Pozelwa
Malaty (lit. Molėtai) to miasto na Litwie położone ok. 60 km na północ od Wilna, 30 km od Uciany. Liczba mieszkańców w 2005 wynosiła 7 tys. Spośród nich ok. 10% to Polacy.Towarzystwo Jezusowe, SJ (łac. Societas Iesu, SI), jezuici – męski papieski zakon apostolski Kościoła katolickiego, zatwierdzony przez papieża Pawła III 27 września 1540. Towarzystwo Jezusowe zostało założone w głównej mierze do walki z reformacją, by bronić i rozszerzać wiarę oraz naukę Kościoła katolickiego, przede wszystkim przez publiczne nauczanie, ćwiczenia duchowe, edukację i udzielanie sakramentów.
Język litewski (lit. lietuvių kalba) - język z zespołu wschodniobałtyckiego języków bałtyckich, wchodzących w skład języków bałtosłowiańskich, którym posługuje się ok. 5 mln osób. Oprócz Litwy językiem tym posługują się Litwini zamieszkujący na zachodzie Białorusi i północno-wschodniej Polsce (Suwalszczyzna), a także w Rosji, Łotwie oraz emigranci w USA, Kanadzie, Australii, Niemczech. Jest językiem urzędowym Litwy.
Pozelwa (lit. Želva) – miasteczko na Litwie, w okręgu wileńskim, w rejonie wiłkomierskim, położone ok. 22 km na wschód od Wiłkomierza, przy drodze Wiłkomierz-Malaty, nad rzeką Zelwą, dopływem Cesarki. Siedziba gminy Pozelwa.
Znajduje się tu m.in. kościół, poczta, szkoła, synagoga, hipodrom i pomnik upamiętniający miejscowych Żydów. Kilka kilometrów na północ na miasteczka, nad rzeką Cesarką wznosi się grodzisko. Pierwsze wzmianki o Pozelwie pochodzą z 1373 roku, a pierwszy kościół ufundowali tu jezuici w 1753 roku. W okresie miedzywojennym siedziba gminy. Dekretem prezydenta Republiki Litewskiej miejscowość od 2000 roku posiada własny herb.
W 1926 urodził się tutaj Aaron Klug - laureat nagrody Nobla w dziedzinie chemii z roku 1982, co upamiętnia pomnik postawiony tu w roku 2005.