• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Prefektura Wientian

  Przeczytaj także...
  Język laotański (ພາສາລາວ phaasaa laao) - język z grupy języków tajskich z rodziny taj-kadajskiej, używany przez ok. 5 mln Laotańczyków, blisko spokrewniony z językiem tajskim. Posiada status języka urzędowego w Laosie.Laos (Lao, Laotańska Republika Ludowo-Demokratyczna – Sathalanalat Paxathipatai Paxaxôn Lao) – państwo w Azji Południowo-Wschodniej, na Półwyspie Indochińskim. Stolica Wientian (180 tys. mieszkańców), główna rzeka Mekong. Na północy Laos graniczy z Mjanmą i Chinami, na wschodzie z Wietnamem, na południu z Kambodżą, a na zachodzie z Tajlandią.
  Wientian (lao. ວຽງຈັນ Viangchan, fr. Vientiane) – stolica Laosu, położona nad rzeką Mekong, w środkowo-zachodniej części kraju, tuż przy granicy z Tajlandią.

  Wientian (laot. ວຽງຈັນ) – prefektura w Laosie, znajdująca się w północno-zachodniej części kraju. Graniczy z Tajlandią.

  W prefekturze leży stolica kraju Wientian. Prefektura Wientian została utworzona w 1989 roku z części prowincji Wientian.

  Podział administracyjny[ | edytuj kod]

  Prefektura Wientian dzieli się na dziewięć dystryktów (pogrubionym drukiem części miasta Wientian):

  Wientian (Viangchan, lao. ວຽງຈັນ) – prowincja Laosu, znajdująca się w północno-zachodniej części kraju. Graniczy z Tajlandią. Stolicą prowincji jest miasto Muang Phôn-Hông.Tajlandia, Królestwo Tajlandii – państwo w południowo-wschodniej Azji, graniczące z Laosem i Kambodżą na wschodzie, z Malezją na południu oraz z Mjanmą. Tajlandia była niegdyś nazywana Syjamem, gdyż była to jej oficjalna nazwa do 11 maja 1949. Międzynarodowe określenie "Thai" (ไทย) znaczy po tajsku wolny.
  1. Chanthabuly
  2. Hadxayfong
  3. Mayparkngum
  4. Naxaithong
  5. Sangthong
  6. Sikhottabong
  7. Sisattanak
  8. Xaysetha
  9. Xaythany.
  Reklama

  Czas generowania strony: 1.217 sek.