• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Pozycje zawodników w rugby union

  Przeczytaj także...
  Rugby union (pot. rugby) – zespołowa gra między dwiema piętnastoosobowymi drużynami, polegająca na podawaniu owalnej piłki ręką lub nogą, przy czym podania ręką do przodu są zabronione; punkty zdobywa się za przyłożenie piłki na polu punktowym przeciwnika (5 punktów), za celny strzał (tzw. drop, drop kick) na bramkę w kształcie litery H, z poprzeczką umieszczoną na wysokości 3 metrów, ponad którą piłka musi być przerzucona (3 punkty). Po przyłożeniu następuje tzw. podwyższenie (skuteczne jest warte 2 punkty); piłkę ustawia się na podstawce (kiedyś usypywano górkę z piasku) na linii prostopadłej do linii końcowej boiska i przebiegającej przez miejsce w którym wykonano przyłożenie, ale w dowolnej odległości od słupów – z tego miejsca kopacz musi trafić w bramkę ponad poprzeczką.Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.
  Podstawowe zawodników w rugby union

  Pozycje zawodników w rugby union – zespół w rugby union składa się z 15 zawodników, podzielonych na dwie formacje: ataku i młyna. Każdemu zawodnikowi przyporządkowany jest stosowny numer odpowiadający jego pozycji na boisku. Za formację młyna odpowiadają zawodnicy z numerami 1–8, a za atak 9–15. W zależności od rozgrywek dopuszczalnych jest do 8 zmian.

  Formacja młyna[]

  Lewy (1) i prawy (3) filar młyna[]

  Razem z młynarzem tworzą pierwszą linię młyna. Filara młyna cechuje duża siła i masa ciała. Zazwyczaj jest wyższy od młynarza. Jego głównym zadaniem jest utrzymanie młyna, bierze także udział w wynoszeniu zawodników przy autach.

  Młynarz (2)[]

  Młynarz przygotowujący się do wrzutu piłki z autu

  Razem z filarami tworzy pierwszą linię młyna. Zazwyczaj jest nieco niższy od nich, ale musi również dysponować dużą siłą i masą ciała. Zwykle wrzuca piłkę z autów. Powinien posiadać zdolność penetracji obrony przeciwnika, dobrze grać w kontakcie.

  Wspieracz Południowej Afryki chwyta piłkę po wrzucie z autu

  Lewy (4) i prawy (5) wspieracz[]

  Wspieracze młyna tworzą jego drugą linię. Zwykle są najwyżsi w drużynie, dlatego są wynoszeni przy autach. Ich siła jest niezbędna przy pchaniu młyna. Często podejmują próbę penetracji.

  Lewy (6) i prawy (7) rwacz[]

  Formacja młyna reprezentacji Australii. Rwacze znajdują się w trzeciej linii tej formacji, wiązacz stoi za całą formacją

  Zwykle najbardziej sprawni zawodnicy w formacji młyna. Razem z wiązaczem tworzą jego trzecią linię. Mają wiele zadań na boisku, uczestniczą w autach, biorą udział w przegrupowaniach, mogą także brać udział w grze otwartej.

  Wiązacz młyna (8)[]

  Bardzo wszechstronny zawodnik. Zwykle wysoki i silny. Ma wiele funkcji na boisku. Może inicjować ataki penetracyjne podnosząc piłkę z końcowej linii młyna. Bierze udział zarówno w autach, jak i grze otwartej.

  Formacja ataku[]

  Łącznik młyna reprezentacji Argentyny wyprowadza piłkę z młyna
  Łącznik ataku przygotowujący się do podwyższenia
  Środkowy ataku podczas podania piłki ręką
  Skrzydłowy podczas biegu w kierunku pola punktowego
  Obrońca chwytający piłkę

  Łącznik młyna (9)[]

  Musi się wykazywać dobrym przeglądem sytuacji na boisku i dysponować dobrym podaniem w obie strony. Wrzuca piłkę do młyna. Rozpoczyna grę po każdym rucku.

  Łącznik ataku (10)[]

  Zazwyczaj najlepszy kopacz. Wykonuje stałe fragmenty gry. Musi dysponować dobrym podaniem w obie strony. Rozrzuca piłki na skrzydła, próbuje także akcji penetracyjnych.

  Środkowi ataku (12 i 13)[]

  Biorą udział zarówno w ataku i obronie. Przy młynie, rucku i aucie indywidualnie kryją swojego przeciwnika. Często podejmują akcje penetracyjne.

  Lewy (11) i prawy (14) skrzydłowy ataku[]

  Jak sama nazwa wskazuje, grają na skrzydłach. Powinna ich cechować zarówno duża zwinność i szybkość, jak i dobra gra nogą. Z obrońca tworzą trzecią linię obrony.

  Obrońca (15)[]

  Pełni funkcję ostatniej linii obrony. Powinien pewnie łapać piłkę z powietrza i dysponować dobrym kopnięciem.

  Przypisy

  1. Rugby union positions guide (ang.). news.bbc.co.uk. [dostęp 2011-02-18].
  2. Na czym polega rugby (pol.). rcc.czest.pl. [dostęp 2012-09-05].  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.025 sek.