• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Prealpy Sabaudzkie

  Przeczytaj także...
  Grand Mont Ruan - szczyt w Prealpach Sabaudzkich, części Alp Zachodnich. Leży w południowej Szwajcaii w kantonie Valais. Należy do masywu Giffre. Szczyt można zdobyć ze schroniska Refuge de la Vogealle (1901 m).Massif de la Chartreuse – grupa górska w Alpach Zachodnich. Leży we wschodniej Francji w regionie Rodan-Alpy. Jest częścią Préalpes de Savoie. Główne ośrodki rejonu to między innymi Entremont-le-Vieux, Saint-Pierre-de-Chartreuse, Sainte-Marie-du-Mont i Saint-Pierre-d’Entremont. Najwyższym szczytem jest Chamechaude, który osiąga wysokość 2082 m.
  Rodan-Alpy (Region Rodano-Alpejski, fr. Rhône-Alpes) – region administracyjny w południowo-wschodniej Francji. Od wschodu graniczy ze Szwajcarią i Włochami, od strony południowo-wschodniej z regionem Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże, od południa z Langwedocją-Roussillon, od zachodu z Owernią a od północy z Burgundią i Franche-Comté. Nazwa regionu wywodzi się od nazwy głównej rzeki - Rodanu oraz łańcucha górskiego Alp, który rozciąga się we wschodniej części tego obszaru. Na jego terenie znajdują się dwie historyczne krainy: Lyonnais i Sabaudia, a także Bresse (do XVII wieku w Sabaudii).
  Préalpes de Savoie (I/B-8) na tle podziału geograficznego Alp Zachodnich według SOIUSA

  Préalpes de Savoie – pasmo górskie, część Alp Zachodnich. Leży na pograniczu Francji (region Rodan-Alpy) i Szwajcarii (kanton Valais). Jest to jedna z najbardziej na zachód wysuniętych części Alp Zachodnich. Pasmo sąsiaduje z: Préalpes du Dauphiné na południowym zachodzie, Alpami Delfinackimi na południowym wschodzie, Masywem Mont Blanc na wschodzie, Alpami Berneńskimi i Schweizer Voralpen na północnym wschodzie. Najwyższym szczytem pasma jest Haute Cime des Dents du Midi, który osiąga wysokość 3257 m.

  Hauts-Forts - szczyt w Prealpach Sabaudzkich, części Alp Zachodnich. Leży we wschodniej Francji w regionie Rodan-Alpy. Należy do masywu Chablais. Jest to najwyższy szczyt masywu Chablais.Massif du Chablais, Préalpes du Chablais – grupa górska w Alpach Zachodnich. Leży na granicy między Francją (region Rodan-Alpy) a Szwajcarią (kanton Valais. Jest częścią Préalpes de Savoie. Główne ośrodki rejonu to między innymi Champéry, Morgins i Torgon po stronie szwajcarskiej oraz Saint-Jean-d’Aulps, Morzine, Montriond i Les Gets po stronie francuskiej. Najwyższym szczytem masywu jest Hauts-Forts, który osiąga wysokość 2466 m n.p.m. Najwyższe szczyty:

  Pasmo to dzieli się na następujące podgrupy:

 • Aiguilles Rouges (najwyższy szczyt - Aiguille du Belvédère),
 • Massif du Giffre (najwyższy szczyt - Haute Cime des Dents du Midi),
 • Massif du Chablais (najwyższy szczyt - Hauts-Forts),
 • Massif des Bornes (najwyższy szczyt - Pointe Percée),
 • Massif des Bauges (najwyższy szczyt - Arcalod),
 • Massif de la Chartreuse (najwyższy szczyt - Chamechaude).
 • Najwyższe szczyty:

  Alpy Delfinackie (fr. Alpes du Dauphiné) - część Alp Zachodnich we Francji. Nazwa związana z historyczną krainą francuską - Delfinatem. W środkowej części znajduje się najwyższy, krystaliczny masyw Écrins zaliczany do Zewnętrznych Alp Krystalicznych. Łańcuch ciągnie się na przestrzeni około 110 km z północy na południe. Przedłużeniem Alp Delfinackich w kierunku zachodnim są w większości wapienne Prealpy, do których zaliczono m. in. Chartreuse, Vercors i Dévoluy. Od Alp Kotyjskich na wschodzie oddziela je przełęcz Galibier, od Alp Graickich na zachodzie oddziela je dolina rzeki Arc.Suddivisione Orografica Internazionale Unificata del Sistema Alpino (w skrócieSOIUSA) – system klasyfikacji podziału Alp z punktu widzenia geograficznego i toponimii. Zaprojektowany przez włoskiego badacza Sergio Marazzi w 2005 roku.
 • Haute Cime des Dents du Midi - 3257 m
 • Mont Buet - 3096 m
 • Grand Mont Ruan - 3057 m
 • Aiguille du Belvédère - 2965 m
 • Pointe Percée - 2750 m
 • Arcalod - 2217 m
 • Chamechaude - 2082 m
 • Dent de Crolles - 2062 m
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Główny Urząd Geodezji i Kartografii nie podaje polskiego egzonimu: Urzędowy wykaz polskich nazw geograficznych świata, s. 791; Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej przy Głównym Geodecie Kraju, Warszawa, 2013. [dostęp 2016-08-22].
  2. Główny Urząd Geodezji i Kartografii: Urzędowy wykaz polskich nazw geograficznych świata, Przedmowa, s. XVIII; Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej przy Głównym Geodecie Kraju, Warszawa, 2013. [dostęp 2016-08-22]..mw-parser-output div.cytat{display:table;padding:0}.mw-parser-output div.cytat.box{margin-top:0.5em;margin-bottom:0.8em;border:1px solid #aaa;background:#f9f9f9}.mw-parser-output div.cytat>blockquote{margin:0;padding:0.5em 1.5em}.mw-parser-output div.cytat-zrodlo{text-align:right;padding:0 1em 0.5em 1.5em}.mw-parser-output div.cytat-zrodlo::before{content:"— "}.mw-parser-output div.cytat.cudzysłów>blockquote{display:table}.mw-parser-output div.cytat.klasyczny::before{float:left;content:"";background-image:url("//upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/b/b9/Quote-alpha.png/20px-Quote-alpha.png");background-repeat:no-repeat;background-position:top right;width:2em;height:2em;margin:0.5em 0.5em 0.5em 0.5em}.mw-parser-output div.cytat.klasyczny>blockquote{border:1px solid #ccc;background:white;color:#333;padding-left:3em}.mw-parser-output div.cytat.cudzysłów>blockquote::before{display:table-cell;color:rgb(178,183,242);font:bold 40px"Times New Roman",serif;vertical-align:bottom;content:"„";padding-right:0.1em}.mw-parser-output div.cytat.cudzysłów>blockquote::after{display:table-cell;color:rgb(178,183,242);font:bold 40px"Times New Roman",serif;vertical-align:top;content:"”";padding-left:0.1em}.mw-parser-output div.cytat.środek{margin:0 auto}.mw-parser-output div.cytat.prawy{float:right;clear:right;margin-left:1.4em}.mw-parser-output div.cytat.lewy{float:left;clear:left;margin-right:1.4em}.mw-parser-output div.cytat.prawy:not([style]),.mw-parser-output div.cytat.lewy:not([style]){max-width:25em}

   Niewymienienie danego obiektu jest jednoznaczne ze stwierdzeniem, że Komisja nie zaleca dla niego polskiej nazwy, nawet jeżeli taka spotykana jest w niektórych publikacjach.

   Massif des Bauges – grupa górska w Alpach Zachodnich. Leży we wschodniej Francji w regionie Rodan-Alpy. Jest częścią Préalpes de Savoie. Główne ośrodki rejonu to między innymi La Féclaz, Savoie Grand Revard i Semnoz. Najwyższym szczytem masywu jest Arcalod, który osiąga wysokość 2217 m.Haute Cime des Dents du Midi - szczyt w Prealpach Sabaudzkich, części Alp Zachodnich. Leży w południowej Szwajcarii w kantonie Valais. Należy do masywu Giffre. Szczyt można zdobyć ze schroniska Cabane de Susanfe (2102 m). Jest to najwyższy szczyt masywu Giffre oraz całych Prealp Sabaudzkich.
  3. Sergio Marazzi: La “Suddivisione orografica internazionale unificata del Sistema Alpino” (SOIUSA) (wł.). Fioridimontagna.it. [dostęp 2016-08-22].

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Sergio Marazzi. Atlante Orografico delle Alpi. SOIUSA. Pavone Canavese (TO), Priuli & Verlucca editori, 2005.

 • Mont Buet - szczyt w Prealpach Sabaudzkich, części Alp Zachodnich. Leży we wschodniej Francji w regionie Rodan-Alpy. Należy do masywu Giffre. Szczyt można zdobyć ze schroniska Refuge de la Pierre à Bérard (1925 m).Dent de Crolles - szczyt w Prealpach Sabaudzkich, części Alp Zachodnich. Leży we wschodniej Francji w regionie Rodan-Alpy. Należy do masywu Chartreuse.
  Warto wiedzieć że... beta

  Valais (niem. Wallis, fr. Valais, wł. Vallese, romansz Vallais) – kanton w południowej Szwajcarii. Jego stolicą jest Sion. Jest to trzeci pod względem powierzchni kanton Szwajcarii. Na całej długości kantonu rozciąga się dolina Rodanu, który wypływa z lodowca, w pobliżu Oberwaldu. Od tej głównej doliny odchodzi wiele bocznych odgałęzień, wśród nich Mattertal, w której leży Zermatt – słynna miejscowość turystyczna, u stóp Matterhornu (4477 m n.p.m.).
  Pointe Percée - szczyt w Prealpach Sabaudzkich, części Alp Zachodnich. Leży we wschodniej Francji w regionie Rodan-Alpy. Należy do masywu Bornes.
  Schweizer Voralpen, Schweizerische Voralpen, Préalpes Suisses (wł. Prealpi Svizzere) – pasmo górskie w Szwajcarii, część Alp Zachodnich. Rozciąga się od Jeziora Genewskiego na zachodzie do doliny Renu (granica Szwajcarii i Lichtensteinu) na wschodzie.
  Aiguille du Belvédère - szczyt w Prealpach Sabaudzkich, części Alp Zachodnich. Leży we wschodniej Francji w regionie Rodan-Alpy. Należy do masywu Aiguilles Rouges. Szczyt można zdobyć ze schroniska Refuge de la Pierre à Bérard (1925 m). Jest to najwyższy szczyt masywu Aiguilles Rouges.
  Masyw Mont Blanc (wł. Massiccio del Monte Bianco, fr. Massif du Mont-Blanc) – masyw górski w Alpach Zachodnich. Leży na pograniczu Szwajcarii (kanton Valais), Francji (departamenty Górna Sabaudia i Sabaudia) i Włoch (region Dolina Aosty). Nazwa masywu pochodzi od najwyższego szczytu – Mont Blanc, który osiąga 4808,72 m i jest zarazem najwyższym szczytem całych Alp.
  Aiguilles Rouges, Massif du Aiguilles Rouges – masyw górski w Alpach Zachodnich. Leży we wschodniej Francji w regionie Rodan-Alpy niedaleko masywu Mont Blanc. Jest częścią Préalpes de Savoie. Głównym ośrodkiem rejonu jest znany kurort Chamonix, gdzie odbyły się pierwsze Zimowe Igrzyska Olimpijskie w 1924 r.
  Masyw Bornes (fr. Massif du Giffre) – to masyw górski w Alpach Zachodnich. Leży we wschodniej Francji w regionie Rodan-Alpy. Jest częścią Prealp Sabaudzkich. Główne ośrodki rejonu to między innymi Le Grand-Bornand, Mont-Saxonnex i Saint-Jean-de-Sixt. Najwyższym szczytem masywu jest Pointe Percée, który osiąga wysokość 2750 m.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.026 sek.