• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Prefektura Ishikawa  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Honsiu (jap. 本州, Honshū) – największa, a tym samym główna wyspa Japonii. Na północy cieśnina Tsugaru oddziela ją od Hokkaido, na południu Morze Wewnętrzne od Sikoku, a na południowym zachodzie po drugiej stronie cieśniny Shimonoseki leży wyspa Kiusiu. Honsiu jest siódmą co do wielkości wyspą na świecie.Prefektura - jednostka administracyjna podstawowego podziału administracyjnego w Japonii, Czadzie (1960-1999), Grecji (tzw. nomos), Rwandzie i Republice Środkowoafrykańskiej. W starożytności była to jednostka podziału terytorialnego w cesarstwie rzymskim (zob. prefektura (starożytność)). W Kościele katolickim prefekturą apostolską nazywa się część Ludu Bożego, która z racji szczególnych okoliczności nie została jeszcze ukonstytuowana jako diecezja.

  Prefektura Ishikawa (jap. 石川県 Ishikawa-ken)prefektura w Japonii, w regionie Chūbu. Jej stolicą jest miasto Kanazawa.

  Położenie[ | edytuj kod]

  Prefektura leży w środkowej części wyspy Honsiu nad Morzem Japońskim. Północna, węższa część prefektury leży na półwyspie Noto, oblewanym od wschodu przez wody zatoki Toyama. Część południowa, szersza i górzysta, rozciąga się wzdłuż wybrzeża, ma 580 km długości. Do prefektury należą m.in. także wyspy: Noto, Mitsuke (wysoka skała u wybrzeża miasta Suzu), Hegura (na północ od krańca półwyspu Noto). Najwyższą górą w prefekturze jest Haku (Haku-san, 2702 m n.p.m.), należąca do łańcucha Ryōhaku, na granicy z prefekturą Toyama, na terenie Parku Narodowego Haku-san.

  Kanazawa (jap. 金沢市, Kanazawa-shi) - miasto w Japonii, ośrodek administracyjny prefektury Ishikawa, w środkowej części wyspy Honsiu.NASA (National Aeronautics and Space Administration) (pl. Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej) – agencja rządu Stanów Zjednoczonych odpowiedzialna za narodowy program lotów kosmicznych, ustanowiona 29 lipca 1958 r. na mocy National Aeronautics and Space Act, zastępując poprzednika – National Advisory Committee for Aeronautics. Jest wydziałem Departamentu Obrony USA i jest mu bezpośrednio podległa.

  Na terenie prefektury znajduje się także częściowo Quasi-Park Narodowy Noto-hantō, który obejmuje tereny przybrzeżne półwyspu Noto. Pozostała część parku należy do prefektury Toyama.

  Prefektura Ishikawa graniczy z prefekturami: Toyama, Gifu i Fukui.

  Miasta[ | edytuj kod]

  Miasta prefektury Ishikawa:

  Quasi-Park Narodowy Noto-hantō (jap. 能登半島国定公園, Noto-hantō Kokutei Kōen) – quasi-park narodowy w regionie Chūbu, na Honsiu, w Japonii.Hakusan (jap. 白山市 Hakusan-shi) – miasto w Japonii w prefekturze Ishikawa, w środkowej części wyspy Honsiu.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Warto wiedzieć że... beta

  Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.
  Ōkuninushi (jap. 大国主, Pan Wielkiej Ziemi) – w mitologii japońskiej syn lub potomek Susanoo, po którym przejął rządy nad prowincją Izumo.
  Prefektura Fukui (jap. 福井県, Fukui-ken) – prefektura znajdująca się w regionie Chūbu w Japonii. Jej stolicą jest miasto Fukui.
  Region Chūbu (jap. 中部地方, Chūbu chihō) jest centralnym regionem Honsiu, głównej wyspy Japonii. Graniczy z 3 innymi: od północnego wschodu z Tōhoku, od wschodu z Kantō, a od zachodu z Kansai. Od północy region oblewa Morze Japońskie, od południa Pacyfik. W środkowej części znajdują się Alpy Japońskie oraz najwyższa góra Japonii – Fudżi. Głównym miastem jest Nagoja.
  Komatsu (jap. 小松市 Komatsu-shi) – miasto w Japonii w prefekturze Ishikawa, w środkowej części wyspy Honsiu.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Prefektura Gifu (jap. 岐阜県, Gifu-ken) - prefektura znajdująca się w regionie Chūbu w Japonii. Jej stolicą jest miasto Gifu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.026 sek.