• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Powodzie w Queensland - 2010-2011

  Przeczytaj także...
  Powódź w Brisbane – powódź, która w styczniu 1974 roku nawiedziła miasto Brisbane w Australii. Rzeka Brisbane, która płynie przez centrum miasta, przelała się przez wały przeciwpowodziowe.Tsunami (jap. 津波, tsunami, pol. fala portowa (tsu – port, przystań; nami – fala) – fala oceaniczna, wywołana podwodnym trzęsieniem ziemi, wybuchem wulkanu bądź osuwiskiem ziemi (lub cieleniem się lodowców), rzadko w wyniku upadku meteorytu.
  Powódź w Queensland w 2009 - powódź, która miała miejsce w północnym Queensland w Australii w 2009. W lutym 2009, po obfitych opadach deszczów w północnym Queenslandzie wystąpiło z brzegów szereg rzek zalewając - na przykład Herbert River przepływająca przez Ingham osiągnęła poziom ponad 12 metrów. Powódź objęła 62% powierzchni stanu, w jej wyniku zostało uszkodzonych ponad 3000 domów. Ingham zostało całkowicie odcięte od świata, a Townsville i Cairns zostały poważnie uszkodzone.

  Powodzie w Queensland (2010-2011) – seria powodzi w australijskim stanie Queensland która rozpoczęła się październiku 2010. Powodzie zostały spowodowane początkowo cyklonem tropikalnym Tasha, dodatkowo spotęgowane zatoką niżową wynikłą z efektu La Niña. Do 16 stycznia z powodu powodzi zginęło 38 osób, kilkadziesiąt jest uważanych za zaginione. Trzy czwarte stanu zostało ogłoszone terenem klęski żywiołowej.

  Powódź błyskawiczna (gwałtowna) (ang.: flash flood) - rodzaj powodzi związanej z szybkim zalaniem nisko położonych obszarów, rzek i strumieni przez zwiększone opady deszczu spowodowane zazwyczaj przez burzę lub przez kilka burz. Powodzie błyskawiczne mogą nastąpić także wskutek zatoru lodowego na rzece, lub zostać spowodowane uszkodzeniem obiektu hydrotechnicznego (np. przerwaniem tamy). Powódź błyskawiczna ma miejsce, gdy ziemia zostaje nasycona wodą, która zgromadziła się tak szybko, że nie może być wchłonięta. Woda zbiera się i szybko spływa dalej w dół stoku nagle wzbierającą falą.Powódź – przejściowe zjawisko hydrologiczne polegające na wezbraniu wód rzecznych lub morskich w ciekach wodnych, zbiornikach lub na morzu powodujące po przekroczeniu przez wodę stanu brzegowego zatopienie znacznych obszarów lądu - dolin rzecznych, terenów nadbrzeżnych lub depresyjnych, doprowadzające do wymiernych strat społecznych i materialnych. Jest jedną z najbardziej groźnych i niszczycielskich w skutkach klęsk żywiołowych. Walka z nią jest stale aktualnym problemem ogólnoświatowym. Poważny wpływ na występowanie powodzi ma istniejący układ rzek oraz występująca w poszczególnych okresach roku sytuacja hydrologiczno-meteorologiczna.

  Pierwsze powodzie rozpoczęły się w październiku 2010, spowodowane były rekordowymi opadami deszczu, ponad dwa razy większymi niż przeciętne. Na jeden metr kwadratowy wody spadło wówczas 163 litry wody. Z ich powodu ewakuowano tysiące osób, zalane zostały przynajmniej 22 miasta o łącznej populacji 200 tys. osób. Powierzchnia zalanych terenów jest większa niż łączna powierzchnia Niemiec i Francji.

  Zatoka niskiego ciśnienia – jeden z układów barycznych, peryferyjna część układu niżowego, którą na mapie pogody reprezentują izobary w kształcie litery "V".Queensland (QLD) – jeden z sześciu stanów Związku Australijskiego, położony w północno-wschodniej części kraju.

  Do 10 stycznia 2011 w rejonie Darling Downs spadło 160 mm deszczu w czasie 36 godzin, wynikła z tego powódź błyskawiczna zalała miasto Toowoomba. Fala powodziowa została obrazowo porównana do "wewnątrz-lądowego tsunami". W Toowoombie i okolicach zginęło 15 osób i 66 jest zaginionych, oczekuje się, że liczba zmarłych osób jeszcze się powiększy.

  La Niña – sytuacja w tropikalnym Pacyfiku z wiatrami pasatowymi silniejszymi niż średnia. La Niña jest związana ze zjawiskiem El Niño – oba zjawiska są fazami Oscylacji Południowej (ang. Southern Oscillation, El Niño Southern Oscillation lub El Niño/La Niña Southern Oscillation, ENSO). Wiatry pasatowe mają składową wiatru wiejącą ze wschodu i spiętrzają ocean (o około 60 cm) w zachodnim Pacyfiku, transportują także wilgotność. Temperatura oceanu w zachodniej części Pacyfiku jest stosunkowo wysoka co powoduje burze i powstawanie cyklonów tropikalnych.Dolar australijski, oficjalna nazwa Australian Dollar, międzynarodowy skrót AUD – oficjalna waluta Australii, Kiribati, Nauru i Tuvalu. Jeden dolar australijski dzieli się na sto centów australijskich.

  12 stycznia zalana została znaczna część stolicy stanu Brisbane. Wody powodziowe osiągnęły wyższy poziom niż w powodzi w 1974.

  Początkowe straty oszacowano na 1 miliard dolarów australijskich, obecne szacunki wszystkich strat bezpośrednio i pośrednio spowodowanych powodzią sięgają przynajmniej 10 miliardów.

  Zobacz też[]

 • Powódź w Queensland (2009)
 • Przypisy

  Linki zewnętrzne[]

 • Toowoomba, Australia, Flash Floods Wreak Havoc {VIDEOS) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.026 sek.