest w sporcie, szczególnie w boksie, jak również w sztuce - literaturze i spopularyzowane przede wszystkim w komiksie oraz filmowych ekranizacjach i komputerowych grach opartych na fabule. Słowo jest używane jako marketingowy klucz do przeprowadzenia swoistej "kontynuacji" lub historii pobocznej towarzyszącej utworom (najczęściej dwóm popularnym w danym czasie) polegającej na skonfrontowaniu bohaterów (czasami nawet z zupełnie różnych czasów) różnych historii – np. Obcy kontra Predator, Freddy kontra Jason.S.T.A.L.K.E.R. – seria trzech gier komputerowych z gatunku first-person shooterów z elementami gier fabularnych stworzona przez ukraińskie studio GSC Game World i wydana na systemy Microsoft Windows. Pierwsza gra serii – S.T.A.L.K.E.R.: Cień Czarnobyla z 2007 roku – do września 2008 roku sprzedała się w dwóch milionach egzemplarzy. Polskimi dystrybutorami serii są CD Projekt (dwie pierwsze części) oraz Cenega Poland (Zew Prypeci). Seria została spolszczona w oryginalny sposób: Mirosław Utta udzielił głosu jako lektor do wszystkich trzech części, podczas gdy w tle zachowano głosy rosyjskie. Na podstawie serii wydano także kilkadziesiąt powieści.

  Kontynuacja utworu przedstawiająca wydarzenia późniejsze niż w pierwowzorze to sequel.

  Sequel ([ˈsiːkwəl]; ang. kontynuacja, dalszy ciąg, następstwo) – kontynuacja jakiegoś dzieła, najczęściej filmu, książki lub gry komputerowej, przedstawiająca dalsze losy poznanych bohaterów lub kontynuująca wątek ukazany w poprzednim dziele. Interquel – dzieło (książka, film, serial, gra komputerowa itp.) przedstawiające wydarzenia, które wydarzyły się pomiędzy poprzednimi kompletnymi dziełami.

  Przykłady prequeli[ | edytuj kod]

 • Gwiezdne wojny (trylogia z lat 1999–2005), w stosunku do trylogii z lat 1977–1983.
 • Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć – książka, i nakręcony na jej podstawie film, będące prequelem serii książek i filmów o Harrym Potterze
 • Gra Resident Evil Zero jest prequelem pierwszej części survival horroru z serii Resident Evil, gdzie akcja toczy się na kilka godzin przed wydarzeniami z pierwszego Resident Evil.
 • Gra Czyste Niebo jest prequelem pierwszej części gry z serii S.T.A.L.K.E.R., gdzie akcja toczy się bezpośrednio przed wydarzeniami z pierwszej części, Cienia Czarnobyla.
 • Seria Niewłaściwych Pytań – prequel do serii książek Seria Niefortunnych Zdarzeń Daniela Handlera
 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • remake
 • sequel
 • interquel
 • midquel
 • versus
 • Gwiezdne wojny (ang. Star Wars) – seria filmów fantastycznych z gatunku space opera (science fantasy) George’a Lucasa oraz innych produktów związanych ze światem stworzonym w filmie: wydawnictw literackich, komiksów, gier fabularnych, gier komputerowych itp.Midquel – określenie szeroko rozumianego utworu (książki, filmu, serialu itp.), rodzaj kontynuacji, którego akcja rozgrywa się w trakcie wcześniejszego dzieła.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Harry James Potter (ur. 31 lipca 1980) – postać fikcyjna, bohater serii książek fantastycznych Harry Potter, syn Jamesa i Lily Potterów. Jako pomysł narodził się w głowie autorki w pierwszej połowie lat 90. XX wieku.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.007 sek.