• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Prefektura Iwate  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Morioka (jap. 盛岡市, Morioka-shi) - miasto w Japonii, ośrodek administracyjny prefektury Iwate, w północnej części wyspy Honsiu, nad rzeką Kitakami.Honsiu (jap. 本州, Honshū) – największa, a tym samym główna wyspa Japonii. Na północy cieśnina Tsugaru oddziela ją od Hokkaido, na południu Morze Wewnętrzne od Sikoku, a na południowym zachodzie po drugiej stronie cieśniny Shimonoseki leży wyspa Kiusiu. Honsiu jest siódmą co do wielkości wyspą na świecie.

  Prefektura Iwate (jap. 岩手県 Iwate-ken)prefektura znajdująca się w regionie Tōhoku w Japonii. Jej stolicą jest miasto Morioka.

  Morioka, parada w czasie festiwalu tańca sansa
  Staw Ōizumi-ga-ike w Ogrodzie Czystej Ziemi w świątyni Mōtsū-ji w Hiraizumi
  Ōsawa Onsen w Hanamaki
  Plaża Jōdo-ga-hama na wybrzeżu Sanriku
  Widok na miasto Tōno
  Wejście do jaskini Ryūsendō

  Położenie[ | edytuj kod]

  Iwate to druga pod względem powierzchni prefektura Japonii, po Hokkaido. Prefektura położona na północno-wschodnim wybrzeżu wyspy Honsiu nad Oceanem Spokojnym. Leży we wschodniej części regionu Tōhoku. Graniczy z prefekturami: Miyagi, Akita, Aomori.

  Góry Kitakami (jap. 北上山地, Kitakami Sanchi) - łańcuch górski o przebiegu południkowym, znajdujący się w północno-wschodniej części japońskiej wyspy Honsiu, w regionie Tōhoku. Najwyższym wzniesieniem tych gór jest położony w prefekturze Iwate szczyt Hayachine (Hayachine-san), osiągający 1914 m n.p.m..Prefektura - jednostka administracyjna podstawowego podziału administracyjnego w Japonii, Czadzie (1960-1999), Grecji (tzw. nomos), Rwandzie i Republice Środkowoafrykańskiej. W starożytności była to jednostka podziału terytorialnego w cesarstwie rzymskim (zob. prefektura (starożytność)). W Kościele katolickim prefekturą apostolską nazywa się część Ludu Bożego, która z racji szczególnych okoliczności nie została jeszcze ukonstytuowana jako diecezja.

  Na północy, zachodzie i wschodzie prefektury znajdują się góry. Przez środek, z północy na południe, przebiega dolina rzeki Kitakami. Region nad Oceanem Spokojnym jest górzysty z urozmaiconą linią brzegową. Region centralny to rolniczy teren ze stolicą w Morioce. Górzyste regiony na zachodzie i północy posiadają malownicze widoki, bujne lasy i śnieżne zimy.

  Tsunami (jap. 津波, tsunami, pol. fala portowa (tsu – port, przystań; nami – fala) – fala oceaniczna, wywołana podwodnym trzęsieniem ziemi, wybuchem wulkanu bądź osuwiskiem ziemi (lub cieleniem się lodowców), rzadko w wyniku upadku meteorytu.Prefektura Miyagi (jap. 宮城県, Miyagi-ken) - prefektura znajdująca się w regionie Tōhoku w Japonii. Jej stolicą jest miasto Sendai.

  Góry[ | edytuj kod]

 • Ōu – Koma-ga-take (1637 m n.p.m.), Iwate (2039), Yakeishi (1548), Kurikoma (1628), Hachimantai (1614).
 • Kitakami – Hayachine (1914), Murone (895).
 • Rzeki i jeziora[ | edytuj kod]

 • Rzeki: Kitakami, Nakatsu, Shizukuishi, Sarugaishi, Koromo.
 • Jeziora zaporowe: Tase, Yuda, Gandō, Shijūshida.
 • Parki narodowe[ | edytuj kod]

 • Park Narodowy Rikuchu Kaigan – w 2013 r. przyłączony do nowo utworzonego Narodowego Parku Rekonstrukcji Sanriku (三陸復興国立公園 Sanriku Fukkō Kokuritsu Kōen); obejmuje pas wybrzeża od miasta Hachinohe w prefekturze Aomori poprzez prefekturę Iwate do miasta Kesennuma w prefekturze Miyagi; decyzja o połączeniu parków i rekonstrukcji wybrzeża była wynikiem ogromnych zniszczeń powstałych wskutek trzęsienia ziemi i tsunami w 2011 roku
 • Park Narodowy Towada-Hachimantai
 • Miasta prefektury[ | edytuj kod]

  Klimat[ | edytuj kod]

  Klimat jest raczej chłodny, także w lecie z powodu zimnych wiatrów o nazwie yamase-kaze. Latem temperatury osiągają 30°C, jednak nie trwa to zazwyczaj długo. Zima na terenach górskich jest śnieżna z pokrywą od listopada do marca.

  Trzęsienie ziemi u pacyficznego wybrzeża regionu Tōhoku w 2011 r. (jap. 東北地方太平洋沖地震 Tōhoku-chihō Taiheiyō-oki jishin) – trzęsienie ziemi o magnitudzie 9, które nastąpiło 11 marca 2011 roku o 5:46 UTC (14:46 JST), w północno-wschodniej części Japonii, na wschód od miasta Sendai. Spowodowana trzęsieniem fala tsunami uszkodziła elektrownię atomową w Fukushimie, powodując najdroższą katastrofę naturalną w historii. Nosi ona także nazwę „wielkiego trzęsienia we wschodniej Japonii”, czy też krótko „trzęsienia ziemi w Tōhoku 2011”. Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Warto wiedzieć że... beta

  Region Tōhoku (jap. 東北地方, Tōhoku-chihō) – jedna z geograficznych krain Japonii. Region Tōhoku (tōhoku po japońsku znaczy północno-wschodni) znajduje się w północno-wschodniej części największej wyspy Japonii, Honsiu.
  Port lotniczy Hanamaki (IATA: HNA, ICAO: RJSI) – port lotniczy położony 8 km na północny wschód od Hanamaki, w prefekturz Iwate, w Japonii.
  Góry Ōu (jap. 奥羽山脈, Ōu Sanmyaku) - 500 kilometrowy łańcuch górski znajdujący się w północnej części japońskiej wyspy Honsiu i przebiegający przez środek regionu Tōhoku. W przeszłości owe góry stanowiły naturalną granicę pomiędzy dawnymi prowincjami: Mutsu i Dewa.
  Prefektura Akita (jap. 秋田県, Akita-ken) - prefektura znajdująca się w regionie Tōhoku w Japonii. Jej stolicą jest Akita.
  Język japoński (jap. 日本語 nihongo lub nippongo) – język używany przez ok. 130 mln mieszkańców Japonii oraz japońskich emigrantów na wszystkich kontynentach.
  Ocean Spokojny, Pacyfik, Ocean Wielki – największy, najgłębszy i najstarszy, obok Atlantyku, na świecie zbiornik wodny. Z powierzchnią równą 155,6 mln km² zajmuje 30% całej powierzchni Ziemi. Oficjalna polska nazwa tego oceanu, zatwierdzona przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych brzmi Ocean Spokojny.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.027 sek.