• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Prószków  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]
  Przeczytaj także...
  Ternberg – gmina targowa w Austrii, w kraju związkowym Górna Austria, w powiecie Steyr-Land, liczy 3337 mieszkańców (1 stycznia 2015).Narodowy Instytut Dziedzictwa (NID) – narodowa instytucja kultury podległa Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Misją NID jest tworzenie podstaw dla zrównoważonej ochrony dziedzictwa poprzez gromadzenie i upowszechnianie wiedzy o zabytkach, wyznaczanie standardów ich ochrony i konserwacji oraz kształtowanie świadomości społecznej celem zachowania dziedzictwa kulturowego Polski dla przyszłych pokoleń. Instytut wydaje kwartalnik „Ochrona Zabytków”.

  Prószków (dodatkowa nazwa w j. niem. Proskau, dawniej też Prosków) – miasto w województwie opolskim, w powiecie opolskim, siedziba gminy, położone 12 km na południe od Opola, historycznie leży na Górnym Śląsku. Prawa miejskie Prószków uzyskał w 1560, utracił je w 1915 i ponownie odzyskał w 2004.

  Głogówek (dodatkowa nazwa w j. niem. Oberglogau, śl-niem. Kraut Glôge, cz. Horní Hlohov, łac. Glogovia minor) – miasto w Polsce położone na Górnym Śląsku, w województwie opolskim, w powiecie prudnickim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Głogówek. Leży nad rzeką Osobłogą. W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do dawnego województwa opolskiego.Górny Śląsk (łac. Silesia Superior, śl. Gůrny Ślůnsk, czes. Horní Slezsko, śl-niem. Oberschläsing, niem. Oberschlesien) – kraina historyczna położona na terenie Polski i Czech w dorzeczu górnej Odry oraz początkowego biegu Wisły, południowo-wschodnia część Śląska.

  Przez miasto przebiega droga wojewódzka nr 414: Prudnik-Opole, a obok Prószkowa przebiega autostrada A4 (jednak bez możliwości zjazdu; znajduje się tam tylko MOP kat. I, od 2006 roku).

  Według danych z 1 stycznia 2015 miasto liczyło 2721 mieszkańców.

  Spis treści

 • 1 Nazwa
 • 2 Historia
 • 3 Manufaktura fajansu
 • 4 Demografia
 • 5 Zabytki
 • 6 Religia
 • 7 Ciekawostki
 • 8 Współpraca międzynarodowa
 • 9 Zobacz też
 • 10 Przypisy
 • 11 Bibliografia
 • 12 Linki zewnętrzne
 • Nazwa[edytuj kod]

  Polską nazwę miejscowości w formie Prusków oraz niemiecką Proskau w książce "Krótki rys jeografii Szląska dla nauki początkowej" wydanej w Głogówku w 1847 wymienił śląski pisarz Józef Lompa. Nazwy Prusków i Proskau oraz Pruszków podaje także Słownik geograficzny Królestwa Polskiego.

  Pomologia – historyczna dzielnica w niespełna 3-tysięcznego miasta Prószków. Sam termin "pomologia" dotyczy działu nauk rolniczych, a dokładnie dział sadownictwa, zajmujący się morfologią (w tym genealogią) drzew i krzewów owocowych. Miasto Prószków ma bardzo bogatą historię, a początki jego powstania datuje się na połowę XIII wieku.Miejsce obsługi podróżnych (MOP) – teren wydzielony w pasie drogowym poza koroną drogi, wyposażony w miejsca postojowe dla pojazdów oraz w urządzenia służące zaspokajaniu potrzeb podróżnych. MOP-y w Polsce podzielone są na trzy klasy:


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Państwowe Gospodarstwo Rolne (w skrócie PGR) – forma socjalistycznej własności ziemskiej w Polsce w latach 1949–1993; gospodarstwo rolne, którego właścicielem było państwo.
  Akademia Rolnicza w Prószkowie (niem. Landwirtschaftliche Akademie Proskau) - pruska, następnie niemiecka, akademia rolnicza w Prószkowie, utworzona w 1847 z inicjatywy Friedricha von Burghauss, zlikwidowana w 1881.
  Parafia Świętego Jerzego w Prószkowie jest rzymskokatolicką parafią dekanatu Prószkow diecezji opolskiej. Parafia została utworzona około 1376 roku. Kościół został zbudowany w 1687. Mieści się przy placu Zawadzkiego.
  Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.
  Browar w Prószkowie − nieistniejący już browar, działający w przeszłości w niewielkim górnośląskim miasteczku Prószków (wówczas Proskau).
  Miasto (od prasłow. „местьце", „mě́sto"–„miejsce”) – historycznie ukształtowana jednostka osadnicza charakteryzująca się dużą intensywnością zabudowy, małą ilością terenów rolniczych, ludnością pracującą poza rolnictwem (w przemyśle lub w usługach) prowadzącą specyficzny miejski styl życia.
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.024 sek.