• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Powozownia

  Przeczytaj także...
  Lando, znany od XVIII w. otwarty powóz czterokołowy, dwu- lub czterokonny, z czterema miejscami dla pasażerów i z podwyższonym siedzeniem z przodu dla powożącego.Kareta – bogato zdobiony czterokołowy pojazd zaprzęgowy w kształcie prostopadłościanu, żartobliwie zwany "arką". Rozpowszechnił się wśród polskich wyższych warstw społecznych w XVII wieku. Początkowo pudło zawieszane było na rzemiennych pasach, podobnie jak w kolebkach. W XVIII wieku do użytku weszły resory. Duże karety nazywano landarami od niemieckiego miasta Landau in der Pfalz słynącego z wyrobu pojazdów konnych.
  Hotel – obiekt wchodzący w skład infrastruktury turystycznej, w którym świadczone są odpłatnie usługi noclegowe (przede wszystkim krótkookresowe).

  Powozownia – budynek, najczęściej murowany, przeznaczony do przechowywania pojazdów zaprzęgowych, często paradnych.

  W dużych posiadłościach ziemskich przy powozowni umieszczone były stajnie i dom koniuszego.

  W powozowni mogły znajdować się:

 • pojazdy gospodarcze
 • bryczki
 • sanie spacerowe
 • pojazdy myśliwskie
 • powozy reprezentacyjne:
 • kalesza
 • lando
 • landolet
 • karety coupe
 • Do współczesności ocalały nieliczne powozownie. Często pełnią rolę hotelu lub restauracji.

  Przypisy

  Sanie – pojazd zaprzęgowy na płozach, służący do poruszania się po śniegu lub lodzie. Sanie są zazwyczaj ciągnięte przez konie lub ciągniki mechaniczne. Małe sanie używane do zabawy lub sportów zimowych to sanki.Stajnia – budynek w którym trzyma się konie lub ogół koni należących do jednego właściciela. W prawidłowym wyposażeniu stajni powinno się znajdować; sprzęt pożarowy, czyli gaśnice, węże, sprzęt do sprzątania. Powinien obowiązywać rygorystyczny zakaz palenia, ze względu na zagrożenie pożarowe. Stajnia składa się przeważnie z kilku pomieszczeń, z których każde ma określoną funkcję. Najważniejsze to stajnia główna, gdzie znajdują się boksy lub stanowiska, w których stoją konie. Drugim takim pomieszczeniem jest siodlarnia, gdzie trzyma się sprzęt jeździecki. Oba te pomieszczenia powinny mieć zapewnioną doskonałą wentylację, a siodlarnia dodatkowo ogrzewanie, aby można było wysuszyć zawilgocony sprzęt. Kolejnym pomieszczeniem może być paszarnia, gdzie przechowuje się i przygotowuje paszę (jedzenie) dla koni. Często w stajniach znajdują się pomieszczenia pomocnicze, w których trzyma się np. narzędzia do sprzątania lub przybory do podkuwania koni.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Bryczka – czterokołowy pojazd zaprzęgowy, lekki, odkryty, resorowany, od XVIII wieku często używana w Polsce, na wsi w celach gospodarczych i komunikacji. W Europie Zachodniej była pojazdem podróżnym.
  Koniuszy (łac. praefectus stabuli), w średniowiecznej Polsce i innych krajach (np. Węgry) urzędnik królewski zajmujący się "stajnią" monarchy.
  Landolet, czterokołowy otwarty pojazd konny, odmiana lando dla dwóch pasażerów. W odróżnieniu od lando ma jedno dwuosobowe siedzenie dla pasażerów skierowane w kierunku jazdy oraz mniejsze składane siedzenie dla drugiej dwójki.Bardzo często z przodu ma dwie gięte kryształowe szyby lub jednolitą również giętą. Ma również tylko jedną składaną budę, w tylnej części.
  Pojazd zaprzęgowy zwany też zaprzęgiem – środek transportu, pojazd poruszający się na kołach (dwóch lub czterech) lub płozach (sanie) przy wykorzystywaniu siły zwierzęcia pociągowego (najczęściej konia), rzadziej człowieka (riksza). Zaprzęgiem, wykorzystującym siłę zwierzęcia kieruje przeważnie siedząc na tzw. koźle powożący (woźnica, dorożkarz).
  Kalesza, fr. calèche – duży, elegancki, reprezentacyjny powóz, zaprzężony w dwa lub cztery konie, czteroosobowy, z siedziskami naprzeciwko siebie. Buda składana, nadwozie łódkowate, zawieszone na pasach.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.083 sek.