• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Poznański Przegląd Nowości Wydawniczych

  Przeczytaj także...
  Janusz Dembski (ur. 22 września 1929 w Gołańczy, zm. 16 stycznia 1997 w Poznaniu) – polski bibliotekarz, historyk i animator kultury. Dyrektor Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu.Literatura piękna – typ piśmiennictwa (także dzieł ustnych), do którego zalicza się wszystkie teksty o dominującej funkcji estetycznej języka, a więc dzieła literackie, w odróżnieniu od tekstów o charakterze informacyjnym, publicystycznym, naukowym etc. (literatura użytkowa). Zakres literatury pięknej jest zależny od kryteriów obowiązujących w danej epoce historycznej. Granice między taką literaturą a innym typem piśmiennictwa (i tekstów ustnych), np. użytkowym, nie są łatwe do wyznaczenia przez badaczy, ze względu na występujące licznie gatunki pograniczne.
  Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu – biblioteka miejska miasta Poznania, zbudowana w latach 1822–1828 zgodnie z pomysłem i z pieniędzy hrabiego Edwarda Raczyńskiego. Projekt opracował nieznany z nazwiska rzymski architekt lub Francuzi: Ch. Percier i P. F. Fontaine.
  Historyczny gmach Biblioteki Raczyńskich

  Poznański Przegląd Nowości Wydawniczych – odbywająca się co kwartał w historycznym gmachu Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu prezentacja nowych publikacji książkowych pod postacią wystawy, połączona z przyznaniem nagrody literackiej. Pierwszy przegląd zorganizowano jesienią 1993 roku z inicjatywy Janusza Dembskiego.

  Transformacja systemowa w Polsce – ogół zmian zapoczątkowanych w Polsce w latach 80. XX wieku, które ukierunkowane są na budowę wolnego rynku, stworzenie społeczeństwa obywatelskiego oraz demokratyzację.Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.

  Według organizatorów wystawa ma na celu promocję literatury pięknej i popularnonaukowej; nowości wydawnicze są podzielone na takie działy, jak historia, nauki społeczne, literatura itp. Nagrody w postaci dyplomów przyznaje jury. Osobne wyróżnienia otrzymują wydawcy za wyjątkowe pod względem estetycznym wydania książek. Przeglądowi towarzyszy wystawa sztuk wizualnych (fotografie, obrazy, grafiki itp.).

  Nagrody literackie - nagrody przyznawane utworom literackim i ich autorom, przez krytyków lub czytelników. Nagrody są nadawane przez jury (zespół ekspertów, krytyków lub inna grupa osób) lub przez otwarty plebiscyt. Nagrody takie zwykle nadawane są co roku i w uroczysty sposób. Przyznawane są spośród wcześniej wyselekcjonowanych (nominowanych) dzieł, lub spośród wszystkich utworów z danej kategorii.

  Według portalu kulturalnego culture.pl jest to jedna z ważniejszych nagród literackich, ustanowionych w Polsce po 1990 roku.

  Przypisy

  1. Opis Poznańskiego Przeglądu Nowości Wydawniczych. Biblioteka Raczyńskich. [dostęp 2011-01-20].
  2. Józef Wiśniewski, Dyrektorzy Biblioteki Raczyńskich, w: Winieta - pismo Biblioteki Raczyńskich, 2(66)/2014, s.6, ISSN 1509-6343
  3. Paweł Dudziak: Polskie nagrody literackie (od 1918 roku) (pol.). culture.pl, 2003-07. [dostęp 2011-01-20].  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.044 sek.