Prawa cyfrowe
Wykluczenie cyfrowe lub podział cyfrowy (ang. digital divide) − podział społeczeństwa na osoby z dostępem do Internetu i innych nowoczesnych form komunikacji oraz na osoby bez takich możliwości. Wynika on z szybkiego rozwoju technologii informatycznych, który doprowadził do powiększenia różnic między klasami bogatą i średnią, które mogły sobie pozwolić na ich zakup, a klasą niższą, której nie stać na swobodny dostęp do internetu. Obecnie można nawet mówić o nowym rodzaju stratyfikacji społecznej, gdzie podział przebiega między połączonymi i niepołączonymi z siecią.Prawa człowieka – koncepcja, według której każdemu człowiekowi przysługują pewne prawa, których źródłem obowiązywania jest przyrodzona godność ludzka. Prawa te mają charakter:
Ruch wolnej kultury – ruch społeczny promujący wolność dystrybucji i modyfikacji różnego rodzaju utworów, za pomocą Internetu oraz innych mediów.
Prawa cyfrowe (ang. digital rights) – prawa związane z tworzeniem, użytkowaniem, publikacją i dostępem do mediów cyfrowych, a także z dostępem do i użytkowaniem urządzeń cyfrowych (komputery, telefony komórkowe, itp.). Niektóre z praw cyfrowych odnoszą się do uznanych praw człowieka, ale w kontekście nowych technologii (zwłaszcza Internetu). W szczególności termin ten odnosi się do praw związanych z tematami takimi jak prywatność i wolność słowa. Inne prawa cyfrowe dotyczą nowych zagadnień, np. czy dostęp do Internetu jest prawem człowieka (za takie prawo uznała je m.in. Francja).
Aktywizm na rzecz praw cyfrowych przybiera m.in. postać protestów przeciw prawom je ograniczającym, np. Anti-Counterfeiting Trade Agreement (ACTA). Organizacje wspierające prawa cyfrowe to m.in. Electronic Frontier Foundation, Partia Piratów i Fundacja Nowoczesna Polska.
Zobacz też[ | edytuj kod]
Przypisy[ | edytuj kod]
- czy jest potencjal dla partii zielonych w polsce, www.tokfm.pl [dostęp 2017-11-15] (pol.).
- Romuald Bartkowicz - Radio WNET, www.radiownet.pl [dostęp 2017-11-15] .
- BBC NEWS | Special Report | 1998 | Encryption | Digital freedom: the case for civil liberties on the Net, news.bbc.co.uk [dostęp 2017-11-15] .
- Top French Court Declares Internet Access 'Basic Human Right' | Fox News, www.foxnews.com [dostęp 2017-11-15] (ang.).