• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Prefektura Chiba

  Przeczytaj także...
  Honsiu (jap. 本州, Honshū) – największa, a tym samym główna wyspa Japonii. Na północy cieśnina Tsugaru oddziela ją od Hokkaido, na południu Morze Wewnętrzne od Sikoku, a na południowym zachodzie po drugiej stronie cieśniny Shimonoseki leży wyspa Kiusiu. Honsiu jest siódmą co do wielkości wyspą na świecie.Yotsukaidō (jap. 四街道市, Yotsukaidō-shi) - miasto w środkowej części Japonii (prefektura Chiba) na wyspie Honsiu.
  Prefektura - jednostka administracyjna podstawowego podziału administracyjnego w Japonii, Czadzie (1960-1999), Grecji (tzw. nomos), Rwandzie i Republice Środkowoafrykańskiej. W starożytności była to jednostka podziału terytorialnego w cesarstwie rzymskim (zob. prefektura (starożytność)). W Kościele katolickim prefekturą apostolską nazywa się część Ludu Bożego, która z racji szczególnych okoliczności nie została jeszcze ukonstytuowana jako diecezja.

  Prefektura Chiba (jap. 千葉県 Chiba-ken)prefektura należąca do obszaru metropolitalnego Wielkiego Tokio, w regionie Kantō, w Japonii. Większa jej część znajduje się na półwyspie Bōsō. Jej stolicą jest Chiba.

  Geografia[ | edytuj kod]

  Położenie[ | edytuj kod]

  Prefektura leży na wschodnim wybrzeżu wyspy Honsiu na wschód od Tokio. Graniczy z Tokio oraz prefekturami: Ibaraki, Saitama oraz przez Zatokę Tokijską z Kanagawą.

  Sanmu (jap. 山武市 Sanmu-shi) – miasto w Japonii, w prefekturze Chiba, na wyspie Honsiu. W 2015 roku liczyło 52 222 mieszkańców. Mobara (jap. 茂原市 Mobara-shi) – miasto w środkowej części Japonii (prefektura Chiba) na wyspie Honsiu.

  Miasta[ | edytuj kod]

  Miasta leżące w prefekturze Chiba:

  Miasteczka i wioski[ | edytuj kod]

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Teikoku's Complete Atlas of Japan, Teikoku-Shoin Co.,Ltd. Tokyo 1990
 • Saishin-Nihon-chizu, Imidasu Shūeisha, Tokyo 1990
 • Asahi (jap. 旭市 Asahi-shi) – miasto w środkowej Japonii, na wyspie Honsiu. Znajduje się w prefekturze Chiba. Zatoka Tokijska (jap. 東京湾, Tōkyō-wan) – zatoka w Japonii, na południowo-wschodnim wybrzeżu wyspy Honsiu, w południowej części regionu Kantō w Japonii, otoczona przez dwa półwyspy: Bōsō (prefektura Chiba) od wschodu i Miura (prefektura Kanagawa) od zachodu.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Ōamishirasato (jap. 大網白里市 Ōamishirasato-shi) – miasto w Japonii, w prefekturze Chiba, na wyspie Honsiu.
  Matsudo (jap. 松戸市, Matsudo-shi) - miasto w Japonii, na wyspie Honsiu, w prefekturze Chiba. W 2007 r. miasto to, o powierzchni 61,33 km², zamieszkiwało 481 119 osób.
  Minamibōsō (jap. 南房総市 Minamibōsō-shi) – miasto w Japonii, w prefekturze Chiba, na wyspie Honsiu. W 2015 roku liczyło 39 033 mieszkańców.
  Prefektura Kanagawa (jap. 神奈川県, Kanagawa-ken) − prefektura znajdująca się w na południu regionu Kantō w Japonii. Jest częścią aglomeracji Tokio. Jej stolicą jest miasto Jokohama.
  Noda (jap. 野田市 Noda-shi) – miasto portowe w Japonii, na wyspie Honsiu, nad rzeką Edo, prefekturze Chiba.
  Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.
  Isumi (jap. いすみ市, Isumi-shi) - miasto w środkowej Japonii, na wyspie Honsiu. Znajduje się w prefekturze Chiba. W 2003 roku populacja wyniosła 7761 osób.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.019 sek.