Powiat nowomiejski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Gminy powiatu nowomiejskiego

Powiat nowomiejski – powiat w Polsce (województwo warmińsko-mazurskie), istniał w latach 19481975 jako następca powiatu lubawskiego, a ponownie utworzony w roku 1999 w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Nowe Miasto Lubawskie.

Droga wojewódzka nr 538 - droga wojewódzka łącząca Radzyń Chełmiński z Rozdrożem. W Nowym Mieście Lubawskim łączy się z DK15, która zapewnia dojazd w stronę Torunia i Ostródy.Bratian – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie nowomiejskim, w gminie Nowe Miasto Lubawskie, przy ujściu rzeki Wel do Drwęcy.

Według danych z 31 grudnia 2019 roku powiat zamieszkiwały 43 822 osoby. Natomiast według danych z 30 czerwca 2020 roku powiat zamieszkiwało 43 769 osób.

Charakterystyka[ | edytuj kod]

Powiat nowomiejski leży w południowo-zachodniej części województwa warmińsko-mazurskiego i składa się z:

Województwo olsztyńskie – jedno z 49 województw istniejących w latach 1975-1998 ze stolicą w Olsztynie. Największe województwo w Polsce.Herb województwa warmińsko-mazurskiego – tarcza trójdzielna o polach barwy czerwonej, dwudzielna w pas i dwudzielna w słup w dolnej części. W polu pierwszym umieszczony jest Orzeł Biały w koronie, ze złotym dziobem, takąż przepaską na skrzydłach i takimiż szponami. W polu drugim Baranek Boży srebrny (biały) ze złotym nimbem, z czerwonym krzyżem wewnątrz, krwawiący do kielicha złotego, podtrzymujący nogą przednią chorągiew srebrną (białą) z czerwonym krzyżem osadzoną na drzewcu złotym zwieńczonym takimż krzyżem. W polu trzecim czarny orzeł ze złotym dziobem, takąż przepaską na skrzydłach i takimiż szponami, ze złotą koroną na szyi, przepasany na piersi takąż literą S.
 • gminy miejskiej: Nowe Miasto Lubawskie
 • gmin wiejskich: Biskupiec, Grodziczno, Kurzętnik, Nowe Miasto Lubawskie
 • miasta: Nowe Miasto Lubawskie.
 • Graniczy z powiatem iławskim, działdowskim, brodnickim i grudziądzkim. Powiat zamieszkuje ponad 44 tys. mieszkańców w 101 miejscowościach.

  Powiat leży na styku historycznych ziem: sasińskiej, pomezańskiej, chełmińskiej, lubawskiej i michałowskiej. Ze względu na bogatą przeszłość historyczną na jego obszarze znajduje się wiele obiektów zabytkowych: sakralne, m.in. Bazylika św. Tomasza Apostoła w Nowym Mieście Lubawskim z XIII-XV wieku oraz zespoły dworskie, m.in. w Kurzętniku, Bratianie, Bielicach, Czachówkach i Łąkorku. Z architektury zachowały się ruiny gotyckiego zamku kapituły chełmińskiej w Kurzętniku z XIV wieku, pozostałości kościoła i klasztoru reformatów w Łąkach Bratiańskich oraz pozostałości bram i murów obronnych w Nowym Mieście Lubawskim. Przez teren powiatu przebiega Szlak Turystyczny Pętli Grunwaldzkiej łączący najważniejsze punkty na trasie związane z jedną z największych bitew, która odbyła się 15 lipca 1410 r.

  Powiat brodnicki - powiat w Polsce (województwo kujawsko-pomorskie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Brodnica.II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.

  Gospodarka powiatu nowomiejskiego reprezentowana jest przez rolnictwo oraz przemysł. Dominującą gałęzią przemysłu jest przemysł drzewny, głównie meblarski i wyrobów stolarskich, w tym galanterii drzewnej, stolarki budowlanej oraz tartaczny. Największe firmy tej branży to Szynaka Meble, ORiSTO, Jawor-Parkiet oraz DOORSY. Kolejną wyróżniającą się gałęzią przemysłu jest przemysł metalowy oraz związany z przetwarzaniem materiałów z tworzyw sztucznych reprezentowany przez firmę Expom, Lüttgens Polska.

  Gmina Nowe Miasto Lubawskie (dawn. gmina Nowemiasto / Nowe Miasto) – gmina wiejska w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie nowomiejskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie toruńskim.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  Teren powiatu charakteryzuje się dużym zróżnicowaniem rzeźby terenu: dominują tu pagórki, jeziora, rzeki i lasy. W granicach administracyjnych znajdują się częściowo dwa parki krajobrazowe: Brodnicki, Welski, a także obszary chronionego krajobrazu i liczne rezerwaty przyrody. Przez powiat przepływa rzeka Drwęca, najdłuższy i największy prawy dopływ Wisły w północnej Polsce. Czyste środowisko i dziewicza przyroda były zachętą do tworzenia licznych gospodarstw agroturystycznych. Turyści mogą korzystać z wędkowania, żeglowania, kajakarstwa, jazdy konnej, wędrówek pieszych, jazdy rowerowej oraz skosztować lokalnych przysmaków regionalnych. W sezonie działają ośrodki wypoczynkowe w Rynku nad jeziorem Kiełpińskim, nad jeziorem Wielkie Partęczyny i w Ostaszewie nad jeziorem Hartowieckim. Latem organizowane są plenerowe imprezy kulturalne. Do najważniejszych z nich należą: Dni Nowego Miasta Lubawskiego, Dni Kurzętnika, Święto Gęsi w Biskupcu, Powiatowe Święto Plonów, Jarmark Wielkanocny, Jarmark Bożonarodzeniowy oraz liczne koncerty, festyny i pikniki organizowane przez gminy. Unikatowe walory przyrodnicze sprawiają, że wypoczynek oferowany w powiecie nowomiejskim może zamienić się w prawdziwą przygodę, a to za sprawą największego w północnej Polsce ośrodka sportów zimowych Kurza Góra w Kurzętniku. Obiekt to raj dla zwolenników sportów zimowych, wyposażony jest w dwie trasy zjazdowe dla narciarzy i snowboardzistów, lodowisko oraz zimowy park rozrywki dla dzieci.

  Droga krajowa nr 15 – droga krajowa o długości 374 km przebiegająca przez województwa: dolnośląskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie i warmińsko-mazurskie. Na odcinku Trzebnica – Gniezno może być alternatywą dla drogi krajowej nr 5 z ominięciem Poznania. Dalej wiedzie przez tereny rolnicze na Kujawach na Mazury. W węźle "Września" bezkolizyjnie przecina autostradę A2.Powiat lubawski – powiat istniejący w latach 1818-1948 na terenie obecnego województwa warmińsko-mazurskiego, poprzednik obecnego powiatu nowomiejskiego. Mimo że nazwa powiatu wywodzi się od miasta Lubawy, ośrodkiem administracyjnym było ważniejsze pod względem społeczno-gospodarczym Nowe Miasto Lubawskie (dawniej Nowe Miasto nad Drwęcą).

  Władze[ | edytuj kod]

  Rada Powiatu w Nowym Mieście Lubawskim - VI kadencja (2018-2023):

  1. Marcin Buliński
  2. Jan Czapliński
  3. Jerzy Czapliński
  4. Mirosław Galiński - Wiceprzewodniczący Rady
  5. Barbara Grzywacz
  6. Romuald Koszewski - Wiceprzewodniczący Rady
  7. Wojciech Kozłowski
  8. Andrzej Lewandowski
  9. Teresa Łątkowska
  10. Mieczysław Łydziński
  11. Andrzej Ochlak
  12. Marek Piątkowski
  13. Jan Rochewicz
  14. Marek Romanowski
  15. Jacek Rydel
  16. Kazimierz Wiśniewski - Przewodniczący Rady
  17. Daniel Zdanowski

  Komisje przy Radzie Powiatu w Nowym Mieście Lubawskim - VI kadencja:

  Linia kolejowa nr 353 – linia kolejowa o długości 392,456 km, łącząca Poznań z Żeleznodorożnym w obwodzie kaliningradzkim.Łąki Bratiańskie (dawniej Łąki, niem. Lubenicz, Königlish Lonk) – wieś w Polsce, położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie nowomiejskim, w gminie Nowe Miasto Lubawskie, znana głównie z istniejącego tu od XVII do XIX wieku klasztoru franciszkanów reformatów i sanktuarium maryjnego. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa toruńskiego.

  Komisja Rewizyjna:

  1. Jan Czapliński – Przewodniczący
  2. Daniel Zdanowski – Zastępca Przewodniczącego
  3. Andrzej Lewandowski – Sekretarz

  Komisja Skarg, Wniosków i Petycji:

  1. Marek Romanowski – Przewodniczący
  2. Marek Piątkowski – Zastępca Przewodniczącego
  3. Mieczysław Łydziński – Sekretarz

  Komisja Budżetowa:

  1. Jerzy Czapliński – Wiceprzewodniczący
  2. Mirosław Galiński
  3. Barbara Grzywacz
  4. Wojciech Kozłowski – Przewodniczący
  5. Teresa Łątkowska
  6. Jan Rochewicz

  Komisja Oświaty, Kultury, Polityki Społecznej i Ochrony Zdrowia:

  Gmina Grodziczno – gmina wiejska w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie nowomiejskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie toruńskim.Droga wojewódzka nr 541 – droga wojewódzka w województwach warmińsko-mazurskim, mazowieckim i kujawsko-pomorskim o długości 124 kilometrów łącząca Lubawę z Dobrzyniem nad Wisłą. Droga przebiega przez powiaty: iławski (gmina Lubawa), nowomiejski (gmina Grodziczno), działdowski (gmina Lidzbark), żuromiński (gminy Lubowidz, Żuromin, Bieżuń i Lutocin), sierpecki (gminy Rościszewo, Sierpc i Mochowo) i lipnowski (gminy Tłuchowo i Dobrzyń nad Wisłą).
  1. Barbara Grzywacz – Wiceprzewodnicząca
  2. Romuald Koszewski
  3. Teresa Łątkowska
  4. Marek Piątkowski – Przewodniczący
  5. Jacek Rydel
  6. Daniel Zdanowski

  Komisja Bezpieczeństwa Publicznego:

  1. Marcin Buliński – Przewodniczący
  2. Mirosław Galiński
  3. Wojciech Kozłowski
  4. Mieczysław Łydziński – Wiceprzewodniczący

  Komisja Rolnictwa, Ochrony Środowiska i Przyrody:

  1. Jan Czapliński
  2. Jerzy Czapliński
  3. Andrzej Lewandowski
  4. Jan Rochewicz – Przewodniczący
  5. Marek Romanowski – Wiceprzewodniczący

  Zarząd Powiatu w Nowym Mieście Lubawskim - VI kadencja:

  Prusy Zachodnie (niem. Westpreußen) – prowincja państwa pruskiego, a potem zjednoczonych w XIX w. Niemiec (do 1945). Powstała na początku 1773, po I rozbiorze Polski i włączeniu Pomorza Gdańskiego do Prus. Obejmowała w przybliżeniu tereny dawnych Prus Królewskich (bez Warmii, ale z dodatkiem Kwidzyna oraz okręgu nadnoteckiego (Bydgoszcz)). Stolicą prowincji został Kwidzyn, a od 1793 Gdańsk. W 1905 powierzchnia prowincji wynosiła 25 534,9 km² i zamieszkiwało ją 1 641 936 mieszkańców.Reforma administracyjna Polski – reforma zmieniająca podział administracyjny Polski, która wprowadziła 3-stopniową strukturę podziału terytorialnego z dniem 1 stycznia 1999 roku. Utworzono 16 rządowo-samorządowych województw i 315 samorządowych powiatów. Reforma miała na celu budowę samorządności i usprawnienie działań władz w terenie. Zmniejszono liczbę województw z 49 do 16. Większość miast, które straciły prawa miast wojewódzkich, weszły do grupy powiatów grodzkich, czyli miast na prawach powiatu.
  1. Marcin Buliński
  2. Jerzy Czapliński
  3. Barbara Grzywacz
  4. Andrzej Ochlak - Przewodniczący Zarządu Powiatu
  5. Teresa Łątkowska

  Starosta Nowomiejski - Andrzej Ochlak, Wicestarosta - Jerzy Czapliński, Sekretarz - Ewa Kalisz-Górzkowska, Skarbnik - Sebastian Kiński

  Starostowie po 1999 roku[ | edytuj kod]

 • Zbigniew Muchliński - 12.11.1998 - 12.04.1999
 • Wacław Derlicki - 27.04.1999 - 16.11.2002
 • Stanisław Czajka - 16.11.2002 - 30.11.2010
 • Ewa Dembek - 30.11.2010 - 01.12.2014
 • Zbigniew Ziejewski - 01.12.2014 - 27.02.2015
 • Andrzej Ochlak - od 27.02.2015 - 22.11.2018
 • Andrzej Ochlak - od 22.11.2018
 • Powiat działdowski – powiat w Polsce (województwo warmińsko-mazurskie) utworzony w 1999 w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Działdowo. Powiat jest najbardziej wysuniętym powiatem na południe w województwie warmińsko-mazurskim. Należy do Związku Powiatów PolskichPowiat grudziądzki – powiat w Polsce (w północno-wschodniej części województwa kujawsko-pomorskiego), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Grudziądz. Największym miastem w powiecie jest Łasin.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Warto wiedzieć że... beta

  Województwo kujawsko-pomorskie – jedno z 16 województw leżące w północnej części Polski centralnej. Zostało utworzone na mocy ustawy z dnia 24 lipca 1998 r. w przybliżeniu z dawnych województw: bydgoskiego, toruńskiego i włocławskiego.
  Traktat wersalski – główny układ pokojowy kończący I wojnę światową, podpisany 28 czerwca 1919 roku przez Niemcy, mocarstwa Ententy, państwa sprzymierzone i stowarzyszone. Został ratyfikowany 10 stycznia 1920 roku i z tą datą wszedł w życie. Traktat ustalił wiele granic międzypaństwowych w Europie oraz wprowadził nowy ład polityczny.
  Województwo warmińsko-mazurskie – jednostka podziału administracyjnego Polski, jedno z 16 województw. Położone jest w północno-wschodniej części kraju. Siedzibą wojewody i władz samorządu województwa jest Olsztyn. Obejmuje obszar 24 173,47 km², a w 2012 r. miało 1,45 mln mieszkańców.
  Powiat iławski – powiat w Polsce (województwo warmińsko-mazurskie) utworzony w 1999 w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Iława.
  Zajączkowo Lubawskie - posterunek odgałęźny, dawniej stacja kolejowa w Zajączkowie w powiecie nowomiejskim w województwie warmińsko-mazurskim
  Lubawa (niem. Löbau in Westpreußen, prus. Lūbawa) – miasto i gmina w powiecie iławskim w województwie warmińsko-mazurskim, na wschodnich krańcach ziemi chełmińskiej, stolica historycznej ziemi lubawskiej. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należące do województwa olsztyńskiego.
  Linia kolejowa nr 9 – o długości 323,333 km, łącząca stację Warszawa Wschodnia Osobowa ze stacją Gdańsk Główny.

  Reklama