• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Pozycja misjonarska

  Przeczytaj także...
  Alfred Charles Kinsey (ur. 23 czerwca 1894, zm. 25 sierpnia 1956) – amerykański biolog. Autor Raportu Kinseya. Profesor entomologii i zoologii. W 1947 założył Institute for Research in Sex, Gender and Reproduction na Indiana University, znany dzisiaj jako Kinsey Institute for Research in Sex, Gender, and Reproduction.To hasło dotyczy pozycji seksualnych. Zawiera listę i opis różnych form współżycia, a także zachowań seksualnych pomiędzy ludźmi.
  Bronisław Kasper Malinowski (ur. 7 kwietnia 1884 w Krakowie, zm. 16 maja 1942 w New Haven) – polski antropolog społeczny i ekonomiczny, podróżnik, a także etnolog, religioznawca i socjolog.
  Édouard-Henri Avril: przedstawienie pozycji misjonarskiej

  Pozycja misjonarska, pozycja klasyczna – pozycja seksualna, w której mężczyzna znajduje się na kobiecie leżącej na plecach i oboje są skierowani twarzami do siebie. Istnieje wiele wersji tej pozycji, które pozwalają na różny stopień głębokości penetracji i stymulacji łechtaczki, a także zmienny udział kobiety w stosunku. Kobieta może opierać nogi na łóżku, unosić je w powietrzu lub objąć nimi partnera, a pod miednicę można podkładać różną liczbę poduszek.

  Stosunek płciowy, stosunek seksualny (łac. coitus, copulatio; kopulacja) – zbliżenie dwóch osobników odmiennej płci w celu prokreacyjnym lub dla osiągnięcia przyjemności, podczas którego prącie w stanie wzwodu wprowadzane jest do pochwy. Stosunek płciowy prowadzi zazwyczaj do zaplemnienia, umożliwiając zapłodnienie. W odniesieniu do ludzi stosowane są również określenia: współżycie płciowe i współżycie seksualne.Édouard-Henri Avril (ur. 21 maja 1849 w Algierze, zm. 28 lipca 1928 w Le Raincy) – malarz francuski i artysta komercyjny. Pod pseudonimem Paul Avril był ilustratorem literatury erotycznej. Ilustracje Avrila zostały wykorzystane w głośniej książce De figuris Veneris niemieckiego naukowca Friedricha Karla Forberga. Książka opisuje znane ówczesnie pozycje seksualne z czasów greckiego i rzymskiego antyku. Po raz pierwszy ukazała się w 1824.

  Pogląd, że nazwa „pozycja misjonarska” pochodzi od chrześcijańskich misjonarzy, którzy nauczali, że ta pozycja jest jedynym właściwym sposobem odbycia stosunku płciowego, jest nieprawdziwy. W rzeczywistości pojęcie to pojawiło się prawdopodobnie w latach 1945–1965 w wyniku zbieżności nieporozumień i błędnych interpretacji dokumentów historycznych. Według The Dinah Project Alfred Kinsey w swojej książce z 1948 Sexual Behavior in the Human Male błędnie zinterpretował wyjaśnienie antropologa Bronisława Malinowskiego opisującego mieszkańców Wysp Trobrianda na południowo-zachodnim Pacyfiku w 1929, którzy pokpiwali z Europejczyków, wykonując karykatury „ogólnie sztywnego zachowania spiętych białych”.

  Wyspy Trobrianda (Wyspy Trobriandzkie, Trobriandy, nazwa miejscowa: Wyspy Kiriwina) – archipelag kilkunastu wysp i wysepek koralowych o powierzchni 440,3 km² położony na Morzu Salomona na wschód od Nowej Gwinei, należą do państwa Papua-Nowa Gwinea. Wyspy są obecnie zagrożonym ekosystemem tropikalnych lasów deszczowych.Misjonarz (łac. missionarius) – osoba wysłana przez Kościół w celu szerzenia wiary chrześcijańskiej według słów Jezusa Chrystusa "Idźcie i nauczajcie wszystkie narody" (Mt 28,19).

  Toskańczycy nazywają tę pozycję „anielską”, a niektóre grupy posługujące się językiem arabskim „zachowaniem wężów”.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • lista pozycji seksualnych
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Go Ask Alice! (3 maja 1996). What Exactly is the Missionary Position? Columbia University. [dostęp 7 stycznia 2008].
  2. Assuming the missionary position… again. W: The Straight Dope [on-line]. Cecil Adams, 2005-06-17.
  3. Robert J. Priest. Missionary Positions: Christian, Modernist, Postmodernist. „Current Anthropology”. 42 (1), s. 29-68, February 2001. DOI: 10.1086/318433. 
  4. Missionaries in Our Bed. The Dinah Project. [dostęp 7 stycznia 2008].
  5. Lister, Larry. Human Sexuality, Ethnoculture, and Social Work. p. 15.
  DOI (ang. digital object identifier – cyfrowy identyfikator dokumentu elektronicznego) – identyfikator dokumentu elektronicznego, który w odróżnieniu od identyfikatorów URL nie zależy od fizycznej lokalizacji dokumentu, lecz jest do niego na stałe przypisany.Łechtaczka (łac. clitoris) – nieparzysty, zewnętrzny narząd płciowy samic ssaków. Znajduje się w pobliżu przedniego połączenia warg sromowych mniejszych (labia minora pudendis). Część widoczna znajduje się powyżej pochwy. Odgrywa podstawową rolę w pobudzeniu seksualnym i orgazmie.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Kość miedniczna (łac. os coxae) – kość wchodząca w skład obręczy kończyny tylnej (dolnej) (łac. cingulum extremitatis posterioris), jest kością parzystą. Kości miedniczne łączą się ze sobą w części przedniej za pomocą spojenia łonowego (łac. symphysis pubica), w części tylnej łączą się z kością krzyżową kręgosłupa. Dwie kości miednicze i kość krzyżowa (łac. os sacrum) tworzą miednicę (łac. pelvis).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.009 sek.