• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Premijer liga Bosne i Hercegovine  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Prva liga Republiki Serbskiej (serb. Прва лига Републике Српске / Prva liga Republike Srpske) – od 2002 r. drugi poziom rozgrywek ligowych w piłkę nożną w Bośni i Hercegowiny równolegle z Prva Liga Federacije Bosne i Hercegovine, po raz pierwszy zorganizowany w 1995 (w latach 1995-2002 był najwyższym poziomem - tak jak Republika Serbska bojkotowała Związek Piłkarski Bośni i Hercegowiny, ale nie była uznana przez UEFA). W rozgrywkach bierze udział 14 klubów. Mistrz awansuje do Premijer ligi. Od dwóch do czterech najsłabszych drużyn ligi spadają do Drugiej Ligi.Klub piłkarski – klub sportowy, którego głównym - i najczęściej jedynym - celem jest udział w rozgrywkach piłkarskich, organizowanych pod egidą konkretnej federacji (krajowej, bądź kontynentalnej - rzadziej światowej) w stosownej kategorii wiekowej, płci i statusie zrzeszonych w nim osób. Obecnie, kluby piłkarskie są najczęściej klubami jednosekcyjnymi (typowo piłkarskimi), choć mogą również stanowić jedną z sekcji klubu wielosekcyjnego (sekcję piłkarską). Systematyka klubów piłkarskich ze względu na status zrzeszonych w nim osób:

  Premijer liga Bosne i Hercegovine – najwyższa w hierarchii klasa męskich ligowych rozgrywek piłkarskich w Bośni i Hercegowinie, będąca jednocześnie najwyższym szczeblem centralnym (I poziom ligowy), utworzona w 1994 roku i od samego początku zarządzana przez Związek Piłkarski Bośni i Hercegowiny (N/FSBiH). Zmagania w jej ramach toczą się cyklicznie (co sezon) i przeznaczone są dla 12 najlepszych krajowych klubów piłkarskich. Jej triumfator zostaje Mistrzem Bośni i Hercegowiny, zaś najsłabsze drużyny są relegowane do I liga Bośni i Hercegowiny (II bośniackiej ligi Bośni i Hercegowiny) i I liga Republiki Serbskiej (II serbskiej ligi Bośni i Hercegowiny).

  Rok – odstęp czasu między dwoma jednakowymi położeniami Ziemi w jej ruchu po orbicie wokół Słońca. Analogicznie można mówić o roku marsjańskim lub wenusjańskim – jest to odstęp czasu między dwoma położeniami planety w jej ruchu po orbicie wokół macierzystej gwiazdy.Nogometni klub Široki Brijeg – bośniacki klub piłkarski z miasta Široki Brijeg, grający obecnie w Ekstraklasie Bośni i Hercegowiny. Široki Brijeg to jedno z najmniejszych miast w Europie, z którego drużyna grała w kwalifikacjach do Ligi Mistrzów.

  Historia[ | edytuj kod]

  Mistrzostwa Bośni i Hercegowiny w piłce nożnej rozgrywane są od 1920 roku jako nieoficjalne, a od 1923 w składzie połączonej Jugosławii. Po upadku SFR Jugosławii w 1991 roku proklamowano niepodległość Bośni i Hercegowiny. Sezony 1992/93 i 1993/94 nie odbyły się z powodu wojny w Bośni. W tym czasie FK Borac Banja Luka występował w 1. lidze jugosłowiańskiej. Wtedy też wielu bośniackich piłkarzy uciekało za granicę, a wśród nich Hasan Salihamidžić, który Velež Mostar zamienił na Hamburger SV. W sezonie 1993/94 kluby Chorwatów bośniackich utworzyły własną ligę, którą wygrał zespół NK Široki Brijeg, jednak jej wyniki uznane zostały za nieoficjalne. W sezonie 1994/1995 po raz pierwszy startowała Prva nogometna liga Bosne i Hercegovine. Od 1994 istniały 3 ligi: Bośniaków, Chorwatów bośniackich i Serbów bośniackich, jednak mistrzem kraju aż do 1999 zostawał najlepszy zespół pierwszej z wymienionych. W sezonie 1999/2000 mistrzem Bośni i Hercegowiny zostawał zwycięzca play-offów rozgrywanych wśród najlepszych drużyn z lig bośniackiej i Chorwatów bośniackich. W następnym sezonie 2000/01 obie te ligi połączyły się w Premijer ligi Bośni i Hercegowiny' i zwycięzca tych rozgrywek zdobywał mistrzostwo kraju. W sezonie 2002/03 do tej ligi dołączyły się także kluby Serbów bośniackich i dopiero od tego momentu istnieje jedna liga skupiające najlepsze kluby wszystkich głównych nacji w Bośni i Hercegowinie.

  Mężczyzna – dojrzały płciowo męski osobnik z rodzaju Homo. Różnica w genotypie kobiety i mężczyzny (kobieta ma dwa chromosomy X, a mężczyzna chromosom X i chromosom Y) determinuje dymorfizm płciowy u ludzi.Hasan Salihamidžić (ur. 1 stycznia 1977 w Jablanicy) – bośniacki piłkarz występujący na pozycji prawego pomocnika.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Bośnia i Hercegowina (BiH, bośniacki i chorwacki: Bosna i Hercegovina, serbski: Босна и Херцеговина, Bosna i Hercegovina) – państwo federacyjne w południowo-wschodniej Europie, na Półwyspie Bałkańskim, powstałe po rozpadzie Jugosławii. Graniczy od północy i południowego zachodu z Chorwacją, a z Serbią i Czarnogórą od wschodu. Składa się z dwóch jednostek administracyjnych: Federacji Bośni i Hercegowiny oraz Republiki Serbskiej.
  Rozgrywki ligowe (system ligowy) – regularny cykl meczów w dyscyplinach drużynowych, prowadzony według modelu dwurundowego ("jesień-wiosna" lub "wiosna-jesień") "każdy z każdym – mecz i rewanż", w celu wyłonienia najlepszej drużyny w kraju, regionie itd. Organizacją i prowadzeniem rozgrywek ligowych zajmuje się, bądź specjalnie ku temu utworzony podmiot, działający w formie spółki akcyjnej (wówczas "Liga" jest autonomiczna i niezależna od federacji, która jednak jest jej udziałowcem), bądź też federacja sportowa danej dyscypliny sportu. W ogólniejszym znaczeniu terminem "liga" określa się często każdą zorganizowaną rywalizację z udziałem więcej niż dwóch uczestników – np. liga fryzjerska, szkolna liga czytelnicza itd.
  Liga Europy UEFA (ang. UEFA Europa League, wym. /juːˈeɪ̯fə jʊˈɹoʊ̯pə ˈliːg/) – międzynarodowy klubowy turniej piłki nożnej, organizowany przez Unię Europejskich Federacji Piłkarskch, w którym biorą udział zespoły zajmujące czołowe lokaty w narodowych rozgrywkach najwyższego szczebla, z wyłączeniem drużyn biorących udział w Lidze Mistrzów. Utworzony został w 2009 roku jako kontynuacja Pucharu UEFA (ang. UEFA Cup, /juːˈeɪ̯fə ˈkʌp/; 1971–2009). Obecny sezon rozgrywek to Liga Europy UEFA (2019/2020).
  Prva liga Federacji Bośni i Hercegowiny (bośn. Prva Liga Federacije Bosne i Hercegovine) – drugi poziom rozgrywek ligowych w piłkę nożną w Bośni i Hercegowiny równolegle z Prva liga Republike Srpske (od 2002 r.), po raz pierwszy zorganizowany w 1995 (w latach 1995-1998 był podzielony na dwie lub trzy grupy). W rozgrywkach bierze udział 16 klubów. Mistrz awansuje do Premijer ligi. Od trzech do pięciu najsłabszych drużyn ligi spadają do Drugiej Ligi.
  Mistrzostwa Bośni i Hercegowiny w piłce nożnej (bośn. Nogometno/Fudbalsko prvenstvo Bosne i Hercegovine) – rozgrywki piłkarskie, prowadzone cyklicznie – corocznie lub co sezonowo (na przełomie dwóch lat kalendarzowych) – mające na celu wyłonienie najlepszej męskiej drużyny w Bośni i Hercegowinie.
  Puchar Bośni i Hercegowiny w piłce nożnej to coroczne rozgrywki piłkarskie w Bośni i Hercegowinie. Pierwszym triumfatorem rozgrywek w 1998 został FK Sarajevo.
  Fudbalski Klub Velež Mostar – bośniacki klub piłkarski z miasta Mostar, grający obecnie w ekstraklasie Bośni i Hercegowiny.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.023 sek.