• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Pralnia - film 2019  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Chao Jyalin (ur. 23 września 1957 w Los Angeles) − amerykańska aktorka. Zagrała Pei-Pei w filmie Zakręcony piątek z 2003 roku.Uchylanie się od podatków (ang. tax evasion) – ogólny termin określający całokształt nielegalnych wysiłków jednostek, przedsiębiorstw i innych podmiotów mających na celu zmniejszenie ich zobowiązań podatkowych.

  Pralnia (ang. The Laundromat) – biograficzny komediodramat z 2019 roku w reżyserii Stevena Soderbergha. Główne role zagrali w nim m.in. Meryl Streep, Gary Oldman, Antonio Banderas, Jeffrey Wright, David Schwimmer oraz Sharon Stone.

  Światowa premiera filmu odbyła się 1 września 2019 na 76. MFF w Wenecji, gdzie obraz brał udział w konkursie głównym. Film ukazał się 18 października 2019 na platformie streamingowej Netflix.

  Opis fabuły[ | edytuj kod]

  Akcja filmu skupia się na losach Ellen Martin (granej przez Meryl Streep), której życie zostaje wywrócone do góry nogami, gdy podczas wymarzonych wakacji ginie jej mąż. Podczas walki o odszkodowanie, Ellen odkrywa serię nie do końca legalnych działań prowadzonych przez kancelarię prawniczą z Panamy, zarządzaną przez Jürgena Mossacka (Gary Oldman) i Ramóna Fonseca Morę (Antonio Banderas). Kobieta szybko orientuje się, że jej problem jest tylko jednym z wielu, które spowodowane są działaniami firmy zarządzanej przez prawników, a ich projekt to tak naprawdę plan uknuty w celu umożliwienia najbogatszym mieszkańcom planety ukrycia swoich majątków i ucieczki przed podatkami.

  Miami – miasto na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego, w południowo-wschodniej Florydzie, w Stanach Zjednoczonych. Siedziba hrabstwa Miami-Dade, najludniejszego hrabstwa Florydy, a zarazem ósmego najbardziej zaludnionego hrabstwa Stanów Zjednoczonych za sprawą populacji liczącej 2 500 625 mieszkańców. Samo miasto zamieszkiwane jest przez 399 457 osób, co czyni je 42. największym amerykańskim miastem; Miami stanowi centralne i najludniejsze miasto obszaru metropolitalnego South Florida. Według danych US Census Bureau, obszar metropolitalny Miami liczy ok. 5,5 milionów mieszkańców, dzięki czemu jest 7. najludniejszym i 5. największym obszarem miejskim Stanów Zjednoczonych.Will Forte, właściwie Orville Willis Forte IV (ur. 17 czerwca 1970) – amerykański aktor komediowy i komik. Występował w programie Saturday Night Live (2002-2010).


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Meryl Streep, właściwie Mary Louise Streep (ur. 22 czerwca 1949 w Summit) – amerykańska aktorka filmowa, telewizyjna i teatralna. Jest powszechnie uważana za jedną z najbardziej utalentowanych i szanowanych aktorek naszych czasów.
  Netflix NASDAQ: NFLX - największa wypożyczalnia filmów DVD na świecie, oferująca za stałą opłatą wypożyczanie filmów poprzez media strumieniowe oraz za pośrednictwem poczty na terenie Stanów Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii i Irlandii.
  David Lawrence Schwimmer (ur. 2 listopada 1966 w Nowym Jorku) – amerykański aktor, producent i reżyser telewizyjny i filmowy pochodzenia żydowskiego.
  Cameo, rola gościnna – krótki udział znanej osobistości w filmie, serialu lub w grze komputerowej. Często osoba taka nie jest uwzględniona w czołówce lub napisach końcowych.
  Robert Hammond Patrick Jr., lepiej znany jako Robert Patrick (ur. 5 listopada 1958 w Marietta) – amerykański aktor i producent filmowy. Stał się etatowym aktorem „zabitym” na ekranie, przez każdego z męskich założycieli sieci restauracji Planet Hollywood: Bruce’a Willisa – Szklana pułapka 2 (1990), Arnolda Schwarzeneggera – Terminator 2: Dzień sądu (1991) i Sylvestra Stallone – Cop Land (1997).
  Festiwal Filmowy w Toronto, TIFF (ang. Toronto International Film Festival) – to cykliczna impreza trwająca dziesięć dni, odbywająca się corocznie we wrześniu, w Toronto.
  Okres zdjęciowy (produkcja) - jest to okres od pierwszego do ostatniego dnia zdjęciowego. W tym czasie nagrywany jest cały materiał filmowy (wyjątkiem są efekty specjalne wykonane za pomocą komputera w czasie postprodukcji) potrzebny do zmontowania gotowego filmu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.685 sek.