• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Prefektura Hiroszima  Podstrony: [1] 2 [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Honsiu (jap. 本州, Honshū) – największa, a tym samym główna wyspa Japonii. Na północy cieśnina Tsugaru oddziela ją od Hokkaido, na południu Morze Wewnętrzne od Sikoku, a na południowym zachodzie po drugiej stronie cieśniny Shimonoseki leży wyspa Kiusiu. Honsiu jest siódmą co do wielkości wyspą na świecie.Prefektura - jednostka administracyjna podstawowego podziału administracyjnego w Japonii, Czadzie (1960-1999), Grecji (tzw. nomos), Rwandzie i Republice Środkowoafrykańskiej. W starożytności była to jednostka podziału terytorialnego w cesarstwie rzymskim (zob. prefektura (starożytność)). W Kościele katolickim prefekturą apostolską nazywa się część Ludu Bożego, która z racji szczególnych okoliczności nie została jeszcze ukonstytuowana jako diecezja.
  Historia[ | edytuj kod]
  Zamek Hiroshima

  Region, w którym leży obecna prefektura Hiroszima zaczął prosperować na przełomie VI i VII wieku. W tamtym czasie na obecnych terenach istniały dwie prowincje: Aki i Bingo.

  Miasteczka rozwijały się dzięki położeniu na szlakach komunikacyjnych prowadzących poprzez góry oraz na wysepkach.

  W prowincji Aki w 1555 roku Motonari Mōri wygrał bitwę pod Itsukushimą przeciwko Sue Harutace i ustanowił swój ród jako główną siłę w całym zachodnim Honsiu. W 1589 roku Terumoto Mōri, regionalny daimyō okresu Sengoku, zbudował zamek w obecnej Hiroszimie, która od tego czasu była siedzibą rodu Mōri aż do 1600 roku.

  Haihan-chiken (jap. 廃藩置県, Haihan-chiken) - zniesienie hanów (lenn) i ustanowienie na ich miejsce prefektur (edyktem cesarskim w dniu 29 sierpnia 1871); de facto obalenie feudalizmu w Japonii.Trzęsienie ziemi – gwałtowne rozładowanie naprężeń nagromadzonych w skorupie ziemskiej, w wyniku przejściowego zablokowania ruchu warstw skalnych poruszających się wzdłuż linii uskoku. Uwalniająca się przy tym energia w około 20-30% rozchodzi się w postaci fal sejsmicznych, z których część dociera na powierzchnię Ziemi w postaci niszczących fal powierzchniowych.

  Od 1619 roku centrum prowincji Bingo stanowił zamek w Fukuyamie. W epoce Edo tereny te były podzielone na dwie domeny: Fukuyama na wschodzie, Hiroszima na zachodzie.

  W 1876 roku, wkrótce po obaleniu systemu hanów (1871), ustalono obecne granice prefektury Hiroszima.

  W czasie II wojny światowej miasto Hiroszima zostało zbombardowane, po raz pierwszy w historii świata, bombą atomową. Okoliczne miasta również ucierpiały w wyniku licznych bombardowań. Po wojnie miasto Hiroszima, dzięki swym mieszkańcom, zostało odbudowane w zachodnim stylu i stało się stolicą światowego pokoju, jak też największym miastem regionu Chūgoku-Shikoku.

  Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.Wewnętrzne Morze Japońskie (jap. 瀬戸内海, Setonai-kai) – morze pomiędzy japońskimi wyspami Honsiu, Kiusiu i Sikoku. Od wschodu jest połączone z zatoką Osaka przez cieśniny Akashi i Kitan, a przez cieśninę Naruto i Cieśnina Kii z Oceanem Spokojnym. Od południa połączone także z Oceanem Spokojnym przez cieśninę Hōyo i cieśnina Bungo. Od zachodu łączy się poprzez cieśninę Kammon (cieśninę Shimonoseki) z Morzem Japońskim.

  Klimat[ | edytuj kod]

  Prefektura jest obdarzona łagodnym klimatem, omijana przez katastrofy naturalne jak tajfuny i trzęsienia ziemi. Jednak różnica między górskimi, północnymi częściami i południowym wybrzeżem jest wyraźna. Średnia temperatura dla rejonów północnych wynosi 12 °C oraz średnia opadów 1 700 mm, odpowiednio na południu 15 °C oraz 1500 mm.

  Gubernator (łac. „sternik, kierownik, rządca” od gubernare „sterować, kierować, rządzić” z gr. kybernán „sterować, kontrolować”) – tytuł wysokich urzędników w niektórych państwach. II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.

  Transport[ | edytuj kod]

  Lotniska[ | edytuj kod]

  Prefekturę obsługuje port lotniczy Hiroshima.

  Kolej[ | edytuj kod]

  Zachodnie Koleje Japońskie (西日本旅客鉄道)

 • Główna Linia San’in
 • Linia Sankō
 • Linia Kisuki
 • Linia Yamaguchi
 • Autostrady[ | edytuj kod]

 • Autostrada San'yo – z Ōtake na zachodzie do Fukuyamy na wschodzie
 • Autostrada Nishi-Seto – z Innoshimy do Mukaishimy
 • Autostrada Hamada – z Chiyody do Hamady
 • Autostrada Chūgoku – z Yoshiwy do Tojo na wschodzie dalej do Niimi


 • Podstrony: [1] 2 [3] [4] [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Epoka Edo (jap. 江戸時代, Edo-jidai, 1603-1868) – okres w historii Japonii, w którym rzeczywistą władzę sprawowali sioguni z rodu Tokugawa.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Prefektury Japonii, to 47 jednostek administracyjnych, na które podzielona jest Japonia. W języku japońskim system podziału administracyjnego nazywa się to-dō-fu-ken (jap. 都道府県, to-dō-fu-ken). Mianem tym określane są:
  Język japoński (jap. 日本語 nihongo lub nippongo) – język używany przez ok. 130 mln mieszkańców Japonii oraz japońskich emigrantów na wszystkich kontynentach.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Itsukushima Jinja (jap. 厳島神社, Itsukushima Jinja) – chram shintō na wyspie Itsukushima w mieście Hatsukaichi (prefektura Hiroshima w Japonii). Znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Część budynków i przedmiotów została uznana przez rząd japoński za skarby narodowe.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.019 sek.