• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Premetro

  Przeczytaj także...
  Bonn, Bundesstadt Bonn – miasto federalne, miasto na prawach powiatu w zachodnich Niemczech, w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia, po obu stronach rzeki Ren. Bonn leży ok. 30 km na południe od Kolonii. Liczy 324 899 mieszkańców (2010). W połowie drogi do Kolonii leży port lotniczy Köln/Bonn. Historia miasta liczy ponad 2 000 lat i sięga do czasów germańskich i rzymskich osad. Od 1597 do 1794 Bonn było rezydencją książąt kolońskich, a w 1770 r. przyszedł tu na świat Ludwig van Beethoven.Krakowski Szybki Tramwaj (KST) – współczesna krakowska inwestycja w komunikację zbiorową mająca zapewnić miastu szybką i sprawną sieć transportu zbiorowego łączącą zalety klasycznego tramwaju oraz metra. W jej skład wchodzą bezkolizyjne torowiska tramwajowe lub wybrane torowiska wydzielone z zapewnionym bezwzględnym priorytetem na skrzyżowaniach. Budowa systemu rozpoczęła się oficjalnie w latach 90., natomiast uruchomienie pierwszego korytarza z osiedla Krowodrza Górka do Kurdwanowa nastąpiło 12 grudnia 2008 roku. System jest stale ulepszany oraz rozbudowywany.
  Poznański Szybki Tramwaj (także PST, potocznie pestka) – liczący 8,1 km długości odcinek bezkolizyjnej, ułożonej w wykopie oraz na estakadzie trasy tramwajowej, wyposażonej w rozjazdy umożliwiające przejazd między sąsiednimi torami i przystanki przypominające dworce kolejowe. Wszystko to pozwala na jazdę z prędkością 70 km/h. Linia powstała jako alternatywa dla znacznie droższego metra. Obsługiwana przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne.
  Tramwaj na stacji premetra Porte de Hal (Halleepoort) w Brukseli
  Stacja premetra „Dworzec Główny Tunel” w Krakowie
  Stacja Poznańskiego Szybkiego Tramwaju „Rondo Kaponiera” w Poznaniu (2016)
  Przystanek Piaśnicka/Kurlandzka w Poznaniu

  Premetro – system publicznego transportu zbiorowego, najczęściej stanowiący formę przejściową pomiędzy tramwajem a metrem. Premetro kursuje po bezkolizyjnych trasach (lub bezkolizyjnych odcinkach tras), przystosowanych do późniejszego przekształcenia i włączenia w sieć metra. Budowle inżynierskie (tunele, wiadukty) są dopasowane zarówno do skrajni metra.

  Wołgogradzki Szybki Tramwaj (ros.Волгогра́дский скоростно́й трамва́й) — linia szybkiego tramwaju licząca 22 przystanki działająca w mieście Wołgograd, całkowita długość linii wynosi 17,3 km, w tym 7,1 km linii i 6 stacji znajduje się w centrum miasta (Płoszczad Lenina, Komsomolskaja, Pionierskaja, Profsojuznaja, TIUZ, Elszanka). Odcinek ten położony jest pod ziemią i ma cechy metra. Naziemny odcinek został przebudowany z linii zwykłego tramwaju tak, by mogły nim bezkolizyjnie jeździć wagony szybkiego tramwaju.Zagłębie Ruhry (niem. Ruhrgebiet) – zagłębie przemysłowe w Niemczech, w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia. Położone jest nad rzeką Ruhrą, a także w pobliżu rzeki Ren. Powierzchnia Zagłębia Ruhry w oficjalnych granicach wynosi 4435 km², zaludnienie: 5 172 745 mieszkańców (stan na: 31.12.2009), gęstość zaludnienia: 1166,3 os./km².

  Premetro jest w założeniu rozwiązaniem tymczasowym, najczęściej jednak rozbudowa do pełnego metra nigdy nie następuje. Wyższe koszty inwestycyjne nie zwracają się, dlatego od lat 70. XX w. planuje się raczej albo pełne metro, albo szybki tramwaj tunelowy bez możliwości konwersji.

  Edmonton – miasto położone w zachodniej Kanadzie, leżące na preriach kanadyjskich, nad rzeką Saskatchewan Północny. Edmonton stało się stolicą kanadyjskiej prowincji Alberta 1 września 1905 r.Bruksela (fr. Bruxelles, nid. Brussel, niem. Brüssel) – miasto i stolica Belgii oraz Unii Europejskiej, położone w środkowej części kraju nad rzeką Senne.

  Premetro budowano przede wszystkim w miastach Belgii i Holandii. Za wzorcowy przykład często podaje się Brukselę, gdzie poszczególne odcinki sieci tramwajowe najpierw sprowadzano pod ziemię, a następnie przekształcano w metro. Także niektóre niemieckie sieci szybkiego tramwaju (Stuttgart, Zagłębie Ruhry) były początkowo projektowane jako premetro.

  Metro (fr. métro) – miejski system elektrycznego transportu pasażerskiego o dużej przepustowości i wysokiej częstotliwości kursów, który jest całkowicie niezależny od innych środków transportu oraz bezkolizyjny, ponieważ jeździ na oddzielnych torach i posiada specjalną sygnalizację.Tramwaj (z ang. tramway – linia tramwajowa, tram – tramwaj) – pasażerski lub towarowy pojazd szynowy zaprojektowany do eksploatacji na linii tramwajowej.

  W Polsce istnieją trzy systemy premetra: Krakowski Szybki Tramwaj (KST), Poznański Szybki Tramwaj (PST) oraz Szczeciński Szybki Tramwaj (SST).

  Systemy premetra na świecie[ | edytuj kod]

  Lista zawiera także systemy już przebudowane oraz te, których przebudowa została całkowicie zarzucona:

 • Amsterdam (Holandia)
 • Antwerpia (Belgia)
 • Boston (Stany Zjednoczone) – podziemny odcinek zielonej linii lekkiej kolei
 • Bruksela (Belgia)
 • Buffalo (Stany Zjednoczone) – podziemny odcinek linii lekkiej kolei
 • Charleroi (Belgia)
 • Düsseldorf (Niemcy)
 • Edmonton (Kanada) – odcinek linii lekkiej kolei
 • Frankfurt nad Menem (Niemcy) – linia U5
 • Haga (Holandia)
 • Houston METRORail (Stany Zjednocznone)
 • Kolonia i Bonn (Niemcy)
 • Mannheim-Ludwigshafen am Rhein (Niemcy)
 • KrakówKrakowski Szybki Tramwaj (Polska)
 • Krzywy Róg (Ukraina)
 • Pittsburgh (Stany Zjednoczone)
 • PoznańPoznański Szybki Tramwaj, Tunel trasy tramwajowej os. Lecha-Franowo (Polska)
 • San Francisco Muni Metro (Stany Zjednoczone)
 • Saint Louis (Stany Zjednoczone)
 • Stuttgart (Niemcy)
 • Szczecin - Szczeciński Szybki Tramwaj (Polska)
 • MetroValencia (Hiszpania)
 • Wiedeń (Austria) – linia U6
 • Wołgograd (Rosja)
 • Zagłębie Ruhry (Niemcy) – liczne izolowane odcinki

 • Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.Skrajnia kolejowa – zarys, poza który nie mogą wystawać żadne elementy taboru (skrajnia taboru) i budowli (skrajnia budowli), aby umożliwić swobodny ruch pojazdów szynowych. Skrajnie (skrajnia taboru mieści się w skrajni budowli) określają przestrzeń przeznaczoną tylko do poruszania się taboru kolejowego, wewnątrz której nie mogą się znajdować żadne elementy - także należące do sieci trakcyjnej prócz przewodu jezdnego i jego wieszaków.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Biuro Inżynierii Transportu, Studium rozwoju systemu transportu miasta Krakowa, w tym budowy metra, 2015.
  2. Marek Krużyński, Michał Nowak, Studium układu torowego kolei podziemnej we Wrocławiu, 2010.
  3. Jeremi Rychlewski, Planowanie tras tramwajowych w miejskiej sieci ulic.
  Belgia, Królestwo Belgii (Koninkrijk België, Royaume de Belgique, Königreich Belgien) – państwo federacyjne w zachodniej Europie w południowych Niderlandach. Belgia jest członkiem Unii Europejskiej (UE), ONZ oraz NATO.Tunel – budowla komunikacyjna w postaci długiego korytarza, podziemna lub podwodna, wykonana metodą odkrywkową lub drążenia, umiejscowiona pod przeszkodą. Tunele to najczęściej budowle geotechniczne mające swoje wyloty na powierzchni ziemi.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Inwestycja w ujęciu ekonomicznym to nakład gospodarczy poniesiony na utrzymanie, tworzenie lub zwiększanie kapitału (np. maszyn i urządzeń, budynków czy zapasów). Zgodnie z inną definicją inwestycja to wyrzeczenie się obecnych, pewnych korzyści na rzecz niepewnych korzyści w przyszłości.
  Pittsburgh – miasto w USA, w stanie Pensylwania, siedziba hrabstwa Allegheny. Miasto ma 327,9 tys. mieszkańców (2002), aglomeracja ma 2,359 mln mieszkańców (2000).
  Premetro w Charleroi to zmodernizowana monocentryczna sieć tramwajowa (tor 1000mm) obsługująca miasto Charleroi i niektóre miejscowości sąsiadujące. Koncepcja budowy premetra powstała w latach 60 zakładała konwersję sieci tramwajów klasycznych poruszających się po ulicach w ruchu mieszanym w sieci szybkiego tramwaju poruszające się po torowiskach wydzielonych, wiaduktach i w tunelach (tunele tylko tam gdzie pierwsze dwa rozwiązania nie mogły być zastosowane).
  Poznań (niem. Posen, łac. Posnania, jidysz פּױזן Pojzn) – miasto na prawach powiatu w zachodniej Polsce, położone na Pojezierzu Wielkopolskim, nad Wartą, u ujścia Cybiny. Historyczna stolica Wielkopolski, od 1999 r. siedziba władz województwa wielkopolskiego i powiatu poznańskiego. Miasto jest istotnym węzłem drogowym i kolejowym, funkcjonuje tu również międzynarodowy port lotniczy.
  Metro w Amsterdamie – połączony system metra i szybkiego tramwaju w Amsterdamie i okolicy gminy Amstelveen, Diemen, i Ouder-Amstel w Holandii. System jest własnością miasta Amsterdam i obsługiwany jest przez Gemeentelijk Vervoerbedrijf, przedsiębiorstwo które obsługuje również tramwaje, promy i lokalne autobusy.
  Metrotramwaj w Krzywym Rogu (ukr.: Криворізький Швидкісний Tрамвай (Криворізький метрополітен, Криворізький метротрамвай); ros.: Криворожский Скоростной Трамвай (Криворожский метрополитен, Криворожский метротрамвай)) – system komunikacji premetra działający w Krzywym Rogu, w ósmym pod względem wielkości mieście na Ukrainie.
  Metro w Wiedniu (niem. U-Bahn Wien) – jest jednym z najstarszych systemów metra w Europie. W obecnym kształcie, zaczęło funkcjonować i rozwijać się od 1976 roku, jednak zalążki linii U4 i U6 powstały już w 1898 r., jako szybka kolej miejska (premetro). Obecnie ma 5 linii, które ciągle są wydłużane. Jego łączna długość wynosi 74,2 km, a liczba stacji to 101.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.