Powiat miechowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Powiat miechowski – powiat w Polsce, w północnej części województwa małopolskiego, utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Miechów.

Gmina Słaboszów (do 1954 gmina Nieszków) – gmina wiejska w województwie małopolskim, w powiecie miechowskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie kieleckim.Gmina Kozłów – gmina wiejska w województwie małopolskim, w powiecie miechowskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie kieleckim.

W skład powiatu wchodzą:

 • gminy miejsko-wiejskie: Miechów
 • gminy wiejskie: Charsznica, Gołcza, Kozłów, Książ Wielki, Racławice, Słaboszów
 • miasta: Miechów
 • Najwyższym szczytem powiatu jest Biała Góra (415 m n.p.m.).

  Według danych z 31 grudnia 2019 roku powiat zamieszkiwało 48 818 osób. Natomiast według danych z 30 czerwca 2020 roku powiat zamieszkiwało 48 689 osób.

  Zmiany administracyjne powiatu miechowskiego po 1918 r.[ | edytuj kod]

 • 1 grudnia 1933 r. wyłączono z powiatu, gminy Kozłów, wsie: Krężoły, Kowalów i Pękosław. Które przyłączono do gminy Wodzisław w powiecie jędrzejowskim.
 • 1 kwietnia 1939 r. włączono do powiatu wieś Mostek, z gminy Jangrot, powiatu olkuskiego.
 • 1 kwietnia 1945 roku, powiat miechowski zmienił przynależność z województwa kieleckiego na województwo krakowskie.
 • W związku z powstaniem powiatu proszowickiego. 1 października 1954 roku, wyłączono z powiatu miasto Proszowice, oraz gromady: Biórków Wielki, Brzesko Nowe, Dobranowice, Igołomia, Karwin, Klimontów, Koniusza, Kowala, Makocice, Mniszów, Niegardów, Ostrów, Pałecznica, Pieczonogi, Radziemice, Smoniowice, Śmiłowice, Wawrzeńczyce oraz Wierzbno.
 • Do powiatu włączono gromadę Sieciechowice z powiatu olkuskiego w roku 1955.
 • W 1956 roku z powiatu wyłączono wsie Łętkowice i Waganowice i przyłączono do powiatu proszowickiego.
 • 1 stycznia 1958 roku, wyłączono z powiatu gromady: Jeżówka, Poręba Górna i Wierzchowisko, które włączono do powiatu olkuskiego. Natomiast gromady: Luborzyca, Michałowice i Więcławice Stare przyłączono do powiatu krakowskiego.
 • 31 grudnia 1959 roku przyłączono z powiatu proszowickiego wsie: Czechy, Kępa, Waganowice.
 • 31 grudnia 1961 roku, przyłączono z powiatu olkuskiego wieś Wierzbie. Odłączono z kolei do powiatu proszowickiego wsie: Goszyce, Łososkowice, Skrzeszowice.
 • 1 stycznia 1969 roku, wyłączono z powiatu gromadę Goszcza oraz wieś Wola Więcławska i Kozierów, które przeszły do powiatu krakowskiego. Wieś Gołyszyn przeszła do powiatu olkuskiego.
 • W 1975 roku zostały zlikwidowane powiaty, wraz z miechowskim Sam Miechów został przyłączony do województwa kieleckiego.
 • 1 stycznia 1999 roku, w wyniku reformy administracji utworzono powiat miechowski. W jego skład weszły następujące gminy: Miechów, Charsznica, Gołcza, Książ Wielki, Racławice, Kozłów i Słaboszów. Nie weszły gminy: Słomniki i Iwanowice, które przed likwidacją wchodziły w skład powiatu.
 • Wola Więcławska – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie krakowskim, w gminie Michałowice.Biała Góra – zalesione wzgórze o wysokości 416 m n.p.m. Znajduje się na Wyżynie Miechowskiej na terenie Gminy Charsznicy w województwie małopolskim. Jest najwyższym szczytem Niecki Nidziańskiej.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Województwo małopolskie – jedno z 16 województw Polski. W obecnym kształcie powstało 1 stycznia 1999 r. w wyniku reformy administracyjnej. Województwo zajmuje powierzchnię 15 182 km² i jest jednym z mniejszych w Polsce (12 miejsce w kraju). Pod względem liczby mieszkańców (3 mln 298 tys. osób) województwo znajduje się na 4 miejscu w Polsce. Gęstość zaludnienia jest tu jedną z najwyższych w kraju (małopolskie – 217 osób/km², średnia krajowa – 122 osób/km²).
  Gmina Iwanowice – gmina wiejska w województwie małopolskim, w powiecie krakowskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie krakowskim.
  Kielce (łac. Civitas Kielcensis, lit. Kielcai, łot. Kelce, ros. Ке́льце) – miasto wojewódzkie położone w południowej części centralnej Polski, stolica województwa świętokrzyskiego. Położone w Górach Świętokrzyskich nad rzeką Silnicą. Stanowi regionalny ośrodek gospodarczy,naukowy,turystyczny oraz wystawienniczo-targowy. Pod koniec 2011 roku miasto liczyło 201 815 mieszkańców. Na terenie Kielc znajduje się pięć rezerwatów przyrody, w tym cztery geologiczne.
  Gmina Racławice (powstała 1 kwietnia 1991 z podziału gminy Racławice-Pałecznica) – gmina wiejska w województwie małopolskim, w powiecie miechowskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie kieleckim.
  Gmina Słomniki – gmina miejsko-wiejska w województwie małopolskim, w powiecie krakowskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie krakowskim.
  Województwo śląskie – jednostka samorządu terytorialnego i jednostka podziału administracyjnego Polski o powierzchni 12 333,09 km², położona na obszarze Niziny Śląskiej, Wyżyny Śląsko-Krakowskiej, Kotliny Oświęcimskiej, Pogórza Zachodniobeskidzkiego, Beskidów Zachodnich. Obejmuje wschodnią część historycznych ziem Górnego Śląska i część zachodniej Małopolski, w tym Zagłębie Dąbrowskie, Zagłębie Krakowskie, Żywiecczyznę i Częstochowę. Zamieszkuje je 4,62 mln osób. Jest województwem o najwyższym stopniu urbanizacji i gęstości zaludnienia. Siedzibą władz województwa są Katowice.
  Powiat kazimierski – powiat w Polsce (województwo świętokrzyskie), reaktywowany w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Kazimierza Wielka.

  Reklama