• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Prawdziwy romans


  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH  Przeczytaj także...
  Elvis Aaron Presley (ur. 8 stycznia 1935 r. w Tupelo, zm. 16 sierpnia 1977 r. w Memphis) – amerykański piosenkarz i aktor.Saul Rubinek (ur. 2 lipca 1948 w Wolfratshausen) – kanadyjski aktor, reżyser, producent i dramaturg, znany z pracy w telewizji, filmie i teatrze.
  Hollywood – dzielnica miasta Los Angeles w Stanach Zjednoczonych i najważniejszy ośrodek amerykańskiej kinematografii. Słowo Hollywood jest używane jako skrótowa, popularna nazwa dla amerykańskiego przemysłu filmowo-telewizyjnego.

  Prawdziwy romans (tytuł oryginalny True Romance) − amerykański thriller z 1993 w reżyserii Tony’ego Scotta.

  Prawdziwy romans jest przez wielu krytyków oraz fanów uznawany za jeden z najlepszych scenariuszy, jakie napisał Quentin Tarantino (choć napisał go na zamówienie, bo potrzebował pieniędzy na własny film Wściekłe psy). W filmie pojawia się wiele przyszłych, jeszcze mało utytułowanych gwiazd Hollywood. Sam film kręcony był jednak poza wielką wytwórnią z powodu słabego powodzenia poprzednich filmów Tony’ego Scotta (poza Top Gun z 1986).

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.William Bradley Pitt, znany jako Brad Pitt (ur. 18 grudnia 1963 w Shawnee w stanie Oklahoma) – amerykański aktor i producent filmowy.

  Opis fabuły[ | edytuj kod]

  Prawdziwy romans to opowieść o szalonej miłości dziewczyny na telefon – Alabamy – do sprzedawcy komiksów Clarence'a, samotnika, wielkiego fana kina oraz Elvisa Presleya. Główny bohater na jednym z kinowych wielogodzinnych maratonów spotyka Alabamę (Patricia Arquette), która zostaje wynajęta przez szefa Clarence'a jako prezent na jego urodziny. Po wspólnie spędzonej nocy Alabama oznajmia Clarence'owi, że jest w nim zakochana. On przyznaje, iż odwzajemnia jej uczucie. Chcąc uwolnić ukochaną od tragicznej przeszłości, postanawia rozprawić się z jej alfonsem Drexlem, po czym przypadkowo zabiera z jego mieszkania torbę pełną kokainy. Zakochani jadą do Kalifornii, żeby sprzedać towar, a w ślad za nimi podąża mafia i FBI.

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Christian Slater, właściwie Christian Michael Leonard Gainesborough Slater (ur. 18 sierpnia 1969 w Nowym Jorku, w stanie Nowego Jorku) – amerykański aktor, reżyser i producent filmowy.

  Obsada[ | edytuj kod]

 • Christian Slater – Clarence Worley
 • Patricia Arquette – Alabama Whitman
 • Dennis Hopper – Clifford Worley
 • Val Kilmer – Elvis
 • Gary Oldman – Drexl Spivey
 • Bronson Pinchot – Elliot Blitzer
 • Samuel L. Jackson – Big Don
 • Michael Rapaport – Dick Ritchie
 • Saul Rubinek – Lee Donowitz
 • James Gandolfini – Virgil
 • Chris Penn – Nicky Dimes
 • Tom Sizemore – Cody Nicholson
 • Brad Pitt – Floyd
 • Christopher Walken – Vincenzo Coccotti
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Plakat
 • Prawdziwy romans w bazie IMDb (ang.)
 • Christopher Walken, właśc. Ronald Walken (ur. 31 marca 1943 w Nowym Jorku) – amerykański aktor filmowy, telewizyjny i teatralny, reżyser. Zdobywca Oskara dla najlepszego aktora drugoplanowego w 1978, za rolę w Łowcy jeleni Michaela Cimino.Bronson Alcott Pinchot (ur. 20 maja 1959 w Nowym Jorku) – amerykański aktor filmowy, teatralny, telewizyjny i głosowy.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Thomas Edward „Tom” Sizemore Jr. (ur. 29 listopada 1961 w Detroit) – amerykański aktor filmowy, telewizyjny i głosowy. Wystąpił w rolach drugoplanowych w filmach: Urodzony 4 lipca (1989), Harley Davidson i Marlboro Man (1991), Pasażer 57 (1992), Prawdziwy romans (1993), Urodzeni mordercy (1994), Dziwne dni (1995), Gorączka (1995), Szeregowiec Ryan (1998), Czerwona Planeta (2000), Helikopter w ogniu (2001) i Pearl Harbor (2001), a także w serialu Twin Peaks (2017). Użyczył głosu Sonny’emu Forelliemu w grze komputerowej Grand Theft Auto: Vice City (2002).
  Val Edward Kilmer, lepiej znany jako Val Kilmer (ur. 31 grudnia 1959 w Los Angeles w Kalifornii) – amerykański aktor i producent filmowy, tetralny i telewizyjny.
  Chris Penn, właśc. Christopher Shannon Penn (ur. 10 października 1965 w Los Angeles, zm. 24 stycznia 2006 w Santa Monica) – amerykański aktor. Młodszy brat aktora Seana Penna.
  Sutenerstwo – czerpanie korzyści majątkowych z uprawiania prostytucji przez inną osobę. Zwykle jest powiązane ze stręczycielstwem (nakłanianiem do uprawiania prostytucji) i kuplerstwem (ułatwianiem uprawiania prostytucji), a czasami z innymi przestępstwami, jak handel ludźmi oraz stosowanie gróźb i przemocy wobec prostytutek. Oprócz indywidualnych sutenerów, jest to jedno z pól działalności, którą zajmują się zorganizowane grupy przestępcze.
  Patricia T. Arquette (ur. 8 kwietnia 1968 r. w Chicago w stanie Illinois) – amerykańska aktorka, laureatka nagrody Emmy. Pochodzi z aktorskiej rodziny – jest siostrą aktorów Davida, Rosanny, Richmonda i Alexis Arquette.
  Dreszczowiec (ang. thriller) – rodzaj utworu sensacyjnego, powieści, filmu lub serialu telewizyjnego, mającego wywołać u czytelnika bądź widza dreszcz emocji. Wykorzystuje on głównie napięcie, niepewność i tajemniczość jako główne elementy utworu. Fabuła podąża w kierunku punktu kulminacyjnego. Napięcie zazwyczaj pojawia się, gdy główny bohater znajduje się w niebezpiecznej sytuacji, z której ucieczka wydaje się niemożliwa. Życie bohatera zazwyczaj jest zagrożone, ponieważ niespodziewanie lub nieświadomie znalazł się w śmiertelnym zagrożeniu lub potencjalnie niebezpiecznej sytuacji. W zależności od podgatunku fabuła thrillera opiera się zwykle na obronie jakiegoś dobra – życia ludzkiego, państwa, społeczności; zaskakujące rozwiązanie akcji następuje pod koniec utworu. Zwykle celem fabuły jest odkrycie, kto jest zabójcą spośród osób, których bohater nie podejrzewał. Prekursorem thrillera w filmie był Alfred Hitchcock (Ptaki). W literaturze elementy thrillera pojawiają się od lat 60. XX wieku (m.in. u Fredericka Forsytha, Alistaira MacLeana).
  Kino – rodzaj sztuki widowiskowej uwiecznionej na taśmie filmowej lub wideo, w której aktor lub grupa aktorów odgrywa role dla widowni, lub nagrany jest obraz ruchomy z podkładem dźwiękowym lub bez. Terminem tym określa się też czasem sam spektakl lub też budynek, w którym on jest wyświetlany.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.014 sek.