• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Prefektura Kioto  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Biwa (jap. 琵琶湖, Biwa-ko) - największe słodkowodne jezioro Japonii. Położone na wyspie Honsiu, ok. 10 km na północny wschód od Kioto. Jezioro pochodzenia tektonicznego.Honsiu (jap. 本州, Honshū) – największa, a tym samym główna wyspa Japonii. Na północy cieśnina Tsugaru oddziela ją od Hokkaido, na południu Morze Wewnętrzne od Sikoku, a na południowym zachodzie po drugiej stronie cieśniny Shimonoseki leży wyspa Kiusiu. Honsiu jest siódmą co do wielkości wyspą na świecie.

  Prefektura Kioto (jap. 京都府 Kyōto-fu)prefektura znajdująca się na wyspie Honsiu w regionie Kinki (Kansai) w Japonii. Jej stolicą jest miasto Kioto.

  Położenie[ | edytuj kod]

  Prefektura Kioto graniczy z prefekturami: Fukui na północnym-wschodzie, Shiga na wschodzie, Nara i Mie na południowym wschodzie, Osaka na południowym zachodzie oraz Hyōgo na zachodzie. W środku prefektury znajdują się góry Tamba, z najwyższą górą w prefekturze Minago-yama, które powodują znaczącą różnicę w klimacie północy i południa. Największe rzeki to: Katsura, Kizu oraz Yodo, która wypływa z jeziora Biwa, przepływa przez Kioto i wpływa do zatoki Osaka. Prefektura podzielona jest na cztery regiony: Tango na północy, Tamba w środkowej części, miasto Kioto i Yamashiro na południu.

  Prefektura - jednostka administracyjna podstawowego podziału administracyjnego w Japonii, Czadzie (1960-1999), Grecji (tzw. nomos), Rwandzie i Republice Środkowoafrykańskiej. W starożytności była to jednostka podziału terytorialnego w cesarstwie rzymskim (zob. prefektura (starożytność)). W Kościele katolickim prefekturą apostolską nazywa się część Ludu Bożego, która z racji szczególnych okoliczności nie została jeszcze ukonstytuowana jako diecezja.Region Kansai (jap. 関西地方, Kansai-chihō), inaczej: region Kinki (jap. 近畿地方, Kinki-chihō) - region w środkowo-zachodniej części wyspy Honsiu w Japonii, obejmujący prefektury: Nara, Wakayama, Mie, Kioto, Osaka, Hyōgo i Shiga.

  Miasta[ | edytuj kod]

  W prefekturze Kioto znajduje się piętnaście miast:

  Klimat[ | edytuj kod]

  Północne Kioto jest zimniejsze i występują tu większe opady śniegu niż na południu prefektury.

  W prefekturze średnia temperatura w roku wynosi 5,6 °C, a średnie opady wynoszą 545 mm. Maksymalne temperatury osiągają 39,8 °C, a najniższe -9,4 °C. Lato jest gorące i upalne a zimy są mroźne. Pogoda w miastach różni się jednak znacznie od tej w górach i zalesionych terenach. Pora deszczowa występuje od czerwca do końca lipca.

  Wojna Ōnin 1467-1477 – konflikt wewnętrzny w Japonii, który zakończył władzę Siogunatu Ashikaga, zapoczątkowując ponad 100-letni okres Sengoku - okres ciągłych wojen i sporów politycznych w Japonii.Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Osaka (jap. 大阪湾, Ōsaka-wan) – zatoka w zachodniej części wyspy Honsiu w Japonii. Stanowi wschodnią część Wewnętrznego Morza Japońskiego i jest połączona z Oceanem Spokojnym przez cieśninę Kitan oraz kanał Kii, a z Morzem Wewnętrznym przez cieśninę Akashi. Nad zatoką leżą porty: trzeciego co do wielkości miasta Japonii Osaki, Kobe, Nishinomiya, Sakai, Amagasaki oraz Hannan.
  Prefektura Fukui (jap. 福井県, Fukui-ken) – prefektura znajdująca się w regionie Chūbu w Japonii. Jej stolicą jest miasto Fukui.
  Prefektura Hyōgo (jap. 兵庫県, Hyōgo-ken) część regionu Kinki (Kansai) na wyspie Honsiu w Japonii ze stolicą w mieście Kobe.
  Siogunat, szogunat (jap. 幕府, bakufu, dosł.: „rządy spod namiotu”) – nazwa okresu historycznego oraz systemu zarządzania krajem przez dziedzicznych dowódców wojskowych (siogunów) w dawnej Japonii.
  Festiwal Gion (jap. 祇園祭 Gion Matsuri) – festiwal w Kioto, związany z chramem shintō Yasaka-jinja, organizowany w ciągu całego lipca. Jego głównym akcentem jest spektakularna parada w dniu 17 lipca. Od 2014 roku na nieco mniejszą skalę jest organizowana druga parada w dniu 24 lipca. Jest to jeden z najbardziej znanych festiwali w Japonii.
  Meiji (jap. 明治時代, Meiji-jidai, „Epoka Światłych Rządów”) – okres w historii Japonii przypadający na lata panowania cesarza Mutsuhito, trwający od 8 września 1868 do 30 lipca 1912. Zapoczątkowane przez szereg wydarzeń określanych mianem restauracji Meiji (jap. 明治維新, Meiji Ishin). Były to czasy głębokich przemian społecznych, politycznych, gospodarczych i kulturowych, jak również gruntownej modernizacji kraju na wzór zachodni.
  Prefektura Nara (jap. 奈良県, Nara-ken) jest częścią regionu Kansai na wyspie Honsiu w Japonii. Stolicą jest miasto Nara.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.