• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Prefektura Fukui

  Przeczytaj także...
  Honsiu (jap. 本州, Honshū) – największa, a tym samym główna wyspa Japonii. Na północy cieśnina Tsugaru oddziela ją od Hokkaido, na południu Morze Wewnętrzne od Sikoku, a na południowym zachodzie po drugiej stronie cieśniny Shimonoseki leży wyspa Kiusiu. Honsiu jest siódmą co do wielkości wyspą na świecie.Prefektura - jednostka administracyjna podstawowego podziału administracyjnego w Japonii, Czadzie (1960-1999), Grecji (tzw. nomos), Rwandzie i Republice Środkowoafrykańskiej. W starożytności była to jednostka podziału terytorialnego w cesarstwie rzymskim (zob. prefektura (starożytność)). W Kościele katolickim prefekturą apostolską nazywa się część Ludu Bożego, która z racji szczególnych okoliczności nie została jeszcze ukonstytuowana jako diecezja.
  Prefektura Ishikawa (jap. 石川県, Ishikawa-ken) prefektura znajdująca się w regionie Chūbu w Japonii. Jej stolicą jest miasto Kanazawa.

  Prefektura Fukui (jap. 福井県 Fukui-ken)prefektura położona nad Morzem Japońskim, w regionie Chūbu, w Japonii. Jej stolicą jest miasto Fukui.

  Położenie[ | edytuj kod]

  Prefektura położona jest w środkowej części wyspy Honsiu nad Morzem Japońskim. Zachodnia, mniejsza część to wąska równina pomiędzy górami i morzem, natomiast wschodnia część to szeroka równina, na której leży stolica Fukui i miasta o największym zaludnieniu. Prefektura graniczy z prefekturami:

  Prefektura Kioto (jap. 京都府, Kyōto-fu) prefektura znajdująca się na wyspie Honsiu w Japonii. Jej stolicą jest miasto Kioto.Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.
 • Ishikawa od wschodu,
 • Gifu od południa,
 • Shiga od południa,
 • Kioto od południa i zachodu.
 • Klimat[ | edytuj kod]

  Prefektura Fukui ma cztery wyraźne pory roku z zimowymi północno-zachodnimi wiatrami przynoszącymi duże opady, co czyni ją bardzo wilgotnym miejscem obdarzonym obfitymi zasobami wodnymi.

  Fukuititan – rodzaj zauropoda z grupy Titanosauriformes żyjącego we wczesnej kredzie na obecnych terenach Azji. Został opisany w 2010 roku przez Azumę i Shibatę w oparciu o niekompletny szkielet odkryty w dolnokredowych osadach grupy Tetori w prefekturze Fukui w Japonii. Cechował się wydłużonymi asymetrycznymi koronami zębów, epipophysis kręgów szyjnych kształtem przypominającą łodygę, proksymalnym zakończeniem kości udowej stanowiącym około 32% jej długości, śródręczem stanowiącym około 48% długości kości promieniowej oraz lekko rozszerzonym dystalnym zakończeniem kości kulszowej. Fukuititan jest pierwszym przedstawicielem Titanosauriformes znanym ze stosunkowo kompletnego szkieletu odkrytego w Japonii. Gatunkiem typowym rodzaju jest F. nipponensis.Agat – półszlachetny minerał, wielobarwna, wstęgowa odmiana chalcedonu. Nazwa pochodzi od rzeki Achates (dzisiaj Dirillo) w południowej Sycylii we Włoszech, gdzie wydobywano go już w starożytności.

  Parki narodowe[ | edytuj kod]

  Wybrzeże prefektury obejmują parki: Quasi-Park Narodowy Echizen-Kaga Kaigan i Quasi-Park Narodowy Wakasa-wan. W głębi lądu znajduje się natomiast Park Narodowy Haku-san chroniący przyrodę i krajobraz gór Ryōhaku.

  Miasta[ | edytuj kod]

  Miasta prefektury Fukui:

  Historia[ | edytuj kod]

  Prefektura Fukui, w wyniku reformy administracyjnej przeprowadzonej w czasie restauracji Meiji, została utworzona w 1871 roku z terytorium dawnych prowincji: Wakasa (obecnie region Reinan) i Echizen (obecnie Reihoku).

  Region Chūbu (jap. 中部地方, Chūbu chihō) jest centralnym regionem Honsiu, głównej wyspy Japonii. Graniczy z 3 innymi: od północnego wschodu z Tōhoku, od wschodu z Kantō, a od zachodu z Kansai. Od północy region oblewa Morze Japońskie, od południa Pacyfik. W środkowej części znajdują się Alpy Japońskie oraz najwyższa góra Japonii – Fudżi. Głównym miastem jest Nagoja.Prefektura Gifu (jap. 岐阜県, Gifu-ken) - prefektura znajdująca się w regionie Chūbu w Japonii. Jej stolicą jest miasto Gifu.

  Prehistoria[ | edytuj kod]

  Na terenie prefektury, w granicach miasta Katsuyama, nad rzeką Sugiyama, odkryto wiele szczątków dinozaurów, m.in., takich jak: Fukuiraptor, Fukuizaur, Nipponosaurus, Fukuititan.

  Rzemiosło[ | edytuj kod]

  Prefektura szczyci się regionalnym, tradycyjnym rzemiosłem. Produkuje się tu:

 • sztućce, noże kuchenne, sierpy i nożyczki za pomocą dawnych technik kucia;
 • delikatny, miękki papier (washi), rzadkość wśród wszystkich japońskich papierów. Jest stosowany do zdobienia drzwi i dekorowania wnętrz;
 • ceramikę znaną z prostoty i ziemistych tonów;
 • wyroby z laki w kolorze kruczoczarnym lub cynobrowym, wykończone złotym lub srebrnym proszkiem;
 • lakę używaną do dekorowania muszli, skorupek jaj, igieł sosnowych itp. w kolorach m.in.: białym, czerwonym, zielonym, żółtym.
 • wyroby artystyczne z agatu, który charakteryzuje się czerwonym, półprzezroczystym blaskiem.
 • Galeria[ | edytuj kod]

 • Obama: Świątynia buddyjska Myōtsū-ji i pagoda (łącznie: skarb narodowy)

  Język japoński (jap. 日本語 nihongo lub nippongo) – język używany przez ok. 130 mln mieszkańców Japonii oraz japońskich emigrantów na wszystkich kontynentach.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
 • Sakai: Zamek Maruoka

 • Takahama: Wybrzeże klifowe Otomi

 • Sakai: Skały Tōjinbō

 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Fukui Prefecture Outline (ang.). Fukui Prefectural Government. [dostęp 2019-09-16].
  2. 新明解国語辞典. Tokyo: Seibido Shuppan, 2018, s. 178-179. ISBN 978-4-415-11272-5.
  3. Traditional Crafts (ang.). Fukui Prefectural Government. [dostęp 2019-09-16].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Fukui Dinosaur Museum (ang.)
 • Fukui Tourism Guide (ang.)
 • Opis skał Tōjinbō (ang.)
 • WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Fukuizaur (Fukuisaurus) – rodzaj wymarłego dinozaura, ornitopoda z nadrodziny hadrozauroidów. Stanowi grupę siostrzaną kladu obejmującego altirina i kaczodziobe. Jego pozostałości znaleziono w Japonii, w skałach formacja Kitadani datowanych na hoteryw/barrem na terenie prefektury Fukui, od której czerpie swą nazwę. Anatomią przypominał altirina czy iguanodona, wyróżniając się szczegółami buodwy kości szczękowej, zębowej, lemiesza czy kości jarzmowej.
  Warto wiedzieć że... beta

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Fukui (jap. 福井市, Fukui-shi) – miasto w Japonii, ośrodek administracyjny prefektury Fukui, w środkowej części wyspy Honsiu, na wybrzeżu Morza Japońskiego, w strefie przemysłowej Hokuriku.
  Restauracja Meiji (jap. 明治維新, Meiji Ishin) – przełom w ustroju władzy, jaki się dokonał w Cesarstwie Japońskim w 1868 r. Cesarz Mutsuhito uzyskał pełnię władzy w państwie, po tym jak siły sprzeciwiające się rządom siogunów rodu Tokugawa obaliły ostatniego sioguna Yoshinobu Tokugawę, co zakończyło epokę Edo i było początkiem epoki Meiji. W następstwie tego przewrotu Japonia rozpoczęła proces szybkiej modernizacji i otwarcia na wpływy Zachodu.
  Quasi-Park Narodowy Echizen-Kaga Kaigan (jap. 越前加賀海岸国定公園, Echizen Kaga Kaigan Kokutei Kōen) – quasi-park narodowy w regionie Chūbu na Honsiu w Japonii.
  Park Narodowy Haku-san (jap. 白山国立公園, Haku-san Kokuritsu Kōen) to japoński park narodowy, który został utworzony 12 listopada 1962 r. i obejmuje ochroną przyrodę i krajobraz gór Ryōhaku w środkowej części wyspy Honsiu, w regionie Chubu, na granicy prefektur: Fukui, Toyama, Ishikawa oraz Gifu.
  Klif, faleza, urwisko brzegowe, brzeg wysoki – stroma, często pionowa ściana brzegu morskiego lub jeziornego, utworzona wskutek podmywania brzegu przez fale (procesu abrazji) zachodzącego u jej podstawy na styku z platformą abrazyjną.
  Morze Japońskie jest morzem przybrzeżnym zachodniego Oceanu Spokojnego, otoczonym przez japońskie wyspy Hokkaido, Honsiu i Kiusiu oraz wyspę Sachalin od wschodu, a przez Półwysep Koreański i Rosję od zachodu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.