• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Powiat miastecki  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Powiat słupski (kasz. Stôłpsczi kréz) – powiat w Polsce (województwo pomorskie) utworzony w 1999 w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Słupsk.Powiat bytowski (kasz. Bëtowsczi kréz) – powiat w Polsce (województwo pomorskie), utworzony w 1999 w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Bytów.

  Powiat miastecki – powiat istniejący w latach 19451975 na terenie obecnych powiatów: bytowskiego, człuchowskiego, słupskiego (woj. pomorskie) i szczecineckiego (woj. zachodniopomorskie). Jego ośrodkiem administracyjnym było Miastko. Powiat wchodził w skład województw: gdańskiego (19451946), szczecińskiego (19461950) oraz koszalińskiego (19501975). Po reformie administracyjnej w 1975 roku niemal całe terytorium powiatu znalazło się w województwie słupskim poza niewielką częścią z Białym Borem, która pozostała w województwie koszalińskim.

  Gmina Barcino – dawna gmina wiejska istniejąca w latach 1945-1954 w woj. gdańskim, szczecińskim i koszalińskim (dzisiejsze woj. pomorskie). Siedzibą władz gminy było Barcino.Kazimierz – wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie szczecineckim, w gminie Biały Bór.
  Mapa niemieckiego powiatu miasteckiego z 1905 r. Początkowo polski powiat posiadał identyczne granice

  Historia[ | edytuj kod]

  Powiat miastecki został utworzony 14 marca 1945 na mocy uchwały Rady Ministrów. Granice powiatu odpowiadały dotychczasowemu powiatowi Rummelsburg i. Pom., który istniał na tym terenie w latach 17241945.

  Gmina Kępice – – gmina miejsko-wiejska w województwie pomorskim, w powiecie słupskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie słupskim.Gmina Żabno – dawna gmina wiejska istniejąca w latach 1973-1976 w woj. koszalińskim i woj. słupskim (dzisiejsze woj. pomorskie). Siedzibą władz gminy było Żabno.

  Pierwsze inauguracyjne posiedzenie Powiatowej Rady Narodowej odbyło się 31 października 1945 a rada składała się z 16 członków.

  Zmiany terytorialne[ | edytuj kod]

  1 lipca 1952 roku powiat miastecki składał się z 1 miasta i 7 gmin:

 • miasto Miastko
 • gminy Barcino, Kawcze, Kołczygłowy, Łubno, Wałdowo, Warcino i Wołcza Wielka
 • 1 stycznia 1958 roku do powiatu miasteckiego przyłączono miasto Biały Bór oraz gromady Biały Bór i Koczała z powiatu człuchowskiego a także gromadę Kazimierz z powiatu szczecineckiego; równocześnie z powiatu miasteckiego wyłączono gromadę Kołczygłowy i włączono ją do powiatu bytowskiego.

  Podział administracyjny Polski (1957–1975) – podział administracyjny Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej obowiązujący w okresie od 1957 do 31 maja 1975 roku wraz ze szczegółowym podziałem administracyjnym Polski z 1965 (na szczeblu wojewódzkim) oraz 1973 roku (na szczeblu powiatowym).Województwo pomorskie – jednostka podziału administracyjnego Polski, jedno z 16 województw, położone w północnej Polsce. Siedzibą władz województwa jest Gdańsk. Obejmuje obszar o powierzchni 18 310,34 km².
  Powiat miastecki na mapie podziału administracyjnego w 1968 r.

  1 stycznia 1973 roku powiat miastecki składał się z 3 miast i 6 gmin:

 • miasta: Biały Bór, Kępice i Miastko
 • gminy: Biały Bór, Kępice, Koczała, Miastko, Trzebielino i Żabno (gmina Koczała należała do 1954 do powiatu człuchowskiego, pozostałe to nowe jednostki)


 • Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Gmina Łubno – dawna gmina wiejska istniejąca w latach 1945-1954 w woj. gdańskim, szczecińskim i koszalińskim (dzisiejsze woj. pomorskie). Nazwa gminy pochodzi od wsi Łubno, lecz siedzibą władz gminy było Łobzowo.
  Gmina Kołczygłowy – gmina wiejska w województwie pomorskim, w powiecie bytowskim. W latach 1975–1998 gmina należała administracyjnie do województwa słupskiego.
  Powiat Rummelsburg i. Pom., Powiat Rummelsburg in Pommern (niem. Landkreis Rummelsburg i. Pom., Landkreis Rummelsburg in Pommern, Landkreis Rummelsburg, Kreis Rummelsburg; pol. powiat miastecki) – dawny powiat na terenie kolejno Prus, Cesarstwa Niemieckiego, Republiki Weimarskiej oraz III Rzeszy Niemieckiej, istniejący od 1724 do 1945. Należał do rejencji koszalińskiej, w prowincji Pomorze. Teren dawnego powiatu leży obecnie w Polsce, w województwach pomorskim i zachodniopomorskim.
  Miastko (kaszb. Miastkò, niem. Rummelsburg, ros. i ukr. Мястко) – miasto w woj. pomorskim, w południowo-zachodniej części powiatu bytowskiego, położone na Pomorzu Zachodnim, nad rzeką Studnicą, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Miastko.
  I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Miastku - najstarsza miastecka szkoła średnia, liceum ogólnokształcące przy ul. Adama Mickiewicza w Miastku.
  Powiat szczecinecki – powiat w północno-zachodniej Polsce, w woj. zachodniopomorskim, utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Szczecinek.
  Reforma administracyjna Polski – reforma zmieniająca podział administracyjny Polski, która wprowadziła 3-stopniową strukturę podziału terytorialnego z dniem 1 stycznia 1999 roku. Utworzono 16 rządowo-samorządowych województw i 315 samorządowych powiatów. Reforma miała na celu budowę samorządności i usprawnienie działań władz w terenie. Zmniejszono liczbę województw z 49 do 16. Większość miast, które straciły prawa miast wojewódzkich, weszły do grupy powiatów grodzkich, czyli miast na prawach powiatu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.054 sek.