Powiat tczewski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mapa powiatu

Powiat tczewski − powiat w Polsce (województwo pomorskie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Tczew.

Gmina Pelplin – to gmina miejsko-wiejska w województwie pomorskim, w powiecie tczewskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie gdańskim.Baldram – wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie kwidzyńskim, w gminie Kwidzyn przy drodze krajowej nr 55.

Według danych z 31 grudnia 2019 roku powiat zamieszkiwało 115 728 osób. Natomiast według danych z 30 czerwca 2020 roku powiat zamieszkiwało 115 641 osób.

Miasta i gminy w powiecie[ | edytuj kod]

W skład powiatu wchodzą:

 • miasta: Tczew, Gniew, Pelplin
 • gminy miejskie: Tczew
 • gminy miejsko-wiejskie: Gniew, Pelplin
 • gminy wiejskie: Morzeszczyn, Subkowy, Tczew
 • Droga wojewódzka nr 224 (DW224) - droga wojewódzka w woj. pomorskim o długości 107 km łącząca Wejherowo z Tczewem. Droga przebiega przez 5 powiatów: wejherowski (gminy: Wejherowo i Szemud), kartuski (gminy: Przodkowo, Kartuzy i Somonino), kościerski (gminy: Nowa Karczma i Liniewo), starogardzki (gmina Skarszewy) i tczewski (gmina Tczew).Sopieszyno (kaszb. Sopiészëno) – wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie wejherowskim, w gminie Wejherowo na północno-wschodnim obrzeżu Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego przy trasie drogi wojewódzkiej nr 224. Wieś jest siedzibą sołectwa Sopieszyno w którego skład wchodzą również osady Sopieszyno-Wybudowanie , Kotłówka i Biała leżąca przy DW224 ok. 4 km od Sopieszyna. Wieś jest ostatnią, należącą do gminy Wejherowo jadąc DW224 od strony Wejherowa.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Gorzyczki – wieś w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie wodzisławskim, w gminie Gorzyce, przy granicy z Czechami. Historia miejscowości ściśle wiąże się z dziejami odległego o około 10 km Wodzisławia i ziemi wodzisławskiej. Gorzyczki są dość dużą wsią i liczą obecnie około 2000 mieszkańców.
  Powiat malborski – powiat w Polsce (województwo pomorskie), utworzony w 1999 w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Malbork. W 2002 z części obszaru powiatu malborskiego utworzono powiat sztumski.
  Droga wojewódzka nr 644 (DW644) - droga wojewódzka w Polsce w województwie pomorskim, w powiecie tczewskim o długości 5 km. Łączy Morzeszczyn z Majewem. Stanowi połączenie między drogami 234 i 623.
  Województwo pomorskie – jednostka podziału administracyjnego Polski, jedno z 16 województw, położone w północnej Polsce. Siedzibą władz województwa jest Gdańsk. Obejmuje obszar o powierzchni 18 310,34 km².
  Droga wojewódzka nr 623 (DW623) – droga wojewódzka w Polsce w województwie pomorskim, w powiatach tczewskim (gminy: Gniew i Morzeszczyn) i starogardzkim (gmina Skórcz). Łączy Rakowiec z Mirotkami. Droga ma długość 18 km.
  Majewo – wieś kociewska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie tczewskim, w gminie Morzeszczyn. Miejscowość leży na ważnej magistralii kolejowej Śląsk-Porty.
  Gmina Tczew – gmina wiejska w województwie pomorskim, w powiecie tczewskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie gdańskim.

  Reklama