• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Prefektura Gifu

  Przeczytaj także...
  Takayama (jap. 高山市, Takayama-shi) miasto w prefekturze Gifu na wyspie Honsiu w Japonii. Znane również jako Hida-Takayama (jap. 飛騨高山, Hida-Takayama).Honsiu (jap. 本州, Honshū) – największa, a tym samym główna wyspa Japonii. Na północy cieśnina Tsugaru oddziela ją od Hokkaido, na południu Morze Wewnętrzne od Sikoku, a na południowym zachodzie po drugiej stronie cieśniny Shimonoseki leży wyspa Kiusiu. Honsiu jest siódmą co do wielkości wyspą na świecie.
  Prefektura - jednostka administracyjna podstawowego podziału administracyjnego w Japonii, Czadzie (1960-1999), Grecji (tzw. nomos), Rwandzie i Republice Środkowoafrykańskiej. W starożytności była to jednostka podziału terytorialnego w cesarstwie rzymskim (zob. prefektura (starożytność)). W Kościele katolickim prefekturą apostolską nazywa się część Ludu Bożego, która z racji szczególnych okoliczności nie została jeszcze ukonstytuowana jako diecezja.

  Prefektura Gifu (jap. 岐阜県 Gifu-ken)prefektura znajdująca się w regionie Chūbu, w Japonii. Jej stolicą jest miasto Gifu.

  Położenie[ | edytuj kod]

  Prefektura leży w środkowej części wyspy Honsiu. Północna część jest górzysta, południowa leży na nizinie Nōbi. Najwyższym szczytem prefektury jest Hotaka-dake o wysokości 3 190 m n.p.m., położony na granicy z prefekturą Nagano.

  Prefektura Nagano (jap. 長野県, Nagano-ken) - prefektura w Japonii w centralnej części wyspy Honsiu w regionie Chūbu. Jej stolicą jest miasto Nagano.Lista światowego dziedzictwa (ang. World Heritage List; fr. Liste du patrimoine mondial) – lista obiektów objętych szczególną ochroną międzynarodowej organizacji UNESCO, filii ONZ, ze względu na ich unikatową wartość kulturową bądź przyrodniczą dla ludzkości. Lista obejmuje (w czerwcu 2013) 981 obiektów w 160 krajach, w tym 759 obiektów dziedzictwa kulturowego (K), 193 przyrodniczego (P) i 29 mieszanych (K, P). O wpisaniu danego obiektu na listę decyduje Komitet Światowego Dziedzictwa w trakcie corocznej sesji, począwszy od 1977 r. Nominacje zgłaszane są przez poszczególne kraje. Jeżeli wniosek o wpisanie danego miejsca na listę nie zostanie uwzględniony, może być złożony ponownie.

  Rzeki przepływające przez prefekturę, uchodzące do Pacyfiku: Kiso, Nagara, Ibi (zwane łącznie: „trzema rzekami Kiso”, gdyż w swoim dolnym biegu na przemian łączą się i rozdzielają), Shōnai, Yahagi. Rzeki uchodzące do Morza Japońskiego: Jinzū, Shō, Kuzuryū.

  Gifu graniczy z prefekturami: Toyama, Ishikawa, Mie, Shiga, Aichi oraz Nagano.

  Prefektura Ishikawa (jap. 石川県, Ishikawa-ken) prefektura znajdująca się w regionie Chūbu w Japonii. Jej stolicą jest miasto Kanazawa.Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.

  Miasta[ | edytuj kod]

  Miasta prefektury Gifu:

  Historia[ | edytuj kod]

  Prefekturę Gifu utworzono w 1871 roku, po obaleniu systemu feudalnego, z dawnych prowincji Hida i Mino.

  Na południowo-zachodnim krańcu prefektury leży miasteczko Sekigahara. W jego pobliżu w 1600 roku miała miejsce kluczowa bitwa o wielkim znaczeniu historycznym. Doprowadziła ona do zjednoczenia kraju pod przywództwem rodu Tokugawa i jego panowania przez 265 lat.

  W miejscowości Yaotsu znajduje się The Chiune Sugihara Memorial Hall (jap. Sugihara Chiune Kinenkan) poświęcony Chiune Sugiharze (1900–1986), japońskiemu dyplomacie urodzonemu w prefekturze Gifu. Podczas II wojny światowej był on wicekonsulem na Litwie. Pomógł on kilku tysiącom Żydów uciec z Europy, wydając im wizy tranzytowe przez terytorium Japonii.

  Bitwa pod Sekigaharą (jap. 関ヶ原の戦い, Sekigahara no tatakai) – bitwa w Japonii, która miała miejsce w dniu 15 września 1600 r. (według chińskiego kalendarza), a 21 października według obecnego, w pobliżu miejscowości Sekigahara.II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.

  Miejsca godne zwiedzenia[ | edytuj kod]

 • miasto Takayama i okolice Hida-Takayama (ang.)
 • Ceramics Park Mino (ang.)
 • Nakatsugawa i okolice (ang.)
 • Galeria[ | edytuj kod]

 • Zamek Gifu

 • Miasto Gero (znane z onsenów), rzeka Hida

 • Historyczna wieś Shirakawa-gō (Lista światowego dziedzictwa UNESCO)

 • Stara (zabytek historyczny) uliczka Sanmachi w Takayamie

  Rzeka Nagara (jap. 長良川, Nagara-gawa) – rzeka w Japonii, mająca swoje źródła w mieście Gujō, w prefekturze Gifu, a ujście w mieście Kuwana. Razem z rzekami Kiso i Ibi, Nagara jest jedną z "trzech rzek Kiso" na równinie Nōbi. Pierwotnie nazwa rzeki brzmiała Sunomata (jap. 墨俣川, Sunomata-gawa).Region Chūbu (jap. 中部地方, Chūbu chihō) jest centralnym regionem Honsiu, głównej wyspy Japonii. Graniczy z 3 innymi: od północnego wschodu z Tōhoku, od wschodu z Kantō, a od zachodu z Kansai. Od północy region oblewa Morze Japońskie, od południa Pacyfik. W środkowej części znajdują się Alpy Japońskie oraz najwyższa góra Japonii – Fudżi. Głównym miastem jest Nagoja.
 • Ceramics Park MINO w Tajimi

 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. 日本地図 (Nihon Chizu). Tokyo: Seibido Shuppan, 2018, s. 184-185. ISBN 978-4-415-11272-5.
  2. John Whitney Hall: Japonia od czasów najdawniejszych do dzisiaj. Warszawa: PIW, 1979, s. 138. ISBN 83-06-00205-9.
  3. Chiune Sugihara Memorial Hall (ang. • jap.). Yaotsu Town. [dostęp 2018-09-16].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Japan National Tourism Organization (ang.)
 • Oficjalny informator władz prefektury (ang.)
 • Informacja o zamku (ang.)
 • Epoka Edo (jap. 江戸時代, Edo-jidai, 1603-1868) – okres w historii Japonii, w którym rzeczywistą władzę sprawowali sioguni z rodu Tokugawa.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Warto wiedzieć że... beta

  Język japoński (jap. 日本語 nihongo lub nippongo) – język używany przez ok. 130 mln mieszkańców Japonii oraz japońskich emigrantów na wszystkich kontynentach.
  Ocean Spokojny, Pacyfik, Ocean Wielki – największy, najgłębszy i najstarszy, obok Atlantyku, na świecie zbiornik wodny. Z powierzchnią równą 155,6 mln km² zajmuje 30% całej powierzchni Ziemi. Oficjalna polska nazwa tego oceanu, zatwierdzona przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych brzmi Ocean Spokojny.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Prefektura Mie (jap. 三重県, Mie-ken) – prefektura znajdująca się na wyspie Honsiu w Japonii. Jej stolicą jest miasto Tsu.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Prefektura Toyama (jap. 富山県, Toyama-ken) - prefektura znajdująca się w regionie Chūbu w Japonii na wyspie Honsiu. Jej stolicą jest miasto Toyama.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.023 sek.