• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Powidzki Park Krajobrazowy

  Przeczytaj także...
  Nadwarciański Park Krajobrazowy powstał w 1995 na powierzchni 13.428 ha, w obrębie czterech gmin: Pyzdry, Zagórów, Lądek i Rzgów. Jeden z dwóch parków krajobrazowych, obok Powidzkiego Parku Krajobrazowego w Powiecie słupeckim.Gmina Witkowo – gmina miejsko-wiejska w województwie wielkopolskim, w powiecie gnieźnieńskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie konińskim.
  Gmina Ostrowite (hist. gmina Ostrowite Kapitulne) – gmina wiejska w województwie wielkopolskim, w powiecie słupeckim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie konińskim.

  Powidzki Park Krajobrazowy park krajobrazowy utworzony w 1998 na terenach kilku gmin Wielkopolski. Obejmuje powierzchnię 24 600 ha i położony jest na terenie 7 gmin: Kleczew, Orchowo, Ostrowite, Powidz, Słupca, Wilczyn i Witkowo. Jeden z dwóch parków krajobrazowych, obok Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego w Powiecie słupeckim.

  Gmina Słupca (do 1954 gmina Młodojewo) – gmina wiejska w województwie wielkopolskim, w powiecie słupeckim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie konińskim.Powiat słupecki – powiat w Polsce, we wschodniej części województwa wielkopolskiego, z siedzibą w Słupcy; przywrócony w wyniku reformy administracyjnej przeprowadzonej w 1999.
  Jezioro Powidzkie

  Według podziału fizyczno-geograficznego Jerzego Kondrackiego obszar Powidzkiego parku Krajobrazowego wchodzi w skład Pojezierza Wielkopolskiego.

  Podstawowym przedmiotem ochrony w Powidzkim Parku Krajobrazowym jest urozmaicona rzeźba terenu, będąca wynikiem działalności lodowca, liczne jeziora, z najpiękniejszym Jeziorem Powidzkim, bardzo bogata flora z licznymi gatunkami chronionymi, wiele zbiorowisk roślinnych, a także bogata fauna, wśród której znaczna liczba gatunków podlega ochronie.

  Jerzy Aleksander Kondracki (ur. 1 listopada 1908 w Warszawie, zm. 13 kwietnia 1998 koło Villach w Austrii) – polski geograf, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, autor najbardziej znanej regionalizacji fizycznogeograficznej Polski.Anastazewo – wieś letniskowa w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie słupeckim, w gminie Powidz, na terenie Powidzkiego Parku Krajobrazowego, pomiędzy jeziorami Powidzkim a Budzisławskim. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa konińskiego.

  Fauna

  Na terenie parku występują 174 gatunki ptaków i 34 ssaki. Skład gatunkowy płazów (10) i gadów (5) nie odbiega zasadniczo od okolicznych terenów. W jeziorach parku występują 22 gatunki ryb.

  Flora

  Na terenie parku stwierdzono 990 gatunków roślin naczyniowych w 216 zbiorowiskach roślinnych. Wśród roślin 60 gatunków podlega prawnej ochronie.

  Ważniejsze miejscowości

  Gmina Kleczew (do 1870 gmina Budzisław) – gmina miejsko-wiejska w województwie wielkopolskim, w powiecie konińskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie konińskim.Gmina Powidz – gmina wiejska w województwie wielkopolskim, w powiecie słupeckim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie konińskim.

  Anastazewo, Giewartów, Kosewo, Mieczownica, Mrówki, Orchowo, Powidz, Skorzęcin, Świętne
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Park krajobrazowy – forma ochrony przyrody, która obejmuje działania podejmowane na obszarze chronionym. Parki krajobrazowe tworzone są ze względu na wartości przyrodnicze, historyczne i kulturowe oraz walory krajobrazowe terenów, w celu zachowania, popularyzacji tych wartości w warunkach zrównoważonego rozwoju.
  Kosewo – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie słupeckim, w gminie Ostrowite, nad jeziorem Powidzkim.
  Skorzęcin - wieś w Polsce, w województwie wielkopolskim (w latach 1975-1998 należała do dawnego województwa konińskiego), w powiecie gnieźnieńskim, w gminie Witkowo.
  Pojezierze Wielkopolskie (315.5) – makroregion geograficzny w środkowo-zachodniej Polsce, część pojezierzy południowobałtyckich. Jej granice wyznaczają od północy Pradolina Toruńsko-Eberswaldzka zajmowana obecnie przez Wisłę, Noteć i Wartę, na południu Pradolina Warszawsko-Berlińska zajmowana przez Wartę i Obrę.
  Gmina Wilczyn (do 1954 gmina Wilczogóra) - gmina wiejska w województwie wielkopolskim, w powiecie konińskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie konińskim.
  Jezioro Powidzkie – jest jeziorem polodowcowym typu rynnowego woj. wielkopolskim, w powiecie słupeckim, w gminie Powidz, leżące na terenie Pojezierza Gnieźnieńskiego. Jest największym jeziorem województwa wielkopolskiego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.025 sek.