• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Prefektura Miyazaki  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Osaka (jap. 大阪市, Ōsaka-shi) - trzecie co do wielkości miasto w Japonii. Leży w południowo-zachodniej części wyspy Honsiu w regionie Kinki (Kansai) nad zatoką Osaka na styku Morza Wewnętrznego i Oceanu Spokojnego, u ujścia rzeki Yodo. Jest stolicą prefektury o tej samej nazwie i częścią obszaru metropolitalnego Keihanshin zamieszkiwanego przez około 18 mln osób.Tofu (jap. 豆腐, tōfu) – twarożek sojowy otrzymywany w procesie koagulacji mleka sojowego, wynaleziony w Chinach w 164 r. n.e. przez Liu Ana.
  Festiwal chramu Miyazaki (2008 r.)

  Prefektura Miyazaki (jap. 宮崎県 Miyazaki-ken)prefektura znajdująca się na wyspie Kiusiu w Japonii. Jej stolicą jest miasto Miyazaki.

  Położenie[ | edytuj kod]

  Prefektura leży we wschodniej części wyspy Kiusiu, nad Oceanem Spokojnym. Od północy graniczy z prefekturą Ōita, od zachodu prefekturą Kumamoto i od południowego zachodu prefekturą Kagoshima.

  Mango – soczyste owoce w typie pestkowca pochodzące z licznych gatunków tropikalnych drzew należących do rodzaju mango (Mangifera), uprawianych głównie dla swoich jadalnych owoców. Prefektura - jednostka administracyjna podstawowego podziału administracyjnego w Japonii, Czadzie (1960-1999), Grecji (tzw. nomos), Rwandzie i Republice Środkowoafrykańskiej. W starożytności była to jednostka podziału terytorialnego w cesarstwie rzymskim (zob. prefektura (starożytność)). W Kościele katolickim prefekturą apostolską nazywa się część Ludu Bożego, która z racji szczególnych okoliczności nie została jeszcze ukonstytuowana jako diecezja.

  Zachodnia część prefektury jest górzysta. Na północy biegnie wschodnia część łańcucha górskiego Kyūshū, a na południu prefektury znajduje pasmo wulkaniczne Kirishima. Wschodnia część położona na wybrzeżu jest nizinna. W skład prefektury wchodzą również m.in. wyspy: Ao, Taka, Kō i Shimaura. Najdalej na południe wysuniętym punktem jest przylądek Toi.

  Quasi-Park Narodowy Nichinan-Kaigan (jap. 日南海岸国定公園, Nichinan-Kaigan Kokutei Kōen) – quasi-park narodowy na Kiusiu, w Japonii.Prefektura Kumamoto (jap. 熊本県, Kumamoto-ken) - prefektura znajdująca się na wyspie Kiusiu w Japonii. Jej stolicą jest miasto Kumamoto.

  Najwyższym wzniesieniem prefektury jest Kirishima (1700 m n.p.m.). Przez prefekturę płyną rzeki: Ōyodo, Omaru, Gokase, Hitotsuse, Shōdai i Mimi.

  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Warto wiedzieć że... beta

  Shōchū (jap. 焼酎, shōchū) - wódka japońska, może być produkowana z batatów, ziemniaków, ryżu, jęczmienia, gryki, prosa lub kukurydzy. Zgodnie z prawem japońskim zawartość alkoholu nie powinna przekraczać 36%, ale niekiedy osiąga ona 45%.
  Okinawa (jap. 沖縄本島, Okinawa hontō) – japońska wyspa na Oceanie Spokojnym w archipelagu Wysp Okinawa będącym częścią archipelagu Wysp Ryūkyū, 1 084 253 mieszkańców (2006), pow. 1,21 tys. km², nizinna.
  Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.
  Góra Aso (jap. 阿蘇山, Aso-san) – największy aktywny wulkan w Japonii i jeden z największych na świecie. Znajduje się na wyspie Kiusiu, w prefekturze Kumamoto. Ma wysokość 1 592 m n.p.m. Obwód kaldery wynosi około 128 km, choć dokładna wartość różni się w zależności od źródła.
  Tempura (jap. 天ぷら, Tempura) - potrawa kuchni japońskiej. Wbrew pozorom nie pochodzi z Kraju Kwitnącej Wiśni, ale została zaczerpnięta z kuchni portugalskiej, jednak na dobre zadomowiła się w Japonii. Do jej przygotowania potrzebne są owoce morza (cenione są zwłaszcza krewetki), ryby i warzywa, które zanurza się w cieście naleśnikowym i krótko smaży na głębokim oleju. Dzięki temu zabiegowi krewetka czy warzywo otoczone jest jakby mgiełką z ciasta.
  Kawasaki (jap. 川崎市, Kawasaki-shi) - miasto w Japonii w prefekturze Kanagawa. Założone w 1924 roku. Należy do obszaru Wielkiego Tokio.
  Cesarz Suinin (jap. 垂仁天皇 Suinin tennō) – 11. cesarz Japonii, według tradycyjnego porządku dziedziczenia.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.026 sek.