• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Prefektura Shizuoka

  Przeczytaj także...
  Autostrada Tōmei (jap. 東名高速道路, Tōmei kōsoku-dōro, autostrada z Tokio do Nagoi) - płatna autostrada wzdłuż wybrzeża Oceanu Spokojnego na wyspie Honsiu w Japonii. Autostrada łączy Tokio z Nagoją. Przebiega przez miasta: Kawasaki, Jokohamę, Gotenbę, Fuji, Shizuokę, Hamamatsu, Toyotę i Okazaki.Prefektura - jednostka administracyjna podstawowego podziału administracyjnego w Japonii, Czadzie (1960-1999), Grecji (tzw. nomos), Rwandzie i Republice Środkowoafrykańskiej. W starożytności była to jednostka podziału terytorialnego w cesarstwie rzymskim (zob. prefektura (starożytność)). W Kościele katolickim prefekturą apostolską nazywa się część Ludu Bożego, która z racji szczególnych okoliczności nie została jeszcze ukonstytuowana jako diecezja.
  Sakoku (jap. (鎖国, sakoku, zamknięty kraj) – polityka izolacjonizmu w Japonii, prowadzona przez rządy rodu Tokugawa, w szczególności Iemitsu Tokugawa. Wjazd obcokrajowców, jak i wyjazd Japończyków, był niemożliwy pod groźbą kary śmierci. W latach 1633–1639 wprowadzono liczne akty prawne zakazujące kontaktów z Zachodem i polityka ta była utrzymywana aż do 1853, kiedy to komodor Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych Matthew Perry wymusił na Japonii nawiązanie kontaktów zagranicznych. Japończycy mogli swobodnie opuszczać kraj dopiero po restauracji Meiji w 1868.

  Prefektura Shizuoka (jap. 静岡県 Shizuoka-ken)prefektura w regionie Chūbu w Japonii nad zatoką Suruga. Jej stolicą jest miasto Shizuoka.

  Historia[ | edytuj kod]

  W latach 50. XIX wieku miasto Shimoda stało się miejscem pierwszych kontaktów z Zachodem po ponad 200 latach polityki izolacjonizmu (sakoku), prowadzonej przez siogunat rodu Tokugawa. Podpisano tu w 1854 roku pierwszy japoński traktat z obcym mocarstwem, Stanami Zjednoczonymi, a rok później – z Rosją.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.

  Herbata[ | edytuj kod]

  Zielona herbata jest ważnym produktem prefektury Shizuoka. Stanowi ona ponad 40% ogólnej produkcji herbaty w Japonii. Pierwsze plantacje powstały w 1241 roku, kiedy mnich Shōichi Kokushi (1201–1280) posadził nasiona zielonej herbaty, które otrzymał w Chinach, niedaleko swojego rodzinnego miasta w dzisiejszej prefekturze Shizuoka. Na terenie głównych upraw w Makinohara stworzono Światowe Muzeum Herbaty. Oferuje ono zarówno udział w ceremoniach parzenia herbaty, jak i możliwość samodzielnego zrywania liści i przygotowywania napoju.

  Chanoyu (jap. 茶の湯, cha-no-yu , dosł.: "wrzątek na herbatę") – japońska ceremonia parzenia sproszkowanej, zielonej herbaty (matcha). Inaczej: sztuka ceremonialnego przyrządzania herbaty. Ceremonia ma podniosły, uroczysty charakter.Siogunat, szogunat (jap. 幕府, bakufu, dosł.: „rządy spod namiotu”) – nazwa okresu historycznego oraz systemu zarządzania krajem przez dziedzicznych dowódców wojskowych (siogunów) w dawnej Japonii.

  Miasta[ | edytuj kod]

  Miasta prefektury Shizuoka:

  Transport[ | edytuj kod]

  Przez prefekturę przebiegają główne szlaki komunikacyjne Japonii.

 • Kolejowy
 • Magistrala Tōkaidō JR
 • Magistrala Shinkansen
 • Drogowy
 • Autostrada Tōmei
 • Lotniczy
 • Od czerwca 2009 roku działa nowe lotnisko w Shizuoce Mt. Fuji International Airport.
 • Góra Fudżi i port Shimizu

 • Atami

  Port lotniczy Shizuoka (jap. 静岡空港, Shizuoka Kūkō), znany również jako Mt. Fuji Shizuoka Airport, to lotnisko w prefekturze Shizuoka w Japonii otwarte 4 czerwca 2009 roku . Obsługuje głównie połączenia krajowe oraz dwa stałe połączenia międzynarodowe: do Szanghaju i SeuluRegion Chūbu (jap. 中部地方, Chūbu chihō) jest centralnym regionem Honsiu, głównej wyspy Japonii. Graniczy z 3 innymi: od północnego wschodu z Tōhoku, od wschodu z Kantō, a od zachodu z Kansai. Od północy region oblewa Morze Japońskie, od południa Pacyfik. W środkowej części znajdują się Alpy Japońskie oraz najwyższa góra Japonii – Fudżi. Głównym miastem jest Nagoja.
 • Port w Numazu

 • Itō

 • Shimoda, miejsce pierwszego wyjścia na ląd komodora Perry'ego

 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona prefektury
 • Poradnik dla wspinających się na górę Fudżi
 • Informator o górze Fudżi
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. ようこそ知事室へ (jap.). Shizuoka Prefecture. [dostęp 2017-07-22].
  2. Shizuoka Green Tea (ang.). Shizuoka Prefecture. [dostęp 2017-07-22].
  3. Cities and Towns (ang.). Shizuoka Prefecture. [dostęp 2017-07-22].
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Język japoński (jap. 日本語 nihongo lub nippongo) – język używany przez ok. 130 mln mieszkańców Japonii oraz japońskich emigrantów na wszystkich kontynentach.
  Warto wiedzieć że... beta

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Shinkansen (jap. 新幹線, Shinkansen) – ogólnojapońska sieć linii kolejowych, stworzona specjalnie dla superszybkich pociągów, której rozpoczęto eksploatację w 1964, osiągających prędkość maksymalną do 405 km/h (Seria E955).
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Zatoka Suruga (jap. 駿河湾 Suruga-wan) – zatoka w Japonii, w środkowej części wyspy Honsiu (Honshū), otwarta na Ocean Spokojny, w prefekturze Shizuoka. Oblewa zachodnie wybrzeże półwyspu Izu i wschodnie wybrzeża prefektury.
  Pojęcia Chiny używa się w odniesieniu do krainy historycznej, obejmując wówczas całokształt chińskiej historii i kultury (zobacz: historia Chin), lub w węższym znaczeniu, w odniesieniu do Chińskiej Republiki Ludowej.
  Ród Tokugawa (jap. 徳川氏, Tokugawa-shi lub Tokugawa-uji) – ród siogunów sprawujący realną władzę w Japonii między 1603 a 1868 rokiem.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.751 sek.