• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Prefektura Fukui

  Przeczytaj także...
  Honsiu (jap. 本州, Honshū) – największa, a tym samym główna wyspa Japonii. Na północy cieśnina Tsugaru oddziela ją od Hokkaido, na południu Morze Wewnętrzne od Sikoku, a na południowym zachodzie po drugiej stronie cieśniny Shimonoseki leży wyspa Kiusiu. Honsiu jest siódmą co do wielkości wyspą na świecie.Prefektura - jednostka administracyjna podstawowego podziału administracyjnego w Japonii, Czadzie (1960-1999), Grecji (tzw. nomos), Rwandzie i Republice Środkowoafrykańskiej. W starożytności była to jednostka podziału terytorialnego w cesarstwie rzymskim (zob. prefektura (starożytność)). W Kościele katolickim prefekturą apostolską nazywa się część Ludu Bożego, która z racji szczególnych okoliczności nie została jeszcze ukonstytuowana jako diecezja.
  Prefektura Ishikawa (jap. 石川県, Ishikawa-ken) prefektura znajdująca się w regionie Chūbu w Japonii. Jej stolicą jest miasto Kanazawa.

  Prefektura Fukui (jap. 福井県 Fukui-ken)prefektura położona nad Morzem Japońskim, w regionie Chūbu, w Japonii. Jej stolicą jest miasto Fukui.

  Położenie[ | edytuj kod]

  Prefektura położona jest w środkowej części wyspy Honsiu nad Morzem Japońskim. Zachodnia, mniejsza część to wąska równina pomiędzy górami i morzem, natomiast wschodnia część to szeroka równina, na której leży stolica Fukui i miasta o największym zaludnieniu. Prefektura graniczy z prefekturami:

  Prefektura Kioto (jap. 京都府, Kyōto-fu) prefektura znajdująca się na wyspie Honsiu w Japonii. Jej stolicą jest miasto Kioto.Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.
 • Ishikawa od wschodu,
 • Gifu od południa,
 • Shiga od południa,
 • Kioto od południa i zachodu.
 • Klimat[ | edytuj kod]

  Prefektura Fukui ma cztery wyraźne pory roku z zimowymi północno-zachodnimi wiatrami przynoszącymi duże opady, co czyni ją bardzo wilgotnym miejscem obdarzonym obfitymi zasobami wodnymi.

  Fukuititan – rodzaj zauropoda z grupy Titanosauriformes żyjącego we wczesnej kredzie na obecnych terenach Azji. Został opisany w 2010 roku przez Azumę i Shibatę w oparciu o niekompletny szkielet odkryty w dolnokredowych osadach grupy Tetori w prefekturze Fukui w Japonii. Cechował się wydłużonymi asymetrycznymi koronami zębów, epipophysis kręgów szyjnych kształtem przypominającą łodygę, proksymalnym zakończeniem kości udowej stanowiącym około 32% jej długości, śródręczem stanowiącym około 48% długości kości promieniowej oraz lekko rozszerzonym dystalnym zakończeniem kości kulszowej. Fukuititan jest pierwszym przedstawicielem Titanosauriformes znanym ze stosunkowo kompletnego szkieletu odkrytego w Japonii. Gatunkiem typowym rodzaju jest F. nipponensis.Agat – półszlachetny minerał, wielobarwna, wstęgowa odmiana chalcedonu. Nazwa pochodzi od rzeki Achates (dzisiaj Dirillo) w południowej Sycylii we Włoszech, gdzie wydobywano go już w starożytności.

  Parki narodowe[ | edytuj kod]

  Wybrzeże prefektury obejmują parki: Quasi-Park Narodowy Echizen-Kaga Kaigan i Quasi-Park Narodowy Wakasa-wan. W głębi lądu znajduje się natomiast Park Narodowy Haku-san chroniący przyrodę i krajobraz gór Ryōhaku.

  Miasta[ | edytuj kod]

  Miasta prefektury Fukui:

  Historia[ | edytuj kod]

  Prefektura Fukui, w wyniku reformy administracyjnej przeprowadzonej w czasie restauracji Meiji, została utworzona w 1871 roku z terytorium dawnych prowincji: Wakasa (obecnie region Reinan) i Echizen (obecnie Reihoku).

  Region Chūbu (jap. 中部地方, Chūbu chihō) jest centralnym regionem Honsiu, głównej wyspy Japonii. Graniczy z 3 innymi: od północnego wschodu z Tōhoku, od wschodu z Kantō, a od zachodu z Kansai. Od północy region oblewa Morze Japońskie, od południa Pacyfik. W środkowej części znajdują się Alpy Japońskie oraz najwyższa góra Japonii – Fudżi. Głównym miastem jest Nagoja.Prefektura Gifu (jap. 岐阜県, Gifu-ken) - prefektura znajdująca się w regionie Chūbu w Japonii. Jej stolicą jest miasto Gifu.

  Prehistoria[ | edytuj kod]

  Na terenie prefektury, w granicach miasta Katsuyama, nad rzeką Sugiyama, odkryto wiele szczątków dinozaurów, m.in., takich jak: Fukuiraptor, Fukuizaur, Nipponosaurus, Fukuititan.

  Rzemiosło[ | edytuj kod]

  Prefektura szczyci się regionalnym, tradycyjnym rzemiosłem. Produkuje się tu:

 • sztućce, noże kuchenne, sierpy i nożyczki za pomocą dawnych technik kucia;
 • delikatny, miękki papier (washi), rzadkość wśród wszystkich japońskich papierów. Jest stosowany do zdobienia drzwi i dekorowania wnętrz;
 • ceramikę znaną z prostoty i ziemistych tonów;
 • wyroby z laki w kolorze kruczoczarnym lub cynobrowym, wykończone złotym lub srebrnym proszkiem;
 • lakę używaną do dekorowania muszli, skorupek jaj, igieł sosnowych itp. w kolorach m.in.: białym, czerwonym, zielonym, żółtym.
 • wyroby artystyczne z agatu, który charakteryzuje się czerwonym, półprzezroczystym blaskiem.
 • Galeria[ | edytuj kod]

 • Obama: Świątynia buddyjska Myōtsū-ji i pagoda (łącznie: skarb narodowy)

  Język japoński (jap. 日本語 nihongo lub nippongo) – język używany przez ok. 130 mln mieszkańców Japonii oraz japońskich emigrantów na wszystkich kontynentach.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
 • Sakai: Zamek Maruoka

 • Takahama: Wybrzeże klifowe Otomi

 • Sakai: Skały Tōjinbō

 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Fukui Prefecture Outline (ang.). Fukui Prefectural Government. [dostęp 2019-09-16].
  2. 新明解国語辞典. Tokyo: Seibido Shuppan, 2018, s. 178-179. ISBN 978-4-415-11272-5.
  3. Traditional Crafts (ang.). Fukui Prefectural Government. [dostęp 2019-09-16].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Fukui Dinosaur Museum (ang.)
 • Fukui Tourism Guide (ang.)
 • Opis skał Tōjinbō (ang.)
 • WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Fukui (jap. 福井市, Fukui-shi) – miasto w Japonii, ośrodek administracyjny prefektury Fukui, w środkowej części wyspy Honsiu, na wybrzeżu Morza Japońskiego, w strefie przemysłowej Hokuriku.
  Restauracja Meiji (jap. 明治維新, Meiji Ishin) – przełom w ustroju władzy, jaki się dokonał w Cesarstwie Japońskim w 1868 r. Cesarz Mutsuhito uzyskał pełnię władzy w państwie, po tym jak siły sprzeciwiające się rządom siogunów rodu Tokugawa obaliły ostatniego sioguna Yoshinobu Tokugawę, co zakończyło epokę Edo i było początkiem epoki Meiji. W następstwie tego przewrotu Japonia rozpoczęła proces szybkiej modernizacji i otwarcia na wpływy Zachodu.
  Quasi-Park Narodowy Echizen-Kaga Kaigan (jap. 越前加賀海岸国定公園, Echizen Kaga Kaigan Kokutei Kōen) – quasi-park narodowy w regionie Chūbu na Honsiu w Japonii.
  Park Narodowy Haku-san (jap. 白山国立公園, Haku-san Kokuritsu Kōen) to japoński park narodowy, który został utworzony 12 listopada 1962 r. i obejmuje ochroną przyrodę i krajobraz gór Ryōhaku w środkowej części wyspy Honsiu, w regionie Chubu, na granicy prefektur: Fukui, Toyama, Ishikawa oraz Gifu.
  Klif, faleza, urwisko brzegowe, brzeg wysoki – stroma, często pionowa ściana brzegu morskiego lub jeziornego, utworzona wskutek podmywania brzegu przez fale (procesu abrazji) zachodzącego u jej podstawy na styku z platformą abrazyjną.
  Morze Japońskie jest morzem przybrzeżnym zachodniego Oceanu Spokojnego, otoczonym przez japońskie wyspy Hokkaido, Honsiu i Kiusiu oraz wyspę Sachalin od wschodu, a przez Półwysep Koreański i Rosję od zachodu.
  Fukuiraptor – rodzaj teropoda z rodziny Neovenatoridae żyjącego we wczesnej kredzie na obecnych terenach Azji. Jego skamieniałości odkryto w datowanych na apt osadach formacji Kitadani na terenie prefektury Fukui w Japonii. Początkowo uznano je za należące do olbrzymiego dromeozauryda, jednak w 2000 roku, gdy Yoichi Azuma i Philip J. Currie nazwali rodzaj Fukuiraptor, stwierdzono, iż jest to karnozaur, a nie celurozaur. Holotyp obejmuje fragmenty czaszki, kręgosłupa oraz kończyn przednich i tylnych (FPDM-V97122). Należały one prawdopodobnie do osobnika młodocianego, którego długość oszacowano na 4,2 m, a masę na 175 kg. Azuma i Currie stwierdzili, że w chwili śmierci osobnik ten był bliski osiągnięcia dojrzałości. Później z tego samego stanowiska wydobyto również szczątki kilku kolejnych osobników – wszystkie były mniejsze niż holotyp. Niektóre ich kości były trzykrotnie krótsze od odpowiadających im kości holotypu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.