• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Predom

  Przeczytaj także...
  Metron, pełna nazwa: Metron Fabryka Zintegrowanych Systemów Opomiarowania i Rozliczeń Sp. z o.o. – firma z siedzibą w Toruniu, zajmująca się produkcją urządzeń pomiarowych: wodomierzy, gazomierzy, liczników energii elektrycznej oraz zintegrowanych systemów opomiarowania i rozliczeń. Termet - przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją urządzeń grzewczych, głównie gazowych i solarnych. W ofercie znajdują się także kotły na paliwa stałe, regulatory temperatur i sprzęt lutowniczy.
  Wentylator – (sprężarka) to maszyna przepływowa do transportowania powietrza z otoczenia do pomieszczenia lub odwrotnie,oraz innych gazów przez urządzenia technologiczne poprzez przewody, w której przyrost ciśnienia statycznego ze strony ssawnej jest wiekszy ze strony tłocznej (nie przekracza 13 kPa), a cała energia gazu jest zawarta w jej składowej kinetycznej.
  Predom.svg

  Predom”, właściwie Zjednoczenie Przemysłu Zmechanizowanego Sprzętu Domowego „Predom”, następnie Zrzeszenie Przedsiębiorstw Przemysłu Wyrobów Powszechnego Użytku „Predom” – nazwa byłego Zjednoczenia Przemysłu Zmechanizowanego Sprzętu Domowego, funkcjonującego pod nazwą „Predom” w okresie PRL (1974–1989). Wszystkie zakłady zjednoczenia miały piony S, związane z produkcja zbrojeniową w zakresie broni lekkiej (naboje, pociski, pistolety, karabiny maszynowe oraz granaty).

  Poniatowa – miasto w południowo-wschodniej Polsce, w województwie lubelskim, w powiecie opolskim, położone w Kotlinie Chodelskiej. Siedziba miejsko-wiejskiej gminy Poniatowa.Przedsiębiorstwo (lub inaczej jednostka gospodarcza) – wyodrębniona prawnie, organizacyjnie i ekonomicznie jednostka, prowadząca działalność gospodarczą. Najczęściej definiowanym celem działalności przedsiębiorstwa jest osiąganie zysku poprzez zaspokajanie potrzeb konsumentów. W jego skład mogą wchodzić mniej lub bardziej odrębne jednostki gospodarcze, nazywane zakładami. Nieco inne znaczenie ma przedsiębiorstwo w języku prawnym.

  W skład zjednoczenia wchodziły m.in. następujące przedsiębiorstwa:

  Większość z nich funkcjonuje obecnie. Istnieje również przedsiębiorstwo handlowe o nazwie Predom, firma Predom-Projekt (obecnie Przedsiębiorstwo Konsultingowo Inżynieryjne PREDOM) a także Ośrodek Badawczo-Rozwojowy (Predom OBR) oraz internetowy sklep „PREDOM”.

  Kętrzyn (daw. Rastembork, niem. Rastenburg, prus. Rastanpils) – miasto i gmina w województwie warmińsko-mazurskim, siedziba powiatu kętrzyńskiego.Zakłady Sprzętu Precyzyjnego „Niewiadów” Spółka Akcyjna – polskie przedsiębiorstwo z siedzibą w Niewiadowie, założone w 1920 roku, produkujące przyczepy kempingowe (szczególnie: Niewiadów N126), bagażowe i lawety. Firma w swojej 90-letniej historii produkowała m.in. sprzęt AGD (miksery i roboty kuchenne, czajniki elektryczne), kajaki i łodzie z laminatu poliestrowo-szklanego oraz inne wyroby, należała do zjednoczenia Predom (funkcjonowała pod nazwą Predom-Prespol). Zakłady są zlokalizowane między drogą wojewódzką nr 715, a linia kolejową nr 25 i mają własną bocznicę kolejową.
 • Rower tzw. składak Predom-Romet

 • Pralka automatyczna Predom-Polar superautomat ps 665p bio

 • Kinowy aparat projekcyjny Predom-Prexer

  Dezamet, Zakłady Metalowe Dezamet SA – należące do Bumar Amunicja SA przedsiębiorstwo produkcyjne z Nowej Dęby, wywodzące się z powstałej w 1939 Wytwórni Amunicji Nr 3, która została utworzona w ramach Centralnego Okręgu Przemysłowego (COP).Rower – jedno- lub wielośladowy pojazd drogowy napędzany siłą mięśni poruszających się nim osób za pomocą przekładni mechanicznej, wprawianej w ruch (najczęściej) nogami.
 • Wentylator Predom-Metrix model WS 202 z Tczewa, wyprodukowany 1977 r.

 • Wentylator Predom-Metrix model Z-51B z Tczewa, wyprodukowany 1978 r.

 • Wentylator Predom-Metrix model WS 1302 z Tczewa.

 • Elektryczny udarowy młynek do kawy Predom-Prespol typ 630

 • Odkurzacz PREDOM-ZELMER

  Łódzkie Zakłady Kinotechniczne, później Łódzkie Zakłady Kinotechniczne "PREXER". W latach 70. i 80. XX wieku zakłady wchodziły w skład zjednoczenia PREDOM. ŁZK były jedynym w Polsce producentem projektorów filmowych.Wronki – miasto w woj. wielkopolskim, w powiecie szamotulskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Wronki. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. pilskiego.
 • Żelazko PREDOM-DEZAMET

 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Unitra
 • Warto wiedzieć że... beta

  Radom – miasto na prawach powiatu w centralno-wschodniej Polsce, w województwie mazowieckim, położone nad rzeką Mleczną.
  Pistolet (fr.) - krótka, ręczna broń palna do walki (zarówno ataku jak i obrony) na niewielką odległość (do 50 m), a także do wymuszania posłuszeństwa na polu walki. Charakteryzuje się krótką lufą, małymi gabarytami i chwytem (rękojeścią) przystosowanym do strzelania z jednej ręki.
  Świebodzice (niem. Freiburg in Schlesien) to miasto leżące na Śląsku (Dolnym Śląsku), w województwie dolnośląskim, w powiecie świdnickim. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa wałbrzyskiego. Od południa bezpośrednio graniczy z Wałbrzychem.
  Granat (z łac. → wł. lub hiszp. Granada) – rodzaj broni, pocisk rażący odłamkami i energią wybuchu albo zapalający.
  Rzeszów (łac. Resovia, ukr. i łemkow. Ряшів, jid. רײַשע) – miasto na prawach powiatu w południowo-wschodniej Polsce, siedziba władz województwa podkarpackiego i powiatu rzeszowskiego. Jest miastem centralnym aglomeracji rzeszowskiej. Znajduje się tu kuria diecezji rzeszowskiej.
  Polska Rzeczpospolita Ludowa (PRL) – oficjalna nazwa państwa polskiego w latach 1952–1989. Uprzednio, w latach 1945–1952 ten sam organizm państwowy funkcjonował jako podmiot prawa międzynarodowego pod nazwą Rzeczpospolita Polska. Państwo to w okresie 1945-1989 propagandowo i kolokwialnie określane było jako Polska Ludowa.
  Przemysł zbrojeniowy – dział gospodarki związany m.in. z produkcją broni i amunicji, zalicza się tu także gałęzie specjalistyczne, takie jak wojskowe zakłady lotnicze, samochodowe, stocznie oraz produkujące na potrzeby wojska podzespoły i sprzęt elektroniczny.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.641 sek.