• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Poznańskie osiedla sprzed 1945  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Zespół mieszkaniowy przy ul. Promienistej w Poznaniu - zespół szeregowych, modernistycznych domów mieszkalnych w Poznaniu, zlokalizowany przy ul. Promienistej 22/30 (Grunwald, a ściślej Raszyn).Narodowy socjalizm (niem. Nationalsozialismus), nazizm (skrót od Nationalsozialismus), czasem określany również jako hitleryzm (od nazwiska Adolfa Hitlera) – rasistowska, antykomunistyczna i antysemicka ideologia Niemieckiej Narodowosocjalistycznej Partii Robotników (NSDAP). Niemiecka skrajna odmiana faszyzmu, opierająca się na biologicznym rasizmie, w szczególności na antysemityzmie, czerpiąca z haseł zarówno nacjonalistycznych, jak i socjalnych, trudna do jednoznacznego uplasowania na klasycznej osi prawica-lewica. Ideologia państwowa w czasie sprawowania władzy w totalitarnych Niemczech przez NSDAP w latach 1933-1945.

  Poznańskie osiedla sprzed 1945 - zabudowa o charakterze osiedlowym w Poznaniu i geneza jej form.

  Osiedle robotnicze na Górczynie – jedno z pierwszych osiedli, jakie miasto Poznań zbudowało dla uboższych warstw społecznych po I wojnie światowej, celem złagodzenia wielkiego głodu mieszkaniowego, jaki dotykał rozwijające się wówczas miasto. Osiedle położone jest w kwartale ulic Głogowska – Krzywa – Andrzejewskiego.Osiedla spółki Strzecha w Poznaniu - zespół zabudowań mieszkalnych, zrealizowanych przez Spółkę Ziemską Strzecha na Grunwaldzie w Poznaniu (rejon ulicy Palacza). Spółka Strzecha powstała jesienią 1919 z inicjatywy ks. Kazimierza Malińskiego (1872-1928), proboszcza parafii Matki Boskiej Bolesnej i miała za zadanie zapewnienie tanich mieszkań dla niżej sytuowanej ludności Górczyna i Łazarza.

  Spis treści

 • 1 Historia i architektura
 • 2 Architekci
 • 3 Cegielnie
 • 4 Przypisy
 • 5 Bibliografia


 • Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Hermann Joseph Stübben (ur. 10 lutego 1845 w Hülchrath, zm. 8 grudnia 1936 we Frankfurcie nad Menem) – niemiecki urbanista i architekt.
  Osiedle galeriowców na Komandorii - modernistyczne osiedle bloków galeriowych dla robotników w Poznaniu, zlokalizowane na Komandorii (ul. Małachowskiego).
  Kolonia Karlsbunne na Głównej w Poznaniu – niewielkie osiedle mieszkaniowe dla robotników i urzędników, znajdujące się przy ul. Gnieźnieńskiej róg Urwistej w Poznaniu, we wschodniej części dzielnicy Główna.
  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.
  Budynek Spar- und Bauverein w Poznaniu (ul. Wierzbięcice 20) – jedyny zachowany do dnia dzisiejszego budynek mieszkalny spośród ośmiu zbudowanych przez pierwszą w Poznaniu spółdzielnię mieszkaniową – Spar- und Bauverein (niem. Towarzystwo Oszczędzania i Budowania). Jest pozostałością pierwszego w mieście osiedla spółdzielczego.
  Kolonia przy pl. Lipowym w Poznaniu – kompleks budynków znajdujący się w północnej części Dębca, jednej z dzielnic Poznania. Osiedle powstało po 1910 z przeznaczeniem dla bogatszych pracowników kolei. Autorstwo projektu przypisuje sie Josephowi Stübbenowi, autorowi m.in. koncepcji poznańskich Ringów, zabudowy Sołacza i wielu innych projektów w całej Europie (m.in. Berlin, Dortmund, Luksemburg, czy Wałbrzych).
  Kajka – staw na terenie Poznania, na pograniczu Głównej i Miłostowa. Powierzchnia lustra wody wynosi 4,3 ha, a zlewni 0,7 km². Objętość wody - 152,4 tys m³, maksymalna głębokość - 11,8 m, a średnia 3,5 m. Ukształtowanie dna łagodne, stromo opadające. Zwierciadło wody zagłębione w stosunku do otaczającego terenu o 5-10 m, co ma wpływ na powstawanie zjawiska stratyfikacji termicznej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.042 sek.