• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Powiat oleski

  Przeczytaj także...
  Górny Śląsk (łac. Silesia Superior, śl. Gůrny Ślůnsk, czes. Horní Slezsko, śl-niem. Oberschläsing, niem. Oberschlesien) – kraina historyczna położona na terenie Polski i Czech w dorzeczu górnej Odry oraz początkowego biegu Wisły, południowo-wschodnia część Śląska.Dobrodzień (dodatkowa nazwa w j. niem. Guttentag, śl. Dobrodziyń) – miasto na Górnym Śląsku, w woj. opolskim, w powiecie oleskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Dobrodzień. Miasto znajduje się między Opolem a Lublińcem. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. częstochowskiego. Przed rokiem 1975 Dobrodzień należał do powiatu lublinieckiego. Miejscowość położona na historycznej ziemi lublinieckiej.
  Powiat wieluński – powiat w Polsce (województwo łódzkie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Wieluń.

  Powiat oleski - powiat w Polsce (w północno-wschodniej części województwa opolskiego), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Olesno.

  W skład powiatu wchodzą:

 • gminy miejsko-wiejskie: Dobrodzień, Gorzów Śląski, Olesno, Praszka
 • gminy wiejskie: Radłów, Rudniki, Zębowice
 • miasta: Dobrodzień, Gorzów Śląski, Olesno, Praszka
 • Polska reforma administracyjna (1999) nie objęła granicami powiatu oleskiego dotychczas związanej z nim gminy Lasowice Wielkie.

  Województwo śląskie – jednostka samorządu terytorialnego i jednostka podziału administracyjnego Polski o powierzchni 12 333,09 km², położona na obszarze Niziny Śląskiej, Wyżyny Śląsko-Krakowskiej, Kotliny Oświęcimskiej, Pogórza Zachodniobeskidzkiego, Beskidów Zachodnich. Obejmuje wschodnią część historycznych ziem Górnego Śląska i część zachodniej Małopolski, w tym Zagłębie Dąbrowskie, Zagłębie Krakowskie, Żywiecczyznę i Częstochowę. Zamieszkuje je 4,62 mln osób. Jest województwem o najwyższym stopniu urbanizacji i gęstości zaludnienia. Siedzibą władz województwa są Katowice.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  Historia[]

  Historycznie większość powiatu stanowi część Górnego Śląska, a pozostała część ziemi wieluńskiej (gmina Praszka i Rudniki).

  Topograficzny opis Górnego Śląska z 1865 roku odnotowuje dane ludnościowe:"(...)zusammen 45,279 Civileinwohner, worunter 21,947 mannlich und 23,332 weidlich (...) Der Religion nach find 38,504 oder 85 Prozent Katoliken, 5938 oder 13 Procent Evangelische und 817 oder 2 Procent Juden (...)" czyli w tłumaczeniu "razem w powiecie mieszka 45,279 obywateli, 21,947 mężczyzn oraz 23,332 kobiet (...) Pod względem religijnym 38,504 lub 85% katolików, 5938 lub 13% ewangelików oraz 817 lub 2% Żydów". W XIX wieku w powiecie głównie na prowincji mieszkała liczna ludność polskojęzyczna - "Die Landbevolkerung ist polnischen Stammes und auf dem flachen Lande herrscht diese Nationalitat mit Ausnahme".

  Gmina Radłów (niem. Gemeinde Radlau; od 1946 do 1952 gmina Sternalice) - gmina wiejska w województwie opolskim, w powiecie oleskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie częstochowskim. W 2007 roku w gminie wprowadzono język niemiecki jako język pomocniczy oraz dodatkowe nazwy w języku mniejszości dla niektórych miejscowości.Powiat lubliniecki – powiat w Polsce (województwo śląskie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Lubliniec.

  Demografia[]

  Liczba ludności (dane z 30 czerwca 2006):

 • Piramida wieku mieszkańców powiatu oleskiego w 2014 roku.

 • Piramida wieku powiat oleski.png

  Sąsiednie powiaty[]

 • powiat strzelecki
 • powiat opolski
 • powiat kluczborski
 • powiat wieruszowski (łódzkie)
 • powiat wieluński (łódzkie)
 • powiat kłobucki (śląskie)
 • powiat lubliniecki (śląskie)
 • Przypisy

  1. "Praszka jest jedną z najstarszych osad w dawnej ziemi wieluńskiej" w: UMiG Praszka. Rys historyczny
  2. "Tereny gminy [Rudniki] historycznie wchodziły w skład ziemi wieluńskiej" [w:] Gmina Rudniki
  3. Felix Triest 1865 ↓, s. 203.
  4. http://www.polskawliczbach.pl/powiat_oleski, w oparciu o dane GUS.

  Bibliografia[]

  1. Felix Triest: Topographisches handbuch von Oberschliesen. Breslau: Verlag von Wilh. Gottl. Korn, 1865.

  Linki zewnętrzne[]

 • powiat oleski
 • Reforma administracyjna Polski – reforma zmieniająca podział administracyjny Polski, która wprowadziła 3-stopniową strukturę podziału terytorialnego z dniem 1 stycznia 1999 roku. Utworzono 16 rządowo-samorządowych województw i 315 samorządowych powiatów. Reforma miała na celu budowę samorządności i usprawnienie działań władz w terenie. Zmniejszono liczbę województw z 49 do 16. Większość miast, które straciły prawa miast wojewódzkich, weszły do grupy powiatów grodzkich, czyli miast na prawach powiatu.Ziemia wieluńska (dawniej ziemia rudzka, łac. Velumensis Terra) – ziemia Królestwa Polskiego ze stolicą w Wieluniu, suwerenna część województwa sieradzkiego; od końca XVIII wieku część Kaliskiego.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Gmina Dobrodzień (niem. Gemeinde Guttentag) – gmina miejsko-wiejska w województwie opolskim, w powiecie oleskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie częstochowskim. Przed rokiem 1975 gmina należała do powiatu lublinieckiego. W 2009 roku w gminie wprowadzono język niemiecki jako język pomocniczy.
  Gmina Gorzów Śląski – gmina miejsko-wiejska w województwie opolskim, w powiecie oleskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie częstochowskim.
  Praszka (niem. Praschkau) – miasto w Polsce, położone w województwie opolskim, w powiecie oleskim, w gminie Praszka, której jest siedzibą, nad rzeką Prosną. Historycznie Praszka należała do ziemi wieluńskiej. W latach 1975–1998 miasto należało administracyjnie do województwa częstochowskiego. Do 1939 r. było to miasto graniczne (granica polsko-niemiecka) w województwie łódzkim.
  Powiat wieruszowski – powiat w Polsce (w południowo-zachodniej części województwa łódzkiego), reaktywowany w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Wieruszów.
  Olesno (śl. Òleszno, niem. Rosenberg) – miasto w woj. opolskim, siedziba gminy Olesno i powiatu oleskiego. Historycznie leży na Górnym Śląsku. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. częstochowskiego. Położone jest nad rzeką Stobrawą. Stacja kolejowa Olesno Śląskie.
  Gmina Lasowice Wielkie (niem. Gemeinde Groß Lassowitz) – gmina wiejska w województwie opolskim, w powiecie kluczborskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie opolskim. W 2006 roku w gminie wprowadzono język niemiecki jako język pomocniczy.
  Gmina Praszka (do 1870 gmina Strojec) – gmina miejsko-wiejska w województwie opolskim, w powiecie oleskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie częstochowskim.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.035 sek.