• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Prealpy

  Przeczytaj także...
  Encyklopedia PWN – encyklopedia internetowa, oferowana – bezpłatnie i bez konieczności uprzedniej rejestracji – przez Wydawnictwo Naukowe PWN. Encyklopedia zawiera około 122 tysiące haseł i 5 tysięcy ilustracji.Prealpy Lucerneńskie - grupa górska w Prealpach Szwajcarskich, części Alpach Zachodnich. Leży w Szwajcarii, w kantonach Lucerna, Obwalden i Nidwalden. Najwyższym szczytem jest Pilatus, który osiąga wysokość 2132 m.
  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.

  Prealpy (fr. Préalpes, wł. Prealpi, niem. Voralpen) – wspólna nazwa części łańcucha górskiego Alp. Prealpy zachodnie leżą we Francji, w Szwajcarii i częściowo we Włoszech, na zachodnich i północnych krańcach Alp. Prealpy wschodnie leżą w Austrii, w Niemczech, we Włoszech i Słowenii.

  Prealpy Fryburskie (także Alpy fryburskie; niem. Freiburger Voralpen lub Freiburger Alpen; fr. Alpes fribourgeoises lub Préalpes fribourgeoises) - grupa górska w Prealpach Szwajcarskich, części Alp Zachodnich. Leży w Szwajcarii, w kantonach Vaud i Fryburg. Najwyższym szczytem jest Tornette, który osiąga wysokość 2548 m.Alpy (fr. Alpes, niem. Alpen, wł. Alpi, słoweń. Alpe, ret. Alps) – najwyższy łańcuch górski Europy, ciągnący się łukiem od wybrzeża Morza Śródziemnego po dolinę Dunaju w okolicach Wiednia. Łańcuch ma długość około 1200 km, szerokość od 150 do 250 km i zajmuje powierzchnię około 220 tys. km².

  Prealpy w części zachodniej dzielą się na:

  Prealpy francuskie:

 • Préalpes de Provence,
 • Préalpes de Savoie,
 • Préalpes du Dauphiné,
 • Prealpy Nicejskie,
 • Prealpy szwajcarskie:

 • Prealpy Fryburskie,
 • Prealpy,
 • Prealpy Lucerneńskie,
 • Prealpy Schwyzu i Uri.
 • Prealpy w części wschodniej dzielą się na:

  Prealpy Włoskie:

  Gleinalpe lub Gleinalm – pasmo górskie w Alpach Lavantalskich, części Alp Noryckich. Leży w Austrii, w Styrii. Glein Alpe graniczą z: doliną Mury od północy i wschodu, z linią Gratkorn – Köflach na południu i z przełęczą Gaberl na południowym zachodzie. Najwyższy szczyt to Lenzmoarkogel.Las Bregencki (niem. Bregenzer Wald) – pasmo górskie, część Północnych Alp Wapiennych, zaliczane czasami do Alp Algawskich. Leży w Austrii, w kraju związkowym Vorarlberg oraz częściowo w Niemczech w regionie Allgäu. Największym miastem na obszarze gór jest Oberstdorf w południowych Niemczech. Najwyższym szczytem pasma jest Glatthorn osiągający wysokość 2134 m.
 • Prealpy Lugańskie,
 • Prealpi Bergamasche,
 • Prealpi Bresciane e Gardesane,
 • Prealpy Weneckie,
 • Prealpy Julijskie,
 • Prealpy austriackie:

 • Prealpy Styryjskie: Gleinalpe, Packalpe, Koralpe i Kozjak,
 • Las Bregencki,
 • Alpy Dolnoaustriackie,
 • Alpy Górnoaustriackie.
 • Prealpy niemieckie:

 • Bayerische Voralpen
 • Prealpy słoweńskie:

  Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.Alpy Styryjsko-Dolnoaustriackie (dawniej: Alpy Dolnoaustriackie, niem. Steirisch-niederösterreichische Kalkalpen) - część Północnych Alp Wapiennych w Austrii, ciągną się od przełęczy Pyhrn na zachód do okolic Wiednia na wschód. Zbudowane są z triasowych i jurajskich wapieni. Do Alp Dolnoaustriackich zalicza się zbudowane z szarogłazów Alpy Kruszcowe (są część Alp Anizyjskich).
 • Prealpy Julijskie,
 • Prealpy Słoweńskie.
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Prealpy, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2014-06-27].
  2. Główny Urząd Geodezji i Kartografii nie podaje polskiego egzonimu: Urzędowy wykaz polskich nazw geograficznych świata, s. 791; Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej przy Głównym Geodecie Kraju, Warszawa, 2013. [dostęp 2016-08-21].
  3. Główny Urząd Geodezji i Kartografii: Urzędowy wykaz polskich nazw geograficznych świata, Przedmowa, s. XVIII; Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej przy Głównym Geodecie Kraju, Warszawa, 2013. [dostęp 2016-08-21]..mw-parser-output div.cytat{display:table;padding:0}.mw-parser-output div.cytat.box{margin-top:0.5em;margin-bottom:0.8em;border:1px solid #aaa;background:#f9f9f9}.mw-parser-output div.cytat>blockquote{margin:0;padding:0.5em 1.5em}.mw-parser-output div.cytat-zrodlo{text-align:right;padding:0 1em 0.5em 1.5em}.mw-parser-output div.cytat-zrodlo::before{content:"— "}.mw-parser-output div.cytat.cudzysłów>blockquote{display:table}.mw-parser-output div.cytat.klasyczny::before{float:left;content:"";background-image:url("//upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/b/b9/Quote-alpha.png/20px-Quote-alpha.png");background-repeat:no-repeat;background-position:top right;width:2em;height:2em;margin:0.5em 0.5em 0.5em 0.5em}.mw-parser-output div.cytat.klasyczny>blockquote{border:1px solid #ccc;background:white;color:#333;padding-left:3em}.mw-parser-output div.cytat.cudzysłów>blockquote::before{display:table-cell;color:rgb(178,183,242);font:bold 40px"Times New Roman",serif;vertical-align:bottom;content:"„";padding-right:0.1em}.mw-parser-output div.cytat.cudzysłów>blockquote::after{display:table-cell;color:rgb(178,183,242);font:bold 40px"Times New Roman",serif;vertical-align:top;content:"”";padding-left:0.1em}.mw-parser-output div.cytat.środek{margin:0 auto}.mw-parser-output div.cytat.prawy{float:right;clear:right;margin-left:1.4em}.mw-parser-output div.cytat.lewy{float:left;clear:left;margin-right:1.4em}.mw-parser-output div.cytat.prawy:not([style]),.mw-parser-output div.cytat.lewy:not([style]){max-width:25em}

   Niewymienienie danego obiektu jest jednoznaczne ze stwierdzeniem, że Komisja nie zaleca dla niego polskiej nazwy, nawet jeżeli taka spotykana jest w niektórych publikacjach.

   Słowenia, Republika Słowenii (słoweń. Slovenija, Republika Slovenija) – państwo położone w Europie Środkowej, posiadające dostęp do Morza Adriatyckiego. Słowenia należy do NATO od 29 marca 2004, jest też członkiem UE od 1 maja 2004 roku.Prealpy Nicejskie - pasmo górskie, część południowych Alp Zachodnich. Leży na terenie południowej Francji w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże oraz w Monako. Pasmo to jest częścią Alp Nadmorskich. Największym miastem regionu jest Nicea. Najwyższym szczytem jest Mont Férion, który osiąga 1413 m.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Sergio Marazzi: Atlante Orografico delle Alpi. SOIUSA. Pavone Canavese (TO). Priuli & Verlucca editori, 2005.
 • Warto wiedzieć że... beta

  Prealpy Julijskie - grupa górska w Prealpach Włoskich i Prealpach Słoweńskich, części Alp Wschodnich. Leży na granicy między Słowenią a Włochami. Najwyższym szczytem jest Monte Plauris, który osiąga wysokość 1958 m.
  Bayerischen Voralpen – pasmo górskie, część Alp Bawarskich, w Północnych Alpach Wapiennych. Leży w przeważającej części w południowych Niemczech, w Bawarii; mniejsza część leży w Austrii, w kraju związkowym Tyrol. Najwyższym szczytem pasma jest Krottenkopf, który osiąga wysokość 2086 m. Największym miastem rejonu jest Kufstein.
  Prealpi Bergamasche – grupa górska w Prealpach Włoskich, części Alp Wschodnich. Leży w północnych Włoszech, w regionie Lombardia (prowincje Lecco, Brescia i Bergamo). Najwyższym szczytem jest Concarena, który osiąga wysokość 2549 m.
  Préalpes de Provence – pasmo górskie, część południowych Alp Zachodnich. Leży na terenie południowo-wschodniej Francji w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże. Pasmo to jest podgrupą Alp Prowansalskich. Najwyższym szczytem jest Les Monges, który osiąga 2115 m.
  Prealpi Bresciane e Gardesane – grupa górska w Prealpach Włoskich, części Alp Wschodnich. Leży w północnych Włoszech, w regionach Lombardia, Wenecja Euganejska i Trydent-Górna Adyga. Najwyższym szczytem jest Monte Baldo, który osiąga wysokość 2218 m.
  Préalpes de Savoie – pasmo górskie, część Alp Zachodnich. Leży na pograniczu Francji (region Rodan-Alpy) i Szwajcarii (kanton Valais). Jest to jedna z najbardziej na zachód wysuniętych części Alp Zachodnich. Pasmo sąsiaduje z: Préalpes du Dauphiné na południowym zachodzie, Alpami Delfinackimi na południowym wschodzie, Alpami Graickimi na wschodzie, Alpami Berneńskimi i Prealpami Szwajcarskimi na północnym wschodzie. Najwyższym szczytem pasma jest Haute Cime des Dents du Midi, który osiąga wysokość 3257 m.
  Prealpy Appenzellskie - grupa górska w Prealpach Szwajcarskich, części Alpach Zachodnich. Leży w Szwajcarii, w kantonach Sankt Gallen, Appenzell Innerrhoden i Appenzell Ausserrhoden. Najwyższym szczytem jest Säntis, który osiąga wysokość 2502 m.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.