• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Powiat pucki  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Leśniewo (kaszb. Lesniewò, niem. Lessnau) – duża wieś kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie puckim, w gminie Puck na obszarze Puszczy Darżlubskiej. Miejscowość jest placówką Ochotniczej Straży Pożarnej.Gmina wiejska − gmina, która na swoim terytorium nie zawiera miasta (co nie wyklucza możliwości istnienia siedziby gminy w sąsiadującym mieście - Wśród gmin mających siedzibę w mieście, gdzie równocześnie funkcjonuje gmina miejska są zarówno niewielkie gminy jak Obrzycko (woj. wielkopolskie), które jako miasto liczy 2239 mieszkańców a gmina wiejska 4387 , Stoczek Łukowski (lubelskie) 2701 (miasto) oraz 5126 (gmina wiejska) oraz Kowal (kujawsko-pomorskie) odpowiednio 3495 oraz 4020, jak i gminy zdecydowanie większe, np. Ełk (57471, 10578) , Włocławek (117 264, 6417) oraz Tarnów (114 168, 24113)).
  Mapa powiatu

  Powiat pucki (kaszb. Pùcczi kréz) – powiat w Polsce (województwo pomorskie) utworzony w 1999 w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Puck. Jest to najdalej wysunięty na północ powiat Polski – w jego granicach znajduje się przylądek Rozewie (54°50′N).

  Gmina Puck – gmina wiejska w województwie pomorskim, w powiecie puckim. Gmina w całości znajduje się w aglomeracji gdańskiej. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie gdańskim.Gmina miejsko-wiejska – gmina, w skład której wchodzi miasto oraz wsie. Siedzibą gminy miejsko-wiejskiej jest zazwyczaj miasto, jedynym wyjątkiem jest obecnie gmina Nowe Skalmierzyce, której siedziba mieści się we wsi Skalmierzyce.

  Według danych z 31 grudnia 2019 roku powiat zamieszkiwało 86 684 osób.

  Miasta i gminy w powiecie[ | edytuj kod]

  W skład powiatu wchodzą:

  Karlikowo (kaszb. Kôrlëkòwò, niem. Karlekau) – wieś kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie puckim, w gminie Krokowa.Mechowo (kaszb. Mechòwa, niem. Mechau, dawniej Mechowo, Miechaw) – wieś kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie puckim, w gminie Puck, na skraju Puszczy Darżlubskiej.
 • gminy miejskie: Hel, Puck
 • gminy miejsko-wiejskie: Jastarnia, Władysławowo
 • gminy wiejskie: Kosakowo, Krokowa, Puck
 • miasta: Hel, Jastarnia, Puck, Władysławowo
 • Historia[ | edytuj kod]

  Samodzielny powiat pucki istniał zarówno w okresie I i II Rzeczypospolitej, jak i podczas zaboru pruskiego (Landkreis Putzig). Powiat pucki w Polsce powojennej został powołany dnia 1 października 1954 w województwie gdańskim, jako jeden z pierwszych powiatów utworzonych tuż po wprowadzeniu gromad w miejsce dotychczasowych gmin (29 września 1954) jako podstawowych jednostek administracyjnych PRL. Na powiat pucki złożyły się 1 miasto i 18 gromad, które wyłączono z powiatu wejherowskiego (w praktyce gromady te należały do powiatu wejherowskiego zaledwie dwa dni):

  Mieroszyno (kaszb. Mierëszëno, niem. Miruschin) – wieś kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie puckim, w gminie Puck. Wieś jest siedzibą sołectwa Mieroszyno, w którego skład wchodzą również miejscowości Łyśniewo, Czarny Młyn i Kaczyniec. W sezonie letnim wieś stanowi turystyczne zaplecze noclegowe dla Jastrzębiej Góry. Od 2011 sołtysem jest Dawid Radtke.Gmina Wierzchucino – dawna gmina wiejska istniejąca w latach 1945-1954 i 1973-1976 w woj. gdańskim (dzisiejsze woj. pomorskie). Siedzibą władz gminy było Wierzchucino.
 • miasto Puck
 • gromady Dębogórze, Hel, Jastarnia, Karlikowo, Karwia, Krokowa, Leśniewo, Mieroszyno, Mosty, Połchowo, Połczyno, Starzyno, Strzelno, Swarzewo, Wierzchucino, Władysławowo, Żarnowiec i Żelistrzewo
 • 13 listopada 1954 trzy gromady – Hel, Jastarnię i Władysławowo – przekształcono w osiedla. Hel i Władysławowo pozostały osiedlami do 30 czerwca 1963, kiedy to nadano im prawa miejskie, tego samego dnia prawa osiedla otrzymała Jastrzębia Góra.

  Władysławowo – gmina (od 1 stycznia 2015 miejsko-wiejska, w latach 1973-2014 gmina miejska) w województwie pomorskim, w powiecie puckim.Radio Kaszëbë – prywatna, regionalna rozgłośnia radiowa, mająca swoją siedzibę w Rumi (12 grudnia 2009 przeniesiona z Władysławowa). Stacja należy do Media Kaszëbë sp. z o.o. Koncesjonariuszem i założycielem jest Stowarzyszenie Ziemia Pucka. Nadawanie programu rozpoczęła 18 grudnia 2004. Rozgłośnię prowadzą głównie młodzi ludzie z Kaszub.

  1 stycznia 1973 zniesiono gromady i osiedla, a w ich miejsce reaktywowano gminy. Tego samego dnia zniesione osiedle Jastarnia otrzymało prawa miejskie, a zlikwidowane osiedle Jastrzębia Góra włączono w obręb miasta Władysławowo. Powiat pucki podzielono na 4 miasta i 5 gmin:

 • miasta Hel, Jastarnia, Puck i Władysławowo
 • gminy Kosakowo, Krokowa, Puck, Wierzchucino i Żelistrzewo
 • Po reformie administracyjnej obowiązującej od 1 czerwca 1975 terytorium zniesionego powiatu puckiego zostało włączone do nowego (mniejszego) województwa gdańskiego. 15 stycznia 1976 zniesiono gminy Wierzchucino i Żelistrzewo.

  Karwia (dodatkowa nazwa w j. kaszub. Karwiô, niem. Karwen) – wieś w Polsce, w województwie pomorskim, w powiecie puckim, w gminie Władysławowo, nad Morzem Bałtyckim. Wierzchucino (kaszb. Wiérzchùcëno lub też Wierzchùcëno, niem. Wierschutzin) – duża wieś kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie puckim, w gminie Krokowa nad Bychowską Strugą na północno-zachodnim krańcu jeziora Żarnowieckiego przy drodze wojewódzkiej nr 213 w odległości 3 km od Morza Bałtyckiego.

  Wraz z reformą administracyjną z 1999 przywrócono w województwie pomorskim powiat pucki o kształcie przybliżonym do granic z 1975.

  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Warto wiedzieć że... beta

  Żarnowiec (kaszb. Żarnówc lub też Żarnowc, niem. Zarnowitz) – wieś kaszubska w Polsce, w województwie pomorskim, w powiecie puckim, w gminie Krokowa, na Wysoczyźnie Żarnowieckiej, w pobliżu Jeziora Żarnowieckiego, w otulinie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego i przy drodze wojewódzkiej nr 213. Wieś jest siedzibą sołectwa Żarnowiec w którego skład wchodzi również miejscowość Porąb.
  Połchowo (kaszb. Pôłchòwò, niem. Polchau) – duża wieś kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie puckim, w gminie Puck na Kępie Puckiej i na wschodnim krańcu Puszczy Darżlubskiej. Wieś jest siedzibą sołectwa, w którego skład do 31 grudnia 2009 wchodziły również Moście Błota (od 1 stycznia 2010 są one częścią Redy).
  Powiat Putzig (niem. Landkreis Putzig, Kreis Putzig; pol. powiat pucki) – dawny powiat na terenie Prus istniejący od 1887 do 1920. Należał do rejencji gdańskiej, w prowincji Prusy Zachodnie. Siedzibą powiatu było miasto Puck (niem. Putzig). Teren powiatu leży obecnie w województwie pomorskim.
  Jastarnia (kaszb. Jastarniô) – miasto i gmina w województwie pomorskim, w powiecie puckim, na Mierzei Helskiej. Kurort nadmorski z sześcioma letnimi kąpieliskami morskimi, portem morskim i przystanią morską.
  Województwo pomorskie – jednostka podziału administracyjnego Polski, jedno z 16 województw, położone w północnej Polsce. Siedzibą władz województwa jest Gdańsk. Obejmuje obszar o powierzchni 18 310,34 km².
  Powiat Trier-Saarburg (niem. Landkreis Trier-Saarburg) – powiat w niemieckim kraju związkowym Nadrenia-Palatynat. Stolicą powiatu jest miasto Trewir.
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.038 sek.