• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Powiat nowogardzki

  Przeczytaj także...
  Powiat goleniowski – powiat w północno-zachodniej Polsce, w woj. zachodniopomorskim, utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Goleniów.Maszewo (niem. Massow) – miasto w woj. zachodniopomorskim, w powiecie goleniowskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Maszewo. W latach 1946-1998 miasto administracyjnie należało do woj. szczecińskiego.
  Podział administracyjny Polski (1957–1975) – podział administracyjny Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej obowiązujący w okresie od 1957 do 31 maja 1975 roku wraz ze szczegółowym podziałem administracyjnym Polski z 1965 (na szczeblu wojewódzkim) oraz 1973 roku (na szczeblu powiatowym).

  Powiat nowogardzki (przez krótki czas po wojnie jako powiat nowogrodzki) – powiat istniejący w latach 19451975 na terenie obecnych powiatów goleniowskiego i łobeskiego (woj. zachodniopomorskie). Jego ośrodkiem administracyjnym był Nowogard.

  Już w 1808 r. Nowogard ustanowiono siedzibą powiatu. W 1819 r. w wyniku kolejnej reformy administracyjnej powiększono obszar powiatu nowogardzkiego o miasta Goleniów i Maszewo. Bezpośrednio po zakończeniu II wojny światowej władze zachowały dawny podział i ustanowiono powiat nowogardzki. W 1954 r. (w województwie szczecińskim) utworzono powiat goleniowski z siedzibą władz w Goleniowie – w wyniku czego pomniejszono znacznie powiat nowogardzki. W 1975 r. po zniesieniu powiatów obszar powiaty wszedł w skład nowego (dużo mniejszego) województwa szczecińskiego.

  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.Nowogard (niem. Naugard) – miasto w północno-zachodniej Polsce, w województwie zachodniopomorskim, w powiecie goleniowskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Nowogard, położone na Pobrzeżu Szczecińskim, na wschodnim skraju Puszczy Goleniowskiej, nad Jeziorem Nowogardzkim, przy drodze krajowej nr 6 i linii kolejowej Szczecin – Kołobrzeg. Siedziba tutejszego dekanatu.

  W związku z reformą administracyjną w 1999 r. tereny byłego powiatu (jak również byłego powiatu łobeskiego) włączono do powiatu goleniowskiego. Spotkało się to z licznymi protestami mieszkańców i urzędów lokalnych, powołujących się na historyczne aspekty istnienia powiatu. Protesty okazały się jednak nadaremne. Powiat łobeski został utworzony w 2002 r., lecz tereny byłego powiatu nowogardzkiego pozostają nadal w zasięgu powiatu goleniowskiego (i częściowo łobeskiego).

  Goleniów (tuż po wojnie Gołonóg, niem. Gollnow) – miasto w zachodniej części woj. zachodniopomorskiego, w powiecie goleniowskim, położone nad rzeką Iną, na Pobrzeżu Szczecińskim, 35 km na północny wschód od Szczecina. Miasto jest siedzibą gminy miejsko-wiejskiej Goleniów i dziesiątym ośrodkiem miejskim województwa (pod względem liczby ludności). Nieopodal biegną drogi krajowe nr 3 i nr 6, a w pobliskich Glewicach znajduje się port lotniczy Szczecin-Goleniów.Powiat łobeski – powiat w północno-zachodniej Polsce, w woj. zachodniopomorskim, utworzony w 2002 roku z kilku gmin, wchodzących w skład powiatów: goleniowskiego, gryfickiego i stargardzkiego. Jego siedzibą jest miasto Łobez.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • podział administracyjny Polski 1957–1975
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  Warto wiedzieć że... beta

  Reforma administracyjna Polski – reforma zmieniająca podział administracyjny Polski, która wprowadziła 3-stopniową strukturę podziału terytorialnego z dniem 1 stycznia 1999 roku. Utworzono 16 rządowo-samorządowych województw i 315 samorządowych powiatów. Reforma miała na celu budowę samorządności i usprawnienie działań władz w terenie. Zmniejszono liczbę województw z 49 do 16. Większość miast, które straciły prawa miast wojewódzkich, weszły do grupy powiatów grodzkich, czyli miast na prawach powiatu.
  Województwo zachodniopomorskie – województwo położone w północno-zachodniej części Polski, na wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Graniczy na wschodzie z województwem pomorskim, na południu z województwami: wielkopolskim i lubuskim, a na zachodzie z niemieckimi krajami związkowymi: Brandenburgią i Meklemburgią-Pomorzem Przednim. Zajmuje obszar 22 892,48 km². Według danych z 31 grudnia 2011 r. miało 1,72 mln mieszkańców. Siedzibą władz województwa jest Szczecin.
  Województwo szczecińskie – dawna jednostka podziału administracyjnego Polski najwyższego szczebla, której stolicą był Szczecin.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.009 sek.