• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Powstanie kwietniowe  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Baczo Kiro, bułg. Бачо Киро, właśc. Kiro Petrow Zanew, bułg. Киро Петров Занев (ur. 7 lipca 1835 roku we wsi Gorni Turczeta (obecnie miasto Biała Czerkwa), zm. 28 maja 1876 w Wielkim Tyrnowie) - bułgarski nauczyciel, literat, historyk, animator kultury, folklorysta i działacz niepodległościowy. Uczestnik powstania kwietniowego.Królestwo Prus (niem. Königreich Preußen) – oficjalny tytuł państwa prusko-brandenburskiego po 1701, wraz z pozostałymi domenami dynastii Hohenzollernów w latach 1701-1918, od 1871 wchodzące w skład Cesarstwa Niemieckiego. Terytorium Królestwa Prus obejmowało dwie trzecie całego obszaru Cesarstwa Niemieckiego.
  Obszary objęte powstaniem kwietniowym i starozagorskim. Ukazane granice Bułgarii stanowiły przedmiot obrad konferencji w Konstantynopolu w 1877 r.

  Powstanie kwietniowe (bułg. Априлско въстание) – największe powstanie narodowe Bułgarów przeciwko rządom Imperium Osmańskieego. Za moment rozpoczęcia powstania przyjmuje się 20 kwietnia/ 2 maja 1876, gdy wybuchły walki w Kopriwszticy (zapis datowownia w starym stylu odnosi się do kalendarza juliańskiego obowiązującego w Bułgarii do 1916 roku).

  Karłowo (bułg. Карлово) – miasto w środkowej Bułgarii, w obwodzie płowdiwskim, centrum administracyjne gminy Karłowo.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.

  Powstanie na ziemiach macedońskich w maju 1876, zdaniem autorów bułgarskich stanowiące część powstania kwietniowego, nosi nazwę powstania razłowieckiego.

  Geneza[ | edytuj kod]

  Od 1396 roku Bułgaria była częścią państwa osmańskiego. Stosowanie uciążliwych represji Turków wobec ludności bułgarskiej, polegających m.in. na przymusowym nawracaniu z prawosławia na islam oraz wcielaniu młodzieży męskiej do oddziałów janczarskich itp., podtrzymywało silną niechęć do władzy sułtańskiej. Od roku 1828 Turcja przeżywała zewnętrzny i wewnętrzny kryzys, nasilający się w połowie lat 70. XIX wieku. Z uwagi na wizję bankructwa państwa, w 1875 r. zwiększono podatki od ludności niemuzułmańskiej, co było jedną z przyczyn powstań na obszarze Hercegowiny oraz w Starej Zagorze. Trudności Turków ze stłumieniem pierwszego utwierdziły Bułgarów w przekonaniu o możliwości zbrojnego wywalczenia przez nich niepodległości. Szczególną rolę w rozbudzeniu ich aspiracji niepodległościowych odegrał Wasyl Lewski.

  Kalendarz juliański – kalendarz słoneczny opracowany na życzenie Juliusza Cezara przez astronoma greckiego Sosygenesa i wprowadzony w życie w roku 709 AUC (45 p.n.e.) jako kalendarz obowiązujący w państwie rzymskim. Obowiązywał w Europie przez wiele stuleci, np. w Hiszpanii, Portugalii, Polsce i Włoszech do 1582, w Rosji od 1700 do 1918 (wcześniej stosowano kalendarz bizantyjski, w którym rok zaczynał się 1 września), a w Grecji aż do 1923. Kalendarz juliański został zastąpiony przez kalendarz gregoriański w roku 1582; do dzisiaj jednak niektóre Kościoły wciąż posługują się tym kalendarzem aby podkreślić swoją odrębność.Stambuł (tur. İstanbul) – największe i najludniejsze miasto Turcji i jej centrum kulturalne, handlowe oraz finansowe. Rozciąga się od północnego wybrzeża morza Marmara po obu stronach Bosforu, cieśniny morskiej między Morzem Śródziemnym a Morzem Czarnym. Położenie zarówno w europejskiej Tracji, jak i azjatyckiej Anatolii sprawia, że Stambuł jest jedną z dwóch (obok rosyjskiego miasta Magnitogorsk) metropolii świata znajdujących się na dwóch kontynentach.

  Przygotowania[ | edytuj kod]

  W listopadzie 1875 roku doszło do zebrania aktywistów Bułgarskiego Centralnego Komitetu Powstańczego w Giurgiu. Podczas spotkania zdecydowano o utworzeniu na terenie Bułgarii pięciu okręgów (komitetów) powstańczych:

 • w Wielkim Tyrnowie (pod przewodnictwem "apostołów" (agitatorów) Stefana Stambołowa, Georgiego Izmirliewa, Christo Karamnikowa, Christo Iwanowa Golemija i innych),
 • w Sliwenie ("apostołowie" Iłarion Dragostinow, Georgi Ikonomow, Georgi Obretenow i Stoił Wojwoda),
 • we Wracy ("apostołowie" Stojan Zaimow i Georgi Apostołow),
 • w Płowdiwie ("apostołowie" Panajot Wołow, Georgi Benkowski, Zachari Stojanow, Todor Kableszkow i inni. Okręg ten, nazywany IV okręgiem powstańczym, odegrał największą rolę w wybuchu i przebiegu powstania),
 • w Sofii ("apostołowie" Nikoła Obretenow i Nikoła Sławkow).
 • W toku przygotowań do powstania zaniechano rozwijania komitetu w Sofii z powodu bardzo trudnej sytuacji jego członków, a także przeniesiono IV okręg z Płowdiwu do Panagjuriszte.

  Pop (z gr. papas (Παππάς)) – dawne określenie kapłana w Cerkwi prawosławnej i Kościołach greckokatolickich, w średniowieczu używane także wobec księży katolickich. Na skutek propagandy bolszewickiej słowo to nabrało w niektórych krajach pejoratywnego znaczenia i obecnie jest uważane za obraźliwe. Wierni prawosławni w krajach słowiańskich używają określenia batiuszka (biał. батюшка) lub otiec (ros. отец) z imieniem. Jego żona to matuszka.Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Wraca (bułg. Враца) – miasto w północno-zachodniej Bułgarii, stolica obwodu Wraca, na północno-zachodnim przedgórzu Bałkanów (pasmo Wraczańska Płanina). Około 71,3 tys. mieszkańców; przemysł drzewny, spożywczy, włókienniczy (głównie jedwabniczy), skórzany, metalowy; w okolicy uprawa morwy i hodowla jedwabników; na południe od miasta (w Elisejnie) wydobycie i hutnictwo rud miedzi, cynku i ołowiu; w pobliżu, we Wraczańskiej Płaninie, słynna grota krasowa stanowiąca uczęszczany obiekt turystyczny.
  Wojna rosyjsko-turecka – konflikt między Rosją a imperium osmańskim w latach 1877-1878. Na frontach działania wojenne toczyły się od 24 kwietnia 1877 do 31 stycznia 1878.
  Kopriwsztica (bułg. Копривщица) – historyczne miasto położone w środkowo-zachodniej Bułgarii, około 111 km na wschód od Sofii, mieszka tu około 2700 ludzi. W mieście zachowała się typowa zabudowa XIX-wiecznej Bułgarii, co czyni Kopriwszticę miastem-skansenem i jedną z największych atrakcji turystycznych regionu.
  Bracigowo (bułg. Брацигово) – miasto w Bułgarii, w obwodzie Pazardżik, siedziba gminy Bracigowo. W 2019 roku liczyło 3 658 mieszkańców.
  Islam (arab. الإسلام ; al-islām) – religia monoteistyczna, druga na świecie pod względem liczby wyznawców po chrześcijaństwie. Świętą księgą islamu jest Koran, a zawarte w niej objawienie ma stanowić ostateczne i niezmienne przesłanie Boga do ludzi.
  Austro-Węgry (t. Monarchia Austro-Węgierska; niem. Österreich-Ungarn, węg. Osztrák-Magyar Monarchia) – państwo związkowe w Europie Środkowej. Austro-Węgry były wielonarodową monarchią konstytucyjną i jednym z największych mocarstw w tamtym czasie. Państwo istniało 51 lat, od 1867 aż do rozpadu w 1918 roku i zakończenia I wojny światowej.
  Wasił Lewski (bułg. Васил Левски, w polskojęzycznych publikacjach także Wasyl Lewski), właściwie Wasił Iwanow Kunczew (bułg. Васил Иванов Кунчев) (18 lipca 1837, Karłowo – 18 lutego 1873, Sofia) – bułgarski rewolucjonista, ideolog, strateg polityczny, przywódca walk o wyzwolenie Bułgarii spod panowania Imperium Osmańskiego. Jest uznawany za bułgarskiego bohatera narodowego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.675 sek.