• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Prefektura Shiga

  Przeczytaj także...
  Góry Hira (jap. 比良山地, Hira Sanchi) - łańcuch górski położony po zachodniej stronie największego jeziora Japonii, Biwa w prefekurze Shiga, na wyspie Honsiu. Najwyższym szczytem jest Buna-ga-take, wysokość 1 214 m n.p.m.Góry Suzuka (jap. 鈴鹿山脈, Suzuka Sanmyaku) – pasmo górskie przebiegające przez prefekturę Mie i wzdłuż granicy prefektur Gifu i Shiga w środkowej części wyspy Honsiu w Japonii. Najwyższym szczytem w paśmie jest góra Oike (1247 m n.p.m.), ale nie należy ona do najczęściej odwiedzanych gór w tym paśmie. Głównym celem górskich wycieczek, dzięki kolejce linowej, jest szczyt o nazwie Gozaisho.
  Biwa (jap. 琵琶湖, Biwa-ko) - największe słodkowodne jezioro Japonii. Położone na wyspie Honsiu, ok. 10 km na północny wschód od Kioto. Jezioro pochodzenia tektonicznego.

  Prefektura Shiga (jap. 滋賀県 Shiga-ken) - prefektura znajdująca się w regionie Kinki w Japonii na wyspie Honsiu. Jej stolicą jest miasto Ōtsu.

  Geografia[ | edytuj kod]

  Prefektura Shiga graniczy z prefekturami: Fukui na północy, Gifu na wschodzie, Mie na południowym wschodzie i Kioto na zachodzie. W centralnej części prefektury znajduje się największe jezioro Japonii – Biwa. Zajmuje ono jedną szóstą obszaru prefektury. Prefekturę dzieli się na cztery części – Kohoku (na północ od jeziora), Kosei (na zachód), Kotō (na wschód) i Konan (na południe). Na zachodniej granicy znajdują się góry Hira, na wschodniej góry Ibuki, z najwyższym szczytem w prefekturze Ibuki-yama (1377 m n.p.m.) oraz góry Suzuka na południowym wschodzie. Północna Shiga jest zimniejsza i występują tu większe opady śniegu niż na południu prefektury. Rzeka Yodo wypływa z jeziora Biwa, przepływa przez Kioto i wpływa do zatoki Osaka.

  Honsiu (jap. 本州, Honshū) – największa, a tym samym główna wyspa Japonii. Na północy cieśnina Tsugaru oddziela ją od Hokkaido, na południu Morze Wewnętrzne od Sikoku, a na południowym zachodzie po drugiej stronie cieśniny Shimonoseki leży wyspa Kiusiu. Honsiu jest siódmą co do wielkości wyspą na świecie.Prefektura - jednostka administracyjna podstawowego podziału administracyjnego w Japonii, Czadzie (1960-1999), Grecji (tzw. nomos), Rwandzie i Republice Środkowoafrykańskiej. W starożytności była to jednostka podziału terytorialnego w cesarstwie rzymskim (zob. prefektura (starożytność)). W Kościele katolickim prefekturą apostolską nazywa się część Ludu Bożego, która z racji szczególnych okoliczności nie została jeszcze ukonstytuowana jako diecezja.

  Miasta[ | edytuj kod]

  W prefekturze znajduje się trzynaście miast:

  Historia[ | edytuj kod]

  Prefektura Shiga leży na terenach dawnej prowincji Ōmi.

  Demografia[ | edytuj kod]

  Większe zaludnienie dominuje wzdłuż wschodniego i południowego wybrzeża jeziora Biwa, gdzie znajdują się m.in. miasta: Ōtsu, Kusatsu i Moriyama. Znajdują się one blisko Kioto, ważnego ośrodka gospodarczego i kulturalnego. W ostatnich latach wielu Brazylijczyków osiedliło się w prefekturze jako pracownicy miejscowych zakładów przemysłowych. Na zachodzie jeziora dominują wsie i ośrodki turystyczne.

  Region Kansai (jap. 関西地方, Kansai-chihō), inaczej: region Kinki (jap. 近畿地方, Kinki-chihō) - region w środkowo-zachodniej części wyspy Honsiu w Japonii, obejmujący prefektury: Nara, Wakayama, Mie, Kioto, Osaka, Hyōgo i Shiga.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Gospodarka[ | edytuj kod]

  Wiele fabryk znaczących firm, takich jak IBM Japan, Canon, Yanmar Diesel czy Toray znajduje się w prefekturze.

  Kultura[ | edytuj kod]

  Tradycyjny teatr lalek bunraku (Tonda-ningyō-kyōyūdan) znajduje się w mieście Nagahama, usytuowanym na wybrzeżu jeziora Biwa w północno-wschodniej części prefektury. Założony w latach 30. XIX w., jest jedną z największych tego rodzaju grup teatralnych. W Moriyamie znajduje się Muzeum Sztuki.

  Prefektura Kioto (jap. 京都府, Kyōto-fu) prefektura znajdująca się na wyspie Honsiu w Japonii. Jej stolicą jest miasto Kioto.Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.

  Turystyka[ | edytuj kod]

  W prefekturze Shiga, o pięknych walorach krajobrazowych, znajdują się liczne świątynie i zamki, w których odbywają się festiwale. Największą atrakcją jest jezioro Biwa. Można je objechać samochodem w jeden dzień lub popływać na nim łodzią. Za szczególnie piękne uchodzą widoki w północnej części jeziora. W zachodniej części znajdują się plaże, popularne wśród turystów zwłaszcza w lecie. W prefekturze odbywa się wiele festiwali, takich jak Hikiyama, organizowany w kwietniu w Nagahamie.

  Osaka (jap. 大阪湾, Ōsaka-wan) – zatoka w zachodniej części wyspy Honsiu w Japonii. Stanowi wschodnią część Wewnętrznego Morza Japońskiego i jest połączona z Oceanem Spokojnym przez cieśninę Kitan oraz kanał Kii, a z Morzem Wewnętrznym przez cieśninę Akashi. Nad zatoką leżą porty: trzeciego co do wielkości miasta Japonii Osaki, Kobe, Nishinomiya, Sakai, Amagasaki oraz Hannan.Prefektura Fukui (jap. 福井県, Fukui-ken) – prefektura znajdująca się w regionie Chūbu w Japonii. Jej stolicą jest miasto Fukui.

  Najbardziej znaną budowlą jest dobrze zachowany zamek Hikone. Dokoła niego znajduje się wiele drzew wiśniowych. Z zamkiem wiąże się postać Naosuke Ii, głównego ministra w końcowym okresie siogunatu Tokugawa. Zawarł on traktaty handlowe z zachodnimi mocarstwami, otwierając Japonię w XIX w. na świat po ponad dwustu latach samoizolacji.

  Siogunat, szogunat (jap. 幕府, bakufu, dosł.: „rządy spod namiotu”) – nazwa okresu historycznego oraz systemu zarządzania krajem przez dziedzicznych dowódców wojskowych (siogunów) w dawnej Japonii.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Innym znanym budynkiem jest świątynia buddyjska Ishiyama (Ishiyama-dera). W jednym z jej pomieszczeń została napisana najbardziej znana japońska powieść, „Opowieść o Księciu Promienistym” (Genji monogatari).

  Siostrzane prowincje[ | edytuj kod]

 •  Stany Zjednoczone Michigan
 •  Brazylia Rio Grande do Sul
 •  Chiny Hunan
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  Prefektura Gifu (jap. 岐阜県, Gifu-ken) - prefektura znajdująca się w regionie Chūbu w Japonii. Jej stolicą jest miasto Gifu.Język japoński (jap. 日本語 nihongo lub nippongo) – język używany przez ok. 130 mln mieszkańców Japonii oraz japońskich emigrantów na wszystkich kontynentach.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Yodo (jap. 淀川, Yodo-gawa), występuje także pod nazwami Seta (jap. 瀬田川, Seta-gawa) i Uji (jap. 宇治川, Uji-gawa) – rzeka w Japonii, na wyspie Honsiu. Jej długość wynosi 75,1 km, a powierzchnia dorzecza to 8240 km². Jedyna rzeka wypływająca z jeziora Biwa, największego słodkowodnego jeziora w Japonii. Płynie w kierunku południowo-zachodnim, przepływa przez Osakę i uchodzi do zatoki Osaka. Jest wykorzystywana do nawadniania i produkcji energii elektrycznej.
  Prefektura Mie (jap. 三重県, Mie-ken) – prefektura znajdująca się na wyspie Honsiu w Japonii. Jej stolicą jest miasto Tsu.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Góra Ibuki (jap. 伊吹山, Ibuki-san) - góra w Japonii o wysokości 1 377 m n.p.m. na granicy prefektur: Shiga i Gifu. Góra Ibuki jest najwyższym wzniesieniem w prefekturze Shiga. Należy do 100 najsławniejszych gór w Japonii, 100 gór regionu Kansai i 50 gór prefektury Shiga.
  Canon Inc. (jap. キヤノン株式会社, Kyanon Kabushiki Kaisha) NYSE: CAJ) – japońska firma specjalizująca się w obrazowaniu i produktach optycznych, takich jak aparaty fotograficzne, kamery, fotokopiarki i drukarki komputerowe. Centrala firmy znajduje się w 30-2, Shimomaruko 3-chome, Ōta, Tokio.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.019 sek.