• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Prawybory prezydenckie Partii Demokratycznej w 2016 roku  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Lawrence "Larry" Lessig (ur. 3 czerwca 1961) – amerykański profesor nauk prawnych i działacz. Zyskał sławę jako zwolennik reformy systemu praw autorskich na rzecz większej jego otwartości i zagwarantowania większych swobód użytkownikom utworów. Obecnie jest dyrektorem Edmond J. Safra Foundation Center for Ethics na Uniwersytecie Harvarda oraz profesorem prawa w Harvard Law School. Uprzednio pracował jako profesor prawa w Stanford Law School, był też założycielem Center for Internet and Society (Centrum Badania Internetu i Społeczeństwa) na Uniwersytecie Stanfordzkim. Lessig jest założycielem i uprzednim przewodniczącym, a obecnie członkiem rady dyrektorów amerykańskiej organizacji Creative Commons. Lessig jest również założycielem oddolnej inicjatywy Rootstrikers, której celem jest walka z korupcją polityczną w Stanach Zjednoczonych.Partia Demokratyczna (ang. Democratic Party) – jedna z dwóch głównych sił politycznych w Stanach Zjednoczonych, obok Partii Republikańskiej. Jest to partia łącząca amerykańskie środowiska centrowe i centrolewicowe. W wyborach prezydenckich jej kandydatów popierają małe ugrupowania lewicowe. Jest najstarszą partią amerykańską i drugą najstarszą na świecie.
  Prawybory prezydenckie Partii Demokratycznej na mapie
  Zwycięzcy w poszczególnych stanach (głosy wyborców):

       Hillary Clinton

       Bernie Sanders

       Prawybory nie zostały przeprowadzone

       Hillary Clinton

  Superdelegat - w Stanach Zjednoczonych jest to delegat wyznaczony na Konwent Narodowy Partii Demokratycznej lub Partii Republikańskiej w celu oddania głosu na kandydata w prawyborach. W przeciwieństwie do zwykłych delegatów, nie jest wybierany w wyborach powszechnych, a jego status wynika ze stanowiska pełnionego w danej chwili lub w przeszłości (na przykład byli prezydenci i wiceprezydenci).Ta lista przedstawia poparcie kandydatur wśród delegatów, którzy nie zostali mianowani delegatami w prawyborach, a zostali nimi ze względu na piastowane stanowisko w prawyborach prezydenckich Partii Demokratycznej w 2016. Głosowali oni na konwencie Partii Demokratycznej w dniach 25-28 lipca, w Filadelfii. Superdelegaci stanowili około 1/6 wszystkich delegatów (których jest 4 766), byli związani z partią Demokratyczną i piastowali różne urzędy:

       Bernie Sanders

       Remis

  Liczba delegatów w poszczególnych stanach:

       Hillary Clinton

       Bernie Sanders

       Remis

  Liczba delegatów łącznie z superdelegatami w poszczególnych stanach:

       Hillary Clinton

       Bernie Sanders

  Sekretarz Stanu Stanów Zjednoczonych (ang. United States Secretary of State) – członek rządu federalnego Stanów Zjednoczonych, zarządzający Departamentem Stanu USA. Zajmuje się głównie sprawami zagranicznymi. Jego stanowisko jest powszechnie uważane za amerykański odpowiednik ministra spraw zagranicznych. Urząd sekretarza stanu został utworzony 27 lipca 1789 roku. 15 września 1789 zlikwidowano urząd Sekretarza Spraw Zagranicznych, ponieważ jego obowiązki przejął sekretarz stanu.Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych w 2008 roku odbyły się we wtorek 4 listopada 2008. Oficjalnie, dane z 100% lokali wyborczych ogłoszone 22 stycznia 2009 potwierdziło, że głosowanie przeprowadzone do 4 listopada 2008 przyznało kandydatom na elektorów popierających Baracka Obamę i Josepha Bidena 365 mandatów w 538-mandatowym Kolegium Elektorskim wobec 173 mandatów dla elektorów Johna McCaina i Sarę Palin. Pozostali kandydaci nie uzyskali głosów elektorskich. Podział ten odzwierciedla ordynację większościową z jednym zwycięzcą, we wszystkich stanach USA z wyjątkiem stanów Maine i Nebraska.

       Remis

  Procent głosów w poszczególnych stanach:

       Hillary Clinton

       Bernie Sanders

       Prawybory nie zostały przeprowadzone

  Termin głosowania w poszczególnych stanach

  Prawybory prezydenckie Partii Demokratycznej w 2016 roku – seria prawyborów, która wyłoniła kandydata Partii Demokratycznej w wyborach prezydenckich w 2016 roku. Pierwsze głosowanie miało miejsce w stanie Iowa 1 lutego 2016 roku, a ostatnie miało miejsce w Dystrykcie Kolumbii 14 czerwca 2016 roku. Potem przez kolejne miesiące głosować będą wyborcy w kolejnych stanach i terytoriach zależnych. Obecny prezydent, Barack Obama, który uzyskał nominację Partii Demokratycznej w 2012 roku nie mógł ubiegać się o kolejną nominację z powodu ograniczenia kadencyjności wprowadzonego w 22. poprawce do Konstytucji Stanów Zjednoczonych. Za faworytów tych prawyborów typowali Hillary Clinton i Bernie Sanders. 26 lipca 2016 podczas oficjalnej konwencji Partii Demokratycznej w Filadelfii oficjalną nominację demokratów na kandydata na 45. prezydenta Stanów Zjednoczonych uzyskała Hillary Clinton, stając się pierwszą w historii USA kobietą kandydatem na ten wysoki urząd.

  ABC News - amerykański dział informacyjny sieci ABC powstały 15 czerwca 1945 roku. Współpracuje z siostrzaną telewizją ABC Network i radiem Citadel Media. ABC News obecnie należy do ABC Entertainment Group, części korporacji The Walt Disney Company.Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych w 2012 roku odbyły się 6 listopada 2012 r. Były to 57. z kolei wybory, w których obywatele Stanów Zjednoczonych oddali swoje głosy na elektorów, którzy następnie wybiorą prezydenta i wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych. Kadencja dotychczasowego prezydenta, Baracka Obamy, wygasa 20 stycznia 2013. Tego samego dnia nastąpi zaprzysiężenie prezydenta elekta na urząd.

  Spis treści

 • 1 Tło
 • 2 Kandydaci
 • 2.1 Hillary Clinton (zwycięski kandydat)
 • 2.2 Bernie Sanders
 • 3 Poparcie superdelegatów
 • 4 Terminy i wyniki
 • 4.1 Głosy powszechne
 • 5 Zobacz też
 • 6 Linki zewnętrzne
 • 7 Przypisy
 • Tło[]

  Pierwsze spekulacje odnośnie potencjalnych kandydatów pojawiły się w mediach niedługo po wyborach w 2012 roku i reelekcji demokratycznego prezydenta Baracka Obamy. Już wtedy dużym poparciem cieszyła się potencjalna kandydatura Hillary Clinton, ówczesnej sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych. Clinton była senatorem w latach 2001-2009 i pierwszą damą w latach 1993-2001. Kandydowała w prawyborach prezydenckich demokratów w 2009 roku i zajęła drugie miejsce, przegrywając ze zwycięzcą wyborów prezydenckich, Barackiem Obamą. Sondaże Washington Post i ABC News pokazały, że miała nie tylko duże poparcie wśród samych demokratów, ale także wśród wszystkich amerykańskich obywateli.

  United States Secretary of the Navy (SECNAV) (Sekretarz Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych) – bezpośredni cywilny zwierzchnik Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych. Do 1947 roku była to jedna z pozycji wchodzących w skład gabinetu Stanów Zjednoczonych. Po reorganizacji w 1947 roku, Departament Marynarki Wojennej wchodzi w skład Departamentu Obrony, a bezpośrednim zwierzchnikiem sekretarza Marynarki Wojennej jest sekretarz obrony. Od 2009 roku sekretarzem Marynarki Wojennej jest Ray Mabus.Elizabeth Warren (ur. 22 czerwca 1949 w Oklahoma City) – amerykańska ekspertka w dziedzinie prawa upadłościowego, profesorka Harvard University, kandydatka Partii Demokratycznej w wyborach do Senatu Stanów Zjednoczonych w Massachusetts.

  Gdy socjaldemokratyczne skrzydło partii domagało się bardziej progresywnego kandydata, senator Elizabeth Warren szybko stała się popularną potencjalną kandydatką w tym środowisku. Pomimo że sama wielokrotnie zaprzeczała jakoby była zainteresowana startem w wyborach, na dużą skalę rozpoczęła się kampania o nazwie Run Warren Run, mająca na celu pokazać jak dużym poparciem cieszy się Warren wśród amerykanów. Ostatecznie jednak senator nie zgłosiła swojej kandydatury, a większość organizatorów jej kampanii poparło Berniego Sandersa, jednocześnie proponując kandydaturę Warren na stanowisko wiceprezydenta. Sama potencjalna kandydatka publicznie nie poparła nikogo w tych wyborach.

  22 . poprawka do Konstytucji Stanów Zjednoczonych Poprawka ta ograniczała liczbę kadencji prezydenta do 2. Weszła w życie 27 lutego 1951 roku.The Washington Post – największa i najstarsza gazeta codzienna w Waszyngtonie w Stanach Zjednoczonych. Istnieje od 1877 roku.

  W historii USA bardzo często kiedy urzędujący prezydent nie ubiega się o kolejną kadencję, w kolejnych wyborach kandyduje urzędujący wiceprezydent. Zgodnie z tą tendencją pojawiły się liczne spekulacje, że kandydatem demokratów zostanie wiceprezydent USA Joe Biden. Zwłaszcza, że ubiegał się już wcześniej o nominację w wyborach w 1988 i w 2008 roku oraz publicznie przyznawał, że nie wyklucza startu w kolejnych prawyborach. Jednakże 21 października 2015 roku w Moda Center oficjalnie oświadczył, że nie zamierza ubiegać się o nominację w 2016 roku.

  Moda Center (dawniej znana jako Rose Garden Arena) to hala sportowa znajdująca się w Portland w stanie Oregon w Stanach Zjednoczonych.Bernand „Bernie” Sanders (ur. 8 września 1941) – amerykański polityk. W latach 1991-2007 reprezentował stan Vermont w Izbie Reprezentantów Stanów Zjednoczonych jako niezależny członek tej izby Kongresu, choć był stowarzyszony z delegatami Partii Demokratycznej. Jest też jednym z nielicznych w historii USA osób, które zostały wybrane na urząd federalny i deklarują się otwarcie jako socjaliści.

  Na początku 2014 roku pojawiły się spekulacje odnośnie kandydatury niezależnego senatora Berniego Sandersa. Nieformalnie została ona potwierdzona w marcu 2014 roku, a oficjalnie 26 maja 2015 roku. W latach 1981 – 1989 Sanders był burmistrzem Burlington w stanie Vermont., a w latach 19912007 był członkiem Izby Reprezentantów. Od 2007 roku jest senatorem. Obecnie uważany jest za największego rywala Hillary Clinton, mającego silne wsparcie oddolnej kampanii i w mediach społecznościowych. Specyficzne w jego kandydaturze jest to, że jako jeden z nielicznych amerykańskich polityków otwarcie mówi o sobie, że jest socjalistą, co do tej pory było uważane w USA za bardzo niepopularne.

  Ten artykuł zawiera listę kandydatów związanych z prawyborami Partii Demokratycznej poprzedzającymi Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych w 2016 roku.Socjaldemokracja – lewicowy ruch społeczny wywodzący się z ruchu robotniczego, który za główny cel stawia sobie budowę ustroju i społeczeństwa socjalistycznego drogą demokratycznych reform.

  W listopadzie 2014 roku Jim Webb, były senator USA, który służył jako sekretarz marynarki wojennej w czasie prezydentury Ronalda Reagana, ogłosił utworzenie komisji rozpoznawczej w ramach przygotowań do potencjalnej nominacji Partii Demokratycznej. Tym samym stał się pierwszym kandydatem, który podjął poważne działanie w celu uzyskania nominacji Partii Demokratycznej w wyborach prezydenckich w 2016 roku.

  Media społecznościowe (ang. Social Media) – określenie odnosi się do ogólnie pojętego korzystania z internetowych i mobilnych technologii, by przekształcić komunikację w interaktywny dialog.Prawybory to wybory wstępne, których wynik może być niewiążący lub wiążący w późniejszych właściwych wyborach. Służą do zbadania opinii publicznej lub wyłonienia kandydatów mogących startować w późniejszych wyborach właściwych. Ich znaczenie jest uzależnione od ordynacji wyborczej i w wielu systemach politycznych (np. w USA) jest to część procedury wyborczej.

  Martin O'Malley, były gubernator Maryland i były burmistrz Baltimore, oficjalnie rozpoczął kampanię w styczniu 2015. Był jednym z trzech kandydatów, którzy znaleźli się na listach kandydatów we wszystkich stanach. Jednak zrezygnował po prawyborach w stanie Iowa i zachęcił swoich dotychczasowych zwolenników by poparli Berniego Sandersa.

  Prawybory prezydenckie Partii Republikańskiej w 2016 roku – seria prawyborów, która wyłoni kandydata Partii Republikańskiej w wyborach prezydenckich. Pierwsze głosowanie miało miejsce w stanie Iowa 1 lutego 2016 roku. Potem przez kolejne miesiące głosować będą wyborcy w kolejnych stanach i terytoriach zależnych.21 października jest 294. (w latach przestępnych 295.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 71 dni.

  W sierpniu 2015 niespodziewanie Lawrence Lessig wyraził chęć startu w prawyborach, stawiając jako warunek zebranie miliona dolarów przez swój komitet rozpoznawczy do Dnia Pracy. Kiedy się udało, oficjalnie ogłosił początek kampanii wyborczej. Lessing opisał swoją kandydaturę jako referendum dotyczące ustawy The Citizen Equality Act, czyli o równości obywateli. Sztandarowym punktem tej ustawy jest reforma ordynacji wyborczej i finansowania kampanii. Wycofał się przed prawyborami w jakimkolwiek stanie, tłumacząc to złą organizacją kampanii wyborczej. Nie poparł publicznie żadnego kandydata, krytykując ich sposób finansowania kampanii wyborczej.

  Ronald Wilson Reagan (ur. 6 lutego 1911 w Tampico, zm. 5 czerwca 2004 w Bel Air) – 40. prezydent USA (1981–1989) oraz 33. gubernator Kalifornii. Jako przywódca USA udzielił znaczącej pomocy „Solidarności” w walce o obalenie komunizmu w Polsce. Dwukrotnie – w latach 1980 i 1983 (wspólnie z Jurijem Andropowem) zdobył tytuł Człowieka Roku magazynu „Time”.Iowa caucus – pierwszy etap wyłaniania kandydata głównych partii (czyli demokratycznej i republikańskiej) na urząd prezydenta USA, które odbywają się w amerykańskim stanie Iowa.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Gubernator Maryland jest najwyższym urzędnikiem władzy wykonawczej w amerykańskim stanie Maryland i głównodowodzącym stanowych sił zbrojnych.
  Progresywizm – sposób postrzegania rzeczywistości jako zmiennej w sposób konsekwentny i nieodwracalny lub (w myśleniu potocznym) wiara w postęp, wyrażająca się w przekonaniu o zmierzaniu świata do jakiegoś określonego celu (teleologia).
  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.
  Amerykańskie wybory prezydenckie w 1988 były jednymi z najbardziej kontrowersyjnych w historii Stanów Zjednoczonych. O urząd ubiegał się wiceprezydent George H. W. Bush z ramienia Partii Republikańskiej oraz gubernator Massachusetts Michael Dukakis.
  Senat Stanów Zjednoczonych (ang. United States Senate) – ciało ustawodawcze, izba wyższa amerykańskiego Kongresu – dwuizbowego parlamentu federalnego. Senatorowie wybierani są na 6-letnią kadencję. Wybory do Senatu odbywają się co 2 lata, w każdych Amerykanie głosują na 1/3 składu izby. Ponieważ każdy stan ma dwa miejsca w Senacie, zwykle 2/3 stanów bierze udział w wyborach do Senatu w każdym dwuletnim cyklu. Ponadto stosunkowo często odbywają się wybory uzupełniające w poszczególnych stanach, gdy urzędujący senator odejdzie z izby podczas swojej kadencji.
  Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki jest obierany na cztery lata wraz z prezydentem. Na wiceprezydenta może kandydować osoba, która posiada bierne prawo wyborcze w wyborach prezydenckich.
  Hillary Diane Rodham Clinton (ur. 26 października 1947 w Chicago) – w latach 2009–2013 67. sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych nominowana przez prezydenta Baracka Obamę. Od 2001 do 2009 roku zasiadała w Senacie jako reprezentantka stanu Nowy Jork. Jako żona 42. prezydenta Stanów Zjednoczonych Billa Clintona była pierwszą damą w latach 1993-2001. W amerykańskich wyborach prezydenckich w 2008 roku Clinton była główną kontrkandydatką Baracka Obamy w uzyskaniu nominacji Partii Demokratycznej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.062 sek.