• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Powiatowa Kolej Sochaczewska

  Przeczytaj także...
  Wilcze Tułowskie – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie sochaczewskim, w gminie Brochów.Piaski Królewskie – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie sochaczewskim, w gminie Brochów.
  Zwierzyniec koło Sochaczewa – wąskotorowy przystanek osobowy w Sochaczewie, w dzielnicy Zwierzyniec; w województwie mazowieckim, w Polsce.

  Sochaczewska Kolej Muzealna (funkcjonująca dawniej pod nazwami Sochaczewska Kolej Dojazdowa i Powiatowa Kolej Sochaczewska) - wąskotorowa kolej turystyczna o prześwicie 750 mm.

  Linia[]

  Tory kolei Sochaczewskiej o łącznej długości około 33 km łączyły Sochaczew z Piaskami Królewskimi i Wyszogrodem. Na trasie funkcjonowało 16 stacji i przystanków. Główną stację stanowił Sochaczew Wąsk. (obecnie Sochaczew Muzeum). Stacja Piaski Królewskie stanowiła punkt przeładunkowy dla drewna transportowanego kolejkami leśnymi z Puszczy Kampinoskiej. Stacja Wyszogród położona na końcu odgałęzienia linii z Tułowic została zlokalizowana na lewym brzegu Wisły, po przeciwnej stronie niż miasto.

  Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze (PTTK) – stowarzyszenie powstałe z połączenia w 1950 roku Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego i Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, grupujące turystów i krajoznawców. Towarzystwo stawia sobie za zadanie upowszechnianie na terenie Polski turystyki kwalifikowanej i krajoznawstwa.Lxd2 (oznaczenie fabryczne L45H) – wąskotorowa lokomotywa spalinowa produkowana w latach 1964-1987 przez rumuńskie zakłady FAUR w Bukareszcie, eksploatowana w Polsce na kolejach wąskotorowych.

  Linia przebiegała następująco: Sochaczew Muzeum - Sochaczew Miasto - Sochaczew Chodaków - Zwierzyniec koło Sochaczewa - Plecewice - Wólka Smolana - Brochów - Janówek - Tułowice Sochaczewskie - Wilcze Tułowskie - Kromnów - Gorzewnica - Piaski Królewskie. Na stacji Tułowice Sochaczewskie odgałęziała się mająca około 10 km długości linia Przęsławice - Wyszogród.

  Live steam to model, napędzany za pomocą pary świeżej otrzymywanej z pary wodnej pod ciśnieniem, otrzymuje się przez ogrzewanie wody w kotle. Para wodna służy do obsługi kotłów stacjonarnych lub ruchomych elementów.Wyszogród – miasto w woj. mazowieckim w powiecie płockim, położone na prawym brzegu Wisły, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Wyszogród. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. płockiego.

  Historia[]

  Sochaczewską Kolej Dojazdową rozpoczęto budować w 1921 r., 18 września 1922 r. rozpoczęto przewozy pasażerskie na odcinku Sochaczew - Tułowice, w 1923 r. przedłużono linię do Piasków Królewskich, a w 1924 r. wybudowano odgałęzienie do Wyszogrodu.

  Kolej zaprzestała regularnych przewozów 30 listopada 1984 roku (ostatni pociąg odjechał z Sochaczewa o 15:35), w 1986 r. zorganizowano na stacji Sochaczew muzeum kolei wąskotorowej.

  Kolej wąskotorowa – kolej o prześwicie mniejszym niż określany jako normalny, czyli 1435 mm. Kolej wąskotorowa cechuje się mniejszą zdolnością przewozową od kolei normalnotorowej, jednak można na niej stosować większe pochylenia i łuki o mniejszym promieniu, dzięki czemu jest nawet kilkakrotnie tańsza w budowie. Koleje wąskotorowe, początkowo niemal wyłącznie konne, rozpowszechniły się w przemyśle wydobywczym, hutnictwie, leśnictwie. Od połowy XIX wieku zaznacza się zróżnicowanie funkcji kolei wąskotorowych w zależności od prześwitu, następuje także częściowa unifikacja standardów k.w. Od połowy XIX wieku na k.w. stosuje się powszechnie trakcję parową, od końca XIX wieku wprowadza się na niektóre k. w. trakcję elektryczną, od połowy XX wieku także spalinową. Najstarsza nieprzerwanie funkcjonująca kolej wąskotorowa na świecie istnieje w Polsce – są to Górnośląskie Koleje Wąskotorowe.Wisła (łac. Vistula) – najdłuższa rzeka Polski, o długości 1047 km. Jest także najdłuższą rzeką uchodzącą do Morza Bałtyckiego.

  Stan obecny[]

  W chwili obecnej na Sochaczewskiej Kolei Muzealnej kursują wyłącznie pociągi turystyczne na odcinku Sochaczew-Wilcze Tułowskie. Odgałęzienie linii do Wyszogrodu i dalszy ciąg głównej linii do stacji Piaski Królewskie są nieprzejezdne.

  Pociąg odjeżdża ze stacji Sochaczew Muzeum w godzinach porannych, zatrzymując się na przystankach Sochaczew-Miasto, Sochaczew-Chodaków, Brochów-Kolonia, Tułowice i dojeżdża do stacji Wilcze Tułowskie. Tam pod opieką przewodnika PTTK odbywa się godzinna wycieczka po Kampinoskim Parku Narodowym. Następnie pociąg wraca do Tułowic, gdzie na terenie Osady Puszczańskiej PTTK zorganizowane jest ognisko. Po ognisku następuje powrót do Sochaczewa. Skład zestawiony jest z zabytkowych wagonów i prowadzony jest parowozem Px29, Px48 lub spalinowozem Lxd2 albo wagonami motorowymi MBd1.

  Lokomotywa parowa (również parowóz) – lokomotywa napędzana maszyną parową lub rzadziej turbiną parową. Para pochodzi z kotła opalanego węglem, rzadziej drewnem, ropą czy mazutem, a w parowozach bezogniowych z zasobnika pary.Splot – specyficzne miejsce częściowego połączenia lub zbliżenia dwóch lub więcej torów, w którym możliwe jest jednoczesne poruszanie pojazdu szynowego tylko po jednym z nich. Splot dwóch torów może występować w miejscu o ograniczonej szerokości (np. most, tunel), w którym nieracjonalne byłoby przechodzenie na odcinek jednotorowy, np. z powodu konieczności instalowania dwóch zwrotnic. Z reguły w splocie szyna jednego toru biegnie między tokami szyn drugiego (i na odwrót).

  Ciekawostki[]

 • Ze względu na niewielką szerokość nasypu, 2,5 kilometrowy odcinek torów stanowi splot z normalnotorową bocznicą do Plecewic (obecnie częściowo rozebraną).
 • Parowóz Px29-1704 prowadzący pociągi turystyczne jest jedynym czynnym parowozem tego typu w Polsce.
 • Lokalizacja[]

  ul. Towarowa 7 96-500 Sochaczew

  Kolej leśna – kolej wąskotorowa stosowana w gospodarce leśnej, często z wykorzystaniem uproszczonej techniki typowej dla kolei polowych. W Polsce koleje leśne zastąpiono transportem samochodowym, nieliczne zachowane jako atrakcje historyczne.Puszcza Kampinoska – kompleks leśny leżący w centralnej Polsce, na północny zachód od Warszawy. Zajmuje fragment pradoliny Wisły na Nizinie Mazowieckiej, ograniczony korytem Wisły (od północy i wschodu), korytem Bzury (od zachodu) oraz skarpą tarasu Równiny Łowicko-Błońskiej (od południa).
 • tel./fax (0-46) 862-59-75,
 • tel. (0-46) 864-93-41,
 • tel. kolejowy 878 wew. 341
 • Muzeum znajduje się ok. 200 metrów od stacji PKP Sochaczew główny.

  Zobacz też[]

 • Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie
 • kolej leśna
 • Px29 parowóz
 • Px48 parowóz
 • Warszawska Spółka Akcyjna Budowy Parowozów
 • Bibliografia[]

  1. Lechosław Herz: Puszcza Kampinoska (przewodnik). Pruszków: Rewasz, 2002. ISBN 83-85557-96-2.
  2. Ariel Ciechański, Judyta Kurowska-Ciechańska: Koleje. Warszawa: Carta Blanca, 2007. ISBN 978-83-60887-80-6.
  3. Bogdan Pokropiński: Powiatowa Kolej Sochaczewska. Warszawa: 1990.
  4. Koleje Wąskotorowe w Polsce


  Warszawska Spółka Akcyjna Budowy Parowozów (WSABP), znana też jako "Parowóz" – polska fabryka budująca i remontująca parowozy. Istniała w latach 1920-1935, następnie do wybuchu II wojny światowej jako filia Zakładów Ostrowieckich. Produkcja obejmowała też silniki spalinowe, walce drogowe i lokomotywy spalinowe.Sochaczew Chodaków – wąskotorowy i normalnotorowy przystanek osobowy w Sochaczewie; w dzielnicy Chodaków, w województwie mazowieckim, w Polsce.

  Linki zewnętrzne[]

 • Strona internetowa Sochaczewskiej Kolei Muzealnej • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie jest oddziałem Muzeum Kolejnictwa w Warszawie i uzyskało status muzeum w 1984, ekspozycję otwarto w 1986. Muzeum mieści się w siedzibie dawnej Powiatowej Kolei Sochaczewskiej uruchomionej w 1922. Zbiory zaczęto gromadzić 10 lat wcześniej, a obecnie liczą one ponad 200 jednostek z czego około 145 znajduje się na ekspozycji.
  Kampinoski Park Narodowy – polski park narodowy utworzony w 1959 roku w województwie warszawskim (obecnie województwo mazowieckie).
  Tułowice Sochaczewskie – wąskotorowa stacja kolejowa w Tułowicach, w gminie Brochów, w powiecie sochaczewskim, w województwie mazowieckim, w Polsce. Została otwarta w dniu 18 września 1922 roku razem z linią z Sochaczewa do Tułowic. Linia do Piasków Królewskich została otwarta w 1923 roku.
  Sochaczew – stacja kolejowa w Sochaczewie, w województwie mazowieckim, w Polsce, na międzynarodowej linii kolejowej E20 (Berlin – Kunowice – Poznań – Warszawa – Terespol – Moskwa).
  Sochaczew – miasto i gmina w województwie mazowieckim, w powiecie sochaczewskim, nad rzeką Bzurą i Utratą (Chodaków).
  Px48 - parowóz przeznaczony do pracy na liniach wąskotorowych. Został zbudowany na podstawie dokumentacji technicznej parowozu Wp29 (Px29), odnalezionej w 1943 przez pracownika Fabloku inż. K. Sieleckiego. Dla potrzeb PKP wyprodukowano 101 tych maszyn. Na początku lat 50. XX wieku ZNTK w Nowym Sączu przebudowały 17 tych maszyn do jazdy po torze o szerokości 1000 mm. Zapas 4 t węgla i 6 m³ wody umożliwiał prowadzenie składu o masie 300 t na trasie długości 65 km, bez potrzeby uzupełniania paliwa.
  Sochaczew Muzeum – wąskotorowa stacja kolejowa w Sochaczewie, w województwie mazowieckim, w Polsce. Znajduje się na terenie Muzeum Kolei Wąskotorowej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.03 sek.