• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Prayuth Chan-ocha

  Przeczytaj także...
  Dyktatura wojskowa – system sprawowania władzy państwowej, w którym profesjonalni wojskowi łączą funkcje dowódcze z głównymi funkcjami w aparacie państwowym, rządzą opierając się na armii i z wykorzystaniem wojskowych metod działania.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.
  Bhumibol Adulyadej, król Rama IX, wym. pʰūːmípʰōn àdūnjādèːt (ur. 5 grudnia 1927 w Cambridge w USA) – król Tajlandii od 9 czerwca 1946.
  .mw-parser-output table.zolnierz-lotnictwo td.naglowek{color:black!important;background:#95a7b9!important}.mw-parser-output table.zolnierz-marynarka td.naglowek{color:white!important;background:#6082B6!important}.mw-parser-output table.zolnierz-lądowe td.naglowek{color:white!important;background:#556B2F!important}.mw-parser-output table.zolnierz-paramilitarny td.naglowek{color:black!important;background:#b6b3c7!important}

  Prayuth Chan-ocha (ur. 21 marca 1954 w prowincji Nakhon Ratchasima) – tajski wojskowy i polityk, w latach 2010–2014 naczelny dowódca Królewskich Tajskich Sił Zbrojnych, przywódca zamachu stanu z 2014 roku. W latach 2014–2019 stał na czele junty wojskowejKrajowej Rady Pokoju i Porządku, od 24 sierpnia 2014 premier Tajlandii.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Przejęcie władzy i szef rządu[ | edytuj kod]

  W następstwie antyrządowych protestów, 20 maja 2014 generał Chan-ocha wprowadził na terenie całego kraju stan wojenny. Dwa dni później sformował on Krajową Radę Pokoju i Porządku, zawiesił konstytucję i ogłosił przejęcie władzy w kraju. 24 sierpnia 2014 generał Chan-ocha został zatwierdzony przez króla na stanowisku premiera Tajlandii. Zadaniem rządu wojskowego było opracowanie i przyjęcie nowej konstytucji, ustabilizowanie sytuacji wewnętrznej oraz przeprowadzenie wyborów parlamentarnych.

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Protesty w Tajlandii – rozpoczęte w październiku 2013 roku w Tajlandii demonstracje po poparciu przez rząd projektu ustawy amnestyjnej, która mogłaby umożliwić powrót do Tajlandii byłego szefa rządu Thaksina Shinawatry, skazanego w 2008 roku na więzienie za korupcję.

  W maju 2015 roku w kraju miały miejsce protesty antyrządowe związane z pierwszą rocznicą puczu i przejęcia władzy przez armię. Wojsko spacyfikowało manifestacje, w których brali udział głównie studenci.

  13 października 2016 generał Prayuth Chan-ocha ogłosił jeden rok żałoby narodowej po śmierci króla Bhumibola Adulyadeja.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Tajlandia, Królestwo Tajlandii – państwo w południowo-wschodniej Azji, graniczące z Laosem i Kambodżą na wschodzie, z Malezją na południu oraz z Mjanmą. Tajlandia była niegdyś nazywana Syjamem, gdyż była to jej oficjalna nazwa do 11 maja 1949. Międzynarodowe określenie "Thai" (ไทย) znaczy po tajsku wolny.Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Warto wiedzieć że... beta

  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Nakhon Ratchasima (taj. นครราชสีมา, również Korat lub Khorat) jest jedną z prowincji (changwat) Tajlandii. Sąsiaduje z prowincjami Chaiyaphum, Khon Kaen, Buriram, Sa Kaeo, Prachinburi, Nakhon Nayok, Saraburi i Lopburi. Pod względem powierzchni jest największą prowincją Tajlandii, a drugą pod względem liczby ludności.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.88 sek.