• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Prefektura Shimane  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Mutsuhito (jap. 睦仁; ur. 3 listopada 1852 w Kioto, zm. 30 lipca 1912 w Tokio) – zgodnie z tradycją 122. cesarz Japonii, pośmiertnie zwany Meiji (jap. 明治天皇, Meiji-tennō), tak jak okres jego panowania (epoka Meiji 1868-1912).Muromachi (jap. 室町時代, Muromachi-jidai) - okres w historii Japonii przypadający na lata 1336-1573 (w polskiej historiografii okres ten nazywany jest także Muromachi-Ashikaga).

  Prefektura Shimane (jap. 島根県 Shimane-ken)prefektura znajdująca się w regionie Chūgoku w Japonii. Jej stolicą jest miasto Matsue.

  Historia[ | edytuj kod]

  Zamek Matsue

  Wczesna historia[ | edytuj kod]

  Początków historii Shimane należy doszukiwać się w japońskiej mitologii. Wierzono, że bóg shintō Ōkuninushi żył w prowincji Izumo, obecnie wschodniej części Shimane. W mieście Izumo znajduje się świątynia ku jego czci. W tym okresie prefektura Shimane została podzielona na trzy części: Iwami, Izumo i Oki. Podział obowiązywał do czasu zniesienia systemu hanów przez rząd cesarza Meiji w 1871 roku.

  Osaka (jap. 大阪市, Ōsaka-shi) - trzecie co do wielkości miasto w Japonii. Leży w południowo-zachodniej części wyspy Honsiu w regionie Kinki (Kansai) nad zatoką Osaka na styku Morza Wewnętrznego i Oceanu Spokojnego, u ujścia rzeki Yodo. Jest stolicą prefektury o tej samej nazwie i częścią obszaru metropolitalnego Keihanshin zamieszkiwanego przez około 18 mln osób.Prefektura - jednostka administracyjna podstawowego podziału administracyjnego w Japonii, Czadzie (1960-1999), Grecji (tzw. nomos), Rwandzie i Republice Środkowoafrykańskiej. W starożytności była to jednostka podziału terytorialnego w cesarstwie rzymskim (zob. prefektura (starożytność)). W Kościele katolickim prefekturą apostolską nazywa się część Ludu Bożego, która z racji szczególnych okoliczności nie została jeszcze ukonstytuowana jako diecezja.

  Średniowiecze[ | edytuj kod]

  W okresie Muromachi Izumo i Oki znajdowały się pod kontrolą klanu Kyōgoku. Jednak po zakończeniu wojny Ōnin klan Amago rozszerzył swoje wpływy poprzez zamek Gassan-Toda. W 1566 r. Motonari Mōri zdobył: Izumo, Iwami i Oki. Jednak po 30 latach wpływów w 1600 r. w wyniku bitwy pod Sekigaharą utracił je na rzecz Yoshiharu Horio. Zaraz po zwycięstwie Horio zadecydował o budowie zamku Matsue, który ukończono tuż po jego śmierci. W 1638 r. wnuk Ieyasu Tokugawy, Naomasa Matsudaira, przejął władzę w momencie, gdy klan Horio nie miał już przywódcy. Rodzina Matsudairy rządziła, aż do zniesienia systemu hanów. W XVII wieku rozpoczęto wydobycie srebra w kopalni Iwami Ginzan, aktualnie znajdującej się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

  Port lotniczy Tokio-Haneda (jap. 東京国際空港, Tōkyō Kokusai Kūkō) — lotnisko położone na sztucznej wyspie na wybrzeżu Zatoki Tokijskiej w dzielnicy Ōta, w stolicy Japonii - Tokio. W latach 2002-2007 było na czwartym miejscu na świecie pod względem ruchu pasażerskiego, a w 2008 wysunęło się na trzecią pozycję.Lista światowego dziedzictwa (ang. World Heritage List; fr. Liste du patrimoine mondial) – lista obiektów objętych szczególną ochroną międzynarodowej organizacji UNESCO, filii ONZ, ze względu na ich unikatową wartość kulturową bądź przyrodniczą dla ludzkości. Lista obejmuje (w czerwcu 2013) 981 obiektów w 160 krajach, w tym 759 obiektów dziedzictwa kulturowego (K), 193 przyrodniczego (P) i 29 mieszanych (K, P). O wpisaniu danego obiektu na listę decyduje Komitet Światowego Dziedzictwa w trakcie corocznej sesji, począwszy od 1977 r. Nominacje zgłaszane są przez poszczególne kraje. Jeżeli wniosek o wpisanie danego miejsca na listę nie zostanie uwzględniony, może być złożony ponownie.

  Nowożytność[ | edytuj kod]

  Pięć lat po likwidacji systemu hanów dawne Shimane i Hamada weszły w skład prefektury Shimane, a jeszcze w tym samym roku do prefektury dołączono prowincję Tottori. Jednak pięć lat później prefektura Tottori odłączyła się od Shimane, formując tym samym istniejącą do dziś granicę.

  Haihan-chiken (jap. 廃藩置県, Haihan-chiken) - zniesienie hanów (lenn) i ustanowienie na ich miejsce prefektur (edyktem cesarskim w dniu 29 sierpnia 1871); de facto obalenie feudalizmu w Japonii.Do VI wieku n.e. w Japonii uprawiano różne kulty animistyczne. Gdy od tamtego momentu w Japonii zaczął się szerzyć buddyzm, dla odróżnienia od tej nowej religii, bukkyō (jap. 仏教, nauczania Buddy), stare wierzenia nazwano shintō, stosując do tego złożenie chińskich znaków oznaczających drogę bogów. W ciągu wieków między obiema religiami zachodził synkretyzm religijny – wielu Japończyków bierze dziś ślub w obrządku shintō, pogrzeby zaś odprawiane są w obrządku buddyjskim.

  Geografia[ | edytuj kod]

  Prefektura Shimane usytuowana jest nad Morzem Japońskim w regionie Chūgoku. Obejmuje głównie tereny górzyste, ryż jest uprawiany głównie na polach w okolicach miasta Izumo. Większość miast jest usytuowanych nad morzem lub nad rzekami. Na skutek działania władz wiele miast połączyło się w większe ośrodki pomiędzy 2004 a 2005 rokiem.

  Wojna Ōnin 1467-1477 – konflikt wewnętrzny w Japonii, który zakończył władzę Siogunatu Ashikaga, zapoczątkowując ponad 100-letni okres Sengoku - okres ciągłych wojen i sporów politycznych w Japonii.Obihiro (jap. 帯広市, Obihiro-shi) – miasto w Japonii, w okręgu specjalnym Hokkaido, w południowej części wyspy Hokkaido, na nizinie Tokachi. Około 171,5 tys. mieszkańców.

  Miasta[ | edytuj kod]

  Miasteczko Tsuwano w prefekturze Shimane

  W prefekturze Shimane leży osiem miast, największe to Matsue, najmniejsze – Gōtsu. Populacja wielu miast wzrosła na skutek połączenia w 2004/2005 roku.

  Miasta prefektury:

 • Gōtsu
 • Hamada
 • Izumo
 • Masuda
 • Matsue
 • Oda
 • Unnan
 • Yasugi
 • Miasteczka i wsie[ | edytuj kod]

  Liczba miasteczek znacząco spadła na skutek ich administracyjnego łączenia. Jednak do dziś zamieszkuje je 1/3 populacji Shimane.

  Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.Ryż (Oryza L.) – rodzaj zbóż z rodziny wiechlinowatych obejmujący 25 gatunków. Występuje w strefie klimatów gorących i ciepłych na całym świecie. Ryż spożywczy, będący podstawą wyżywienia 1/3 ludności świata , jest produktem otrzymywanym z ziarna ryżu siewnego.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Warto wiedzieć że... beta

  Ōkuninushi (jap. 大国主, Pan Wielkiej Ziemi) – w mitologii japońskiej syn lub potomek Susanoo, po którym przejął rządy nad prowincją Izumo.
  Bitwa pod Sekigaharą (jap. 関ヶ原の戦い, Sekigahara no tatakai) – bitwa w Japonii, która miała miejsce w dniu 15 września 1600 r. (według chińskiego kalendarza), a 21 października według obecnego, w pobliżu miejscowości Sekigahara.
  Liczba ludności – liczba osób zamieszkujących dany obszar (np. jednostkę osadniczą, jednostkę administracyjną, państwo, kontynent itp.) w danym momencie.
  Temperatura – jedna z podstawowych wielkości fizycznych (parametrów stanu) w termodynamice. Temperatura jest związana ze średnią energią kinetyczną ruchu i drgań wszystkich cząsteczek tworzących dany układ i jest miarą tej energii.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Język japoński (jap. 日本語 nihongo lub nippongo) – język używany przez ok. 130 mln mieszkańców Japonii oraz japońskich emigrantów na wszystkich kontynentach.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.01 sek.