• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Powiat siemiatycki  Podstrony: [1] [2] 3 [4]
  Przeczytaj także...
  Królestwo Prus (niem. Königreich Preußen) – oficjalny tytuł państwa prusko-brandenburskiego po 1701, wraz z pozostałymi domenami dynastii Hohenzollernów w latach 1701-1918, od 1871 wchodzące w skład Cesarstwa Niemieckiego. Terytorium Królestwa Prus obejmowało dwie trzecie całego obszaru Cesarstwa Niemieckiego.Grąd – wielogatunkowy i wielowarstwowy las liściasty zazwyczaj z przewagą grabu i dębu i z udziałem różnych innych gatunków. W fitosocjologii zespoły leśne reprezentujące grądy wyodrębniane są w związek zespołów Carpinion betuli. Na mapach potencjalnej roślinności naturalnej Polski, lasy grądowe dominują stanowiąc 41,6% powierzchni kraju. Ze względu na to, że wykształcają się na siedliskach żyznych – zostały w ogromnej większości zniszczone i zajęte przez grunty rolne lub zdegradowane z powodu uprawy drzew iglastych. Grądy stanowią siedlisko przyrodnicze chronione w sieci Natura 2000.
  Turystyka[ | edytuj kod]

  Na obszarze powiatu wytyczono szereg szlaków turystycznych:

 • Szlak Nadbużański (28 km, znaki czerwone szlak turystyczny czerwony: TonkieleWólka ZamkowaDrohiczynZajęcznikiWólka NadbużnaTurna Mała)
 • Szlak Doliny Moszczonej, rozciągający się wzdłuż malowniczej doliny rzeki Moszczonej (24 km: Nurzec-StacjaMoszczona PańskaSyczeGrabarkaOksiutyczeSzerszenieOlendry)
 • Szlak Bunkrów (23 km, znaki niebieskie szlak turystyczny niebieski: Wólka NadbużnaAnusinOlendryMaćkowiczeOsłowoMielnik)
 • Szlak Powstania styczniowego, spacerowy szlak wokół Siemiatycz, nawiązujący nazwą do bitwy powstania styczniowego 6-7 lutego 1863, o długości 24 km (znaki czerwone szlak turystyczny czerwony)
 • Szlak Kupiecki – część wschodnia tego szlaku obejmuje miejscowości Siemiatycze, Słowiczyn, Baciki Bliższe, Sycze, Grabarka, Końskie Góry, Radziwiłłówka, Mielnik, Wajków, Sutno, Niemirów; część zachodnia obejmuje miejscowości Arbasy, Śledzianów, Wierzchuca Nagórna, Chrołowice, Minczewo, Runice, Drohiczyn, Krupice. Obie części szlaku mają po 40 km długości, wyznaczają go znaki żółte szlak turystyczny żółty.
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Powiat siemiatycki – wirtualne zwiedzanie. Przewodnik panoramiczny po najciekawszych miejscach powiatu.
 • Siemiatycze (biał. Сямятычы) – miasto i gmina w województwie podlaskim, w powiecie siemiatyckim, położone na Wysoczyźnie Drohiczyńskiej, nad rzeką Kamionką (prawy dopływ Bugu).Powiat bielski - powiat w Polsce (województwo podlaskie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Bielsk Podlaski.


  Podstrony: [1] [2] 3 [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Nurzec-Stacja (białorus. Нурэц-Станцыя, Nurec-Stancyja) – osada w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie siemiatyckim, w gminie Nurzec-Stacja. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa białostockiego.
  Sycze (biał. Сычы) – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie siemiatyckim, w gminie Nurzec-Stacja.
  Tonkiele – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie siemiatyckim, w gminie Drohiczyn, nad Bugiem. Przez miejscowość przechodzi droga krajowa nr 62 z mostem nad Bugiem.
  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.
  Powiat bialski, powiat w województwie lubelskim utworzony w 1999 roku; największy powiat w województwie (obejmuje 11% jego powierzchni) i trzeci co do wielkości w Polsce (po białostockim i olsztyńskim). Jego siedzibą jest miasto Biała Podlaska.
  Ciechanowiec (1952–54 miasto Ciechanowiec + gmina Kosiorki) – gmina miejsko-wiejska w województwie podlaskim, w powiecie wysokomazowieckim.
  Białorusini (biał. беларусы, biełarusy, ros. белорусы, biełorusy) – naród wschodniosłowiański zamieszkujący głównie tereny dzisiejszej Białorusi oraz inne kraje byłego Związku Radzieckiego, przede wszystkim Rosję, Ukrainę, Kazachstan, Łotwę i Litwę. Znaczne diaspory znajdują się również w USA, Izraelu, Kanadzie, Brazylii i Polsce.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.025 sek.